Obesity News
Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Mgr. Monika Vostřelová

Které volně prodejné léky na alergii si mohu koupit, když jsem diabetička? Na co bych si při výběru léků měla dát pozor a nejsou pro mne vhodnější spíše přírodní produkty?

Dnes odpovídá: Mgr. Monika Vostřelová

Alergická reakce (např. kopřivka, kontaktní alergie, reakce na štípnutí hmyzem) může potrápit každého v kterémkoli věku, diabetika nevyjímaje. V lékárně je k dostání řada volně prodejných léčiv, která nám pomohou od nepříjemných projevů, jako jsou svědění, ucpaný nos, tekoucí a štiplavá rýma, podrážděné oči či vyrážka.

Mgr. Monika Vostřelová

Diabetici se ale musejí mít na pozoru, musejí dávat pozor na složení jednotlivých léků. Je třeba zohlednit celkovou farmakoterapii, aby úleva od projevů alergie nebyla zastíněna vedlejšími účinky. Vyjmenuji-li základní účinné látky, musím zmínit levocetirizin, který je kontraindikován u poruchy funkce ledvin, jež není u diabetiků ničím výjimečným, a rovněž může způsobovat ospalost. Dimetinden zase může ovlivňovat pozornost. Velmi účinnou zbraní pro zklidnění alergické reakce jsou symptomaticky působící léčiva, která lze krátkodobě použít i u dobře kompenzovaného diabetu. Nejčastěji jsou dostupné ve formě tablet, ale máme k dispozici také kapky a sirupy.

Takřka absolutně bezpečné je pro diabetiky použití molekul azelastinu a levocabastinu ve formě nosního spreje nebo očních kapek. Dále máme k dispozici příjemně chladivé gely či kortikoidové masti. V kombinaci nebo samostatně lze použít také homeopatické přípravky. Jen mějme na paměti, že jako nosič je u homeopatik použita sacharóza.

Při výběru volně prodejných léků a doplňků stravy bychom měli být opatrní na obsah jednoduchých cukrů (např. v sirupech) a alkoholu. Cukrovka bývá navíc často doprovázena řadou dalších onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, srdeční nedostatečnost či cévní potíže, které nám možnosti výběru ještě ztenčí. Potravinové doplňky, bylinné extrakty a produkty alternativní medicíny mohou být součástí strategie kompenzace cukrovky, ale rozhodně jimi nenahrazujeme lékařem nastavenou léčbu a nefarmakologická opatření. V žádném případě neplatí, že léčba výše zmíněnými skupinami je šetrnější či bez nežádoucích účinků, naopak některé mohou být v kontraindikaci s léčbou nebo zkreslovat nejen krevní testy.

Alphega lékárna

Přečteno:  5219×

Vyšlo:  20. 3. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2020