Obesity News
Sousedka zhubla bez diety, je to vůbec možné?

Sousedka zhubla bez diety, je to vůbec možné?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Už zase dostáváte tu zaručenou novinu. Sousedka zhubla 12 kg za 6 týdnů a nemusela držet žádnou dietu. Co má tak zázračného, že dokáže porazit obezitu, která ji trápí jíž několik desítek let?

Setkáváte se s tím denně v novinách, časopisech, televizi, ale i v rádiu a dalších médiích. Na ulici vás zastavují slušně oblečení lidé (nejčastěji s přístrojem na měření tuku) a všichni mají zájem jenom o vás, radí vám, jak zredukovat nějaký ten kilogram. Co za to? Skoro vůbec nic, jen několik stokorun. Chcete-li ale zhubnout víc, pak už je to něco přes tisíc korun, ale za to se nemusíte moc snažit. Vašim uším to zní lákavě, nebudete muset držet dietu, nebudete muset cvičit. Konečně někdo, kdo vám rozumí. Měla by se vám ale vybavit minulá zkušenost, kdy jste velmi podobný prostředek či doplněk stravy užívali. Ačkoli jste zhubli 3 kg (sice ne 10, ale taky se hodí), tak hned po dalších několika týdnech jste 5 kg přibrali. Takže, jak to doopravdy je se zaručenými bojovníky proti obezitě?

Většina prostředků k redukci hmotnosti inzerovaných v médiích je pravidelně "zkoušena" na jednotlivcích, kteří se na vás usmívají a vysvětlují vám, jak je to snadné, a velmi rádi se s vámi podělí o své úspěchy. Ještě raději se s vámi podělí o vaše peníze. Drtivá většina těchto přípravků však neprošla ani jedinou vědeckou klinickou studií, která by skutečně potvrdila očekávané výsledky. Účinky preparátů, které se používají v lékařské praxi, se ověřují v tzv. dvojitě zaslepené studii na souboru lidí, kteří nevědí, zda užívají lék nebo pouze tzv. placebo (prázdnou tabletu). Až porovnáním účinku dané látky proti placebu, ověřením a potvrzením výsledků na dalším souboru lidí lze účinnou látku považovat za lék. Dalším důležitým předpokladem je, že tento lék bude stejně účinný v Praze, v New Yorku a třeba i v Pekingu.

Na trhu existují potravinové doplňky, kde lze fyziologicky vysvětlit jejich možný účinek. Léky, které předepisuje lékař, mají sice prokazatelné účinky, ale nefungují, pokud alespoň minimálně nezměníte stravovací a pohybový režim. Dokonce ani bandáž žaludku není metoda, která by sama od sebe řešila problém za toho, kdo podstoupí tento dnes poměrně dostupný chirurgický výkon. Nakonec každý zjistí, že nezbude nic jiného, než se zaměřit na své stravovací zvyklosti a zvýšit pohybovou aktivitu.

Je to jenom matematika, příjem nesmí být vyšší než výdej. Bohužel zázračné tabletky na snížení hmotnosti nedokáží zamezit vývoji obezity. Mnoho lidí, kteří investují do nákupu zaručených přípravků v léčbě nadváhy a obezity, je velmi zklamáno. Pokud čekáte na zlatou tabletku, která Vám umožní jíst bez omezení a přitom hubnout, mohu Vám s klidným svědomím sdělit, že v nejbližších letech se zcela určitě neobjeví... A ta sousedka - to bude také nějaký podfuk. Třeba vás jen někdo chtěl naštvat.

Přečteno:  12543×

Vyšlo:  9. 6. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Životní styl, Vaše příběhy

 
© Aleš Krupička 2007–2019