Obesity News
Krokoměry a monitorování pohybové aktivity

Krokoměry a monitorování pohybové aktivity

Mít u sebe krokoměr se stalo trendem a někdy i módním doplňkem. Jaký to má ale význam a jak vybrat ten správný? Není třeba, aby přístroj úplně přesně měřil kroky a vzdálenost, to už umí některé mobilní aplikace podle GPS lépe. Záleží tedy vůbec na tom, jaký počet kroků máte změřený na krokoměru?

Pro mnohé z nás je krokoměr dobrou motivací zvyšovat svůj výkon, tedy počet kroků za den. Většina doporučení pro pohybovou aktivitu říká – 10 000 kroků za den. Ale je to pravda? Je to vůbec možné? Podle čeho se orientovat?

Pokud si vezmete krokoměr a máte navíc propojení s počítačem, resp. internetovou aplikací eVito, máte tu výhodu, že nemusíte nic nastavovat a jen se díváte na počet kroků, které jste nachodili, aniž byste měnili své zaběhnuté zvyky. Většina lidí, kteří dostali krokoměr poprvé, byla velmi překvapena, že zvládnou maximálně 5 000 kroků denně. Pro to, aby dosáhli 10 000 kroků, musí přidat minimálně hodinu chůze, což je časově dost náročné. Člověk, který není zvyklý chodit a má nadváhu či obezitu, nadměrně zatěžuje nosné klouby (kyčle, kolena). To může způsobit, že po prvních dvou dnech ho tyto klouby rozbolí a několik dnů nebo týdnů bude muset pohyb významně omezit nebo zcela vynechat. Proto má smysl například chodit obden nebo jen 30 minut denně a postupně zvyšovat počet kroků tak, aby rostl denní průměr nebo i týdenní průměr apod. Po několika týdnech zjistíte, že pro vás nebude problém během třicetiminutové procházky zvýšit počet kroků o 15–20 %. Pokud nemáte žádné problémy s pohybem, můžete o víkendu procházky prodloužit. Není nezajímavé si například změřit, kolik kroků ujdete na poštu nebo po nákupním centru. Sobotní procházka po nákupním centru bývá často jedinou denní aktivitou a jen zřídkakdy překročí 1 000 kroků.

Pokud máte internetovou aplikaci eVito, můžete své výsledky sledovat a porovnávat a dosahovat postupně čím dál lepších výsledků. Pokud si ještě budete zaznamenávat jídelníček, velmi vám to usnadní znát svou energetickou bilanci a časem porozumíte, jak to vlastně s tím hubnutím a tloustnutím je. Nemusíte ani přemýšlet o žádných potravinových doplňcích, které většinou samy o sobě nejsou účinné a v jejich návodech je často doporučena spolu s užíváním mírná redukční dieta se zvýšením pohybu. Z našich výsledků jednoznačně vyplývá, že pacienti, kteří svůj pohyb dlouhodobě sledují nebo monitorují na krokoměru, mají mnohem lepší dlouhodobé výsledky než ti, kteří se snaží poslouchat konkrétní rady a zaručené návody na cvičení nebo navštěvují přechodně fitness centra.

Pokud se stane, že se dva dny nevěnujete pohybu, nesnažte se to dohnat hned další den – rozložte zvýšenou aktivitu do následujících 2–3 dnů. Velmi dobrého účinku se dosahuje při sledování minimálně šesti měsíců až jednoho roku. Sledování aktivity na krokoměru vás může, na rozdíl od zapisování a plánování jídelníčku, i bavit.

Přečteno:  5719×

Vyšlo:  20. 2. 2014

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020