Obesity News
Do Alphega lékáren nejen pro léky, ale i pro Obesity NEWS

Do Alphega lékáren nejen pro léky, ale i pro Obesity NEWS

MUDr. Marta Šimůnková

Díky podpoře a vstřícnosti vedení společnosti Alliance Healthcare se letos dostávají Obesity NEWS ke klientům Alphega lékáren po celé České republice. Češi nejsou právě nejštíhlejším národem, a proto jsou rady a informace skutečných odborníků přínosem pro zdraví jednotlivců, ale i celého českého národa. Na pohnutky, které stály za touto letošní novinkou, jsme se zeptali ředitele společnosti Alliance Healthcare, hlavního partnera virtuálního řetězce Alphega lékáren, Jana Rohrbachera.

Pane řediteli, proč jste si zvolil Obesity NEWS za partnera edukačních projektů Alphega lékáren?

Chceme poskytovat svým zákazníkům komplexní servis. Svou práci v Alphega lékárnách nevidíme jako pouhý prodej tablet, mastí, gelů, sprejů apod. Informace jsou nedílnou součástí poskytovaných služeb. Využíváme k tomu jak přímý kontakt lékárníka s pacientem, tak naše vlastní tiskoviny, včetně časopisu. A sám vidím, že český národ tloustne, a proto považuji šíření osvěty o zdravém životním stylu za velice prospěšné. Z našeho pohledu má distribuce Obesity NEWS zintenzivnit péči o naše klienty.

Jaký je váš názor na potravní doplňky slibující zhubnutí, které má většina lékáren v regálech?

Žádný takovýto přípravek nefunguje sám od sebe. Když se spojí užívání takových kapslí nebo tablet s intenzivním pohybem a se snížením energetického příjmu ve stravě, pak je i s takovými tabletami možné zhubnout. Neznám však nikoho, kdo by dlouhodobě zhubl jen v důsledku užívání přípravků na zeštíhlení.

Do Alphega lékáren nejen pro léky, ale i pro Obesity NEWS
Foto: shutterstock.com

Vy sám jste problémy s hmotností někdy řešil?

Jistě, moje hmotnost není ideální. Volného času však nemám nazbyt, takže se snažím alespoň o víkendech intenzivněji hýbat. Jezdím na kole a doma večer při sledování televizních zpráv chodím na pohyblivém pásu. Nedávno jsem si koupil novou „hračku“, a to in‑line brusle. Když mám chvilku čas, jdu se projet. Brusle se vejdou na rozdíl od kola do kufru auta, mám je tedy pořád s sebou. Dvacet kilometrů na in‑linech protáhne celé tělo a vyčistí hlavu. Nedostatek času není důvodem, proč se nehýbat. Jde o otázku priorit a organizace činností. Najít jednu až dvě hodiny týdně pro fyzickou aktivitu je minimum, co pro sebe můžeme udělat. A to je v možnostech i toho nejvytíženějšího manažera.

Čím se Alphega lékárny liší od jiných lékáren?

Našim zákazníkům bych chtěl zdůraznit, že síť nezávislých Alphega lékáren má základní rys: lékárníci, kteří v nich pracují, neberou svou práci jen jako pouhý byznys. Na rozdíl od jiných řetězců se snažíme každému pacientovi poradit s ohledem na jeho individuální stav, onemocnění, vnímavost. Ne nadarmo naše motto zní „Vaše zdraví je naší prioritou“. Máme zájem o aktivní komunikaci s klienty, organizujeme například pacientské dny. V letošním roce se chceme zaměřit i na poradenství v prevenci některých onemocnění a začít provádět některá vyšetření v pacientských koutcích vybraných Alphega lékáren. O konkrétní podobě těchto pacientských programů jednáme s několika společnostmi. Chceme se orientovat na určité skupiny pacientů, například diabetiky, jedince s vysokým krevním tlakem, nadváhou či obezitou. Nechci však předbíhat a slibovat; zatím jsme ve stadiu příprav. Naší snahou je, aby se k nám pacienti vraceli, protože u nás dostávají přidanou hodnotu – odbornou konzultaci, radu, pomoc.

Dobrá, a co se stane, když v lékárně Alphega pacient zjistí, že má vysoký krevní tlak, nadváhu nebo vysokou hodnotu cholesterolu?

Spolupracujeme s lékaři a pacientovi, u něhož se zjistí hodnota, která se vymyká rozmezí normy, doporučíme, aby navštívil lékaře. Většina Alphega lékáren se nachází spíše v menších městech či ve vesnicích, kde mají k sobě lidé blíže než ve velkoměstě. Takže lékaři se zpravidla s lékárníky znají a spolupracují. Lékař ví, že lékárník může zachytit první příznaky konkrétního onemocnění, a nepovažuje tuto aktivitu za „konkurenční“. Stejně tak dobře ví, že budeme připraveni poskytnout jeho pacientovi příslušné léky a poradíme mu, jak je užívat, čeho se vyvarovat. Není však ambicí lékárníků suplovat roli lékaře a naopak. Obě profese mají v léčbě nemocných své úlohy, které se doplňují.

Prozradíte nám něco ze svých plánů do budoucnosti?

Máme vytipováno asi 300 lékáren, v nichž bychom ve spolupráci s lékárníky chtěli vybudovat poraden‑ ská centra pro vybraná onemocnění. Podle mého názoru se u nás ze strany všech institucí podceňuje prevence – tady vidím místo pro naše partnerské lékárny. Mohla by se z nich stát preventivní a osvětová centra. Budeme spolupracovat s odbornými společnostmi, které budou garanty projektu, odborníci budou i školiteli lékárníků v osvětové a poradenské činnosti.

Do lékárny chodí lidé s důvěrou a hledají tu způsob, jak „spravit“ či upevnit zdraví. Zajímavé bude, kolik lidí o takovou službu projeví zájem, kolik případů se podaří podchytit a jak budou naši klienti s poradenstvím spokojeni. Je to sice práce na několik let, ale věřím, že tento projekt bude úspěšný.

Přečteno:  4912×

Vyšlo:  17. 4. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020