Obesity News
Jaro je tu! A taky kvítka, pyl a alergie!
Foto: shutterstock.com

Jaro je tu! A taky kvítka, pyl a alergie!

MUDr. Marta Šimůnková

Pylová sezóna v našich krajích začala sice již dávno, první jívy rozkvetly již v únoru, nyní dominují pyly olše, lísky, vrby jívy, topolu a břízy. Brzy se k nim přidají traviny. Až v listopadu čas pylů skončí. Jak však souvisí alergie s obezitou?

V lidském těle všechno souvisí se vším! Do nedávna se soudilo, že geneticky podmíněná alergie (atopie) nemá s obezitou společného nic. Tím, jak se daří zkoumat jednotlivé genetické sekvence, po- znáváme hlubší souvislosti různých tělesných pochodů až na buněčné a molekulární úrovni. Ve světle nových poznatků je možné, že některé formy genů se vyskytují jak u obézních, tak u lidí, kteří trpí astmatem, tedy jednou z nejvážnějších chorob, která vzniká také na podkladě přecitlivělosti – alergie. To jsou však vědecké teorie a je otázkou mnoha let, než z nich budou vyvozeny praktické závěry.

OD ALERGIE K OBEZITĚ

Alergie a kilogramy navíc mají mnoho zjevných souvislostí, ale navíc jedna nemoc zhoršuje druhou. Alergie, které se projevují zvýšenou reaktivitou sliznice dýchacích cest („senná“ – sezónní rýma a astma), ztěžují dýchání, jsou příčinnou zvýšené únavnosti a nepodporují chuť se příliš hýbat. Nedostatek pohybové aktivity je základním příčinou vzestupu hmotnosti. Přidá-li se k tomu ještě „léčba“ v podobě „úlevových“ dobrot, pak může alergik přibrat za jednu sezónu i přes deset kilogramů. Některé léky (například kortikoidy, užívají-li se v tabletách nebo injekcích) podporují chuť k jídlu i přibývání. Ty se však podávají jen v těch nejtěžších případech.

Lépe je začít s léčbou od prvních příznaků vhodnými léčivými přípravky na základě doporučení praktického lékaře, pediatra nebo alergologa a nenechat alergii plně rozvinout až do stadia, kdy těžké dechové potíže znemožňují pohyb a vyžadují intenzivní terapii a klid na lůžku.

KILA NAVÍC ZHORŠUJÍ ALERGII

Obezita je rizikovým faktorem pro horší průběh alergií a dokonce funguje i jako spouštěč astmatu u disponovaných osob. Tuková tkáň, zejména ta uvnitř břicha, působí prozánětlivě a podílí se i na změnách reakce některých složek imunitního systému, které ve svém důsledku zhoršují průběh astmatu. U obézních je zpravidla snížená produkce některých protizánětlivých faktorů a u obézních žen se ještě uplatňuje vyšší produkce estrogenu (v tukové tkáni), který aktivuje určité buňky (mastocyty), jež se uplatňují při rozvoji alergické reakce. Tzv. oxidační stres, jehož důsledkem je vznik škodlivých volných radikálů (poškozují buněčné struktury) je společným znakem jak obezity, tak vážnějších alergických reakcí. Obézním navíc zhoršuje dýchání tuková vrstva na hrudníku a horních končetinách. Takže alergie a obezita tvoří pověstný začarovaný kruh, který se musí neustále a opakovaně přetínat.

CÍL: MÍT OBĚ CHOROBY POD KONTROLOU

Vyléčit atopii (vrozený sklon k alergiím – zejména ekzému, sezónní rýmě a astmatu) moderní medicína neumí, ale pomocí správných terapeutických postupů lze ve většině případů udržet nemoc pod kontrolou. U astmatu se podávají dlouhodobě inhalační léky, které tlumí zánětlivou reakci v dýchacích cestách. Kontrolované astma nepředstavuje překážku pro rozumné sportování. Dokonce někteří olympionici mají astma a nebrání jim v pohybu. Jsou však případy, kdy alergie a astma špatně reagují na léčbu. Tehdy by se mělo pátrat, zda nejde o jinou příčinu zúžení dýchacích cest (například bronchomalacie, anatomické odchylky v horních dýchacích cestách, pozátěžovou bronchiální obstrukci apod.)

Ten, kdo má vrozený sklon ukládat energii do zásoby v podobě tukové tkáně, zná celoživotní boj s kilogramy. Někdy mi připadá, že je snazší léčit astma než obezitu. I když je to velkým snem všech odborníků i pacientů, zázračná pilulka, která by tělo zbavovala přebytečné tukové tkáně, zatím není. V našem světě, kde není nouze o potraviny a nic nás nenutí k fyzické aktivitě, je boj s obezitou u geneticky disponovaných lidí velmi těžký a především celoživotní. Nejde o krátkodobý úspěch, zhubnout umí téměř každý, ale o mnohem těžší cíl: udržet rozumnou hmotnost pod kontrolou – stejně jako u alergií.

Přečteno:  5079×

Vyšlo:  17. 4. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020