Obesity News
Hrozí nám diabetes?

Hrozí nám diabetes?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které je v posledních letech stále na vzestupu. Není to způsobeno jenom lepší diagnostikou, ale především okolnostmi, které vedou také k vzestupu hmotnosti. V současné době se počet diabetiků v dospělé populaci pohybuje v rozmezí 8–10 % a podíl lidí s nadváhou a obezitou se vyšplhal již téměř na 58 %.

O tom, zda dojde k rozvoji diabetes mellitus čili cukrovky, rozhoduje mnoho věcí. Jedním z významných rizikových faktorů je výskyt diabetu v rodině. Pokud jsou oba rodiče diabetici, je více než devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se u Vás diabetes do 65 let objeví také. O tom, kdy vznikne, jak bude závažný a zda budou přítomny komplikace, pak rozhoduje životní styl a pravidelné kontroly u lékaře. Není bez zajímavosti, že diagnóza diabetu 2. typu bývá u potomků stanovována o 10–20 let dříve než u rodičů a prarodičů. Samozřejmě, moderní léky dokážou dlouhodobě předcházet komplikacím a udržet diabetes v mírné podobě, ale pokud pacienti nedodržují alespoň základní dietní opatření a neprovozují žádnou pohybovou aktivitu, většinou ani moderní léky nepomohou nadlouho.

Nejlepší prevencí diabetu je udržování nižší hmotnosti a zabránění jejímu celkem přirozenému vzestupu. Možná ještě silnějším nástrojem v prevenci diabetu je pohyb. Mnoho aktivních pacientů s nadváhou a obezitou má velmi dobře kompenzovaný diabetes právě díky pohybu. Výskyt diabetu u fyzicky aktivních obézních je dokonce 3,5krát nižší než u obézních bez pohybové aktivity. V dietních opatřeních není zcela nezbytné přestat sladit, ale daleko významnější je například omezit tučné potraviny, jako například uzeniny, zákusky apod. Nemusí to znamenat striktní zákaz, i mírné omezení může v horizontu měsíců vést ke ztrátě několika kilogramů tukové tkáně, což je nejlepší prevence cukrovky. Není pak třeba provádět speciální měření moderními metodami, kolik tuku právě z těla zmizelo. Bohatě stačí sledování obvodu pasu či jen pásku na kalhotách či sukni, abychom věděli, jak na tom jsme. Navíc právě tuk v oblasti břicha – tzv. viscerální tuk – je spojen s vyšším výskytem nejen diabetu, ale například i vysokého krevního tlaku, ischemické choroby srdeční a dalších metabolických komplikací.

Diabetes mellitus má jednu nevýhodu. Zpočátku často nemívá žádné projevy, takže o něm dlouho nevíme, což může vést k tomu, že dochází k postupnému poškozování cév a rozvoji aterosklerózy, aniž bychom to tušili. Máte-li podezření nebo Vám Váš lékař sdělil, že máte zvýšené riziko rozvoje diabetu, nepodceňujte to, snažte se preventivně jeho vznik oddálit a choďte na pravidelné preventivní prohlídky. Jestliže se však diabetes objeví, není to žádná tragédie, ale snažte se nemoci čelit a hlavně pravidelně užívejte předepsané léky. Nezapomeňte, že nejlevnějším lékem je pohyb!

Přečteno:  5240×

Vyšlo:  29. 1. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020