Obesity News
Jak hubnout (nejen) v zimních měsících

Jak hubnout (nejen) v zimních měsících

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Jsme v polovině zimy. Vánoce jsou daleko za námi. Plnění novoročních předsevzetí je takříkajíc v plném proudu. Jedním z těch častějších bývá úkol zhubnout. Problém nastává tehdy, když si neuvědomujeme, že jsme si stanovili cíl téměř nadliský – patnáct, dvacet, ale i více kilogramů si mnozí z nás plánují zhubnout za jediný rok. Nejlépe však za půl roku, tedy do léta.

Ještě než začnete s hubnutím, je užitečné provést zhodnocení posledního roku. Pokud jste v něm přibrali několik kilogramů, bude pro vás úspěchem jakýkoliv hmotnostní úbytek v roce letošním. Ti z vás, jejichž hmotnost byla víceméně stabilní, budou moci s největší pravděpodobností snižovat hmotnost jen při dodržování určitých zásad. Celkový výsledek hubnutí ovlivňuje věk – to, co se povedlo před pěti, deseti lety, se pravděpodobně nepovede nyní. S rostoucím věkem jde hubnutí hůře. Jiný hmotnostní úbytek lze očekávat, pokud vážíte 80 kg, a jiný, pokud 140 kg. Vůbec nemá smysl srovnávat absolutní hmotnostní pokles. Je vhodné si naplánovat třeba úbytek mezi 5–10 % výchozí váhy za rok.

Magická desítka

Byli byste spokojeni s, řekněme, desetikilogramovým váhovým úbytkem v jednom roce? Podle průzkumů směřuje drtivá většina z nás právě k tomuto číslu.

Je velmi důležité, aby tento úbytek byl rozdělen do jednoho roku. Jedině tak je velká šance, že i minimální změna, která znamená necelý jeden kilogram za měsíc, bude dlouhodobá – váhový úbytek jeden kilogram za měsíc vydrží déle než 10 kilogramů za 3 měsíce.

Zvláště změny ve stravování je třeba naplánovat reálně i s předpokladem účasti na spoustě společenských akcí, rodinných oslavách apod. Čím méně bude výkyvů mezi přísnými dietami a jejich přerušeními, tím lepší bude výsledek. I proto je lepší zahájit mírnější dietou, která vám umožní dlouhodobé dodržování. Raději v následujících měsících přidávejte pohybovou aktivitu a tím snáze udržíte mírný redukční režim. Pokud budete pouze držet dietu bez pohybové aktivity, nejspíše se vám stane, že po třech či čtyřech měsících se přizpůsobíte nízkému příjmu a další hubnutí nebude možné. Jakéko liv porušení diety povede k vzestupu hmotnosti.

Přestat kouřit a hubnout současně

Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří si do nového roku předsevzali přestat kouřit a zároveň hubnout. Obojí dohromady je nemožné. Zanechání kouření vede velmi často k vzestupu hmotnosti. Na druhou stranu kouření je závažnější rizikový faktor než samotná obezita, proto je výhodnější přestat kouřit. Za výborný výsledek lze považovat stejnou hmotnost půl roku po zanechání kouření. (Pozn. autora: Za bývalého kuřáka pokládáme toho, kdo nekouří jeden rok.) Ve druhé polovině roku pak má smysl zaměřit se i na snižování hmotnosti. Pro ty z vás, jež sužuje tento problém, připravujeme seriál s praktickými radami, jak zanechat kouření a nepřibrat.

V novém roce v novém

Od letošního roku vycházejí Obesity NEWS v měsíční periodicitě v nákladu 20 000 ks, což umožní širší distribuci po republice. Na našich internetových stránkách www.obesity-news.cz jsme spustili diskuse ke všem článkům. Budeme rádi, když se budete svěřovat s vašimi zkušenostmi. Na vaše dotazy budou odpovídat autoři článků. A pište nám, jaká témata vás zajímají, rádi je pro vás otevřeme.

Milí čtenáři, přeji vám mnoho úspěchů v redukčních pokusech. Nechť jsou Obesity NEWS vaším dobrým rádcem a pomocníkem.

Přečteno:  8887×

Vyšlo:  24. 1. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020