Obesity News
Restrikční typy bariatrických výkonů

Restrikční typy bariatrických výkonů

Mgr. Aneta Sadílková

Bariatrické výkony lze rozdělit na dva základní typy – restrikční a malabsorpční. V tabulce jsou uvedeny v současnosti nejčastěji prováděné chirurgické zákroky a jejich rozdělení. V tomto díle Obesity News se nejprve zaměříme na výkony restrikční.

Restrikční výkony se vyznačují tím, že je při nich zmenšen objem žaludku. Průchod tráveniny střevy a vstřebávání živin nejsou ovlivněny. Výsledkem je omezení množství stravy, které pacient dokáže zkonzumovat. Mezi tyto metody patří tzv. adjustabilní gastrická bandáž, sleeve gastrektomie a plikace žaludku. V následujícím textu si vysvětlíme, co tyto pojmy znamenají.

Adjustabilní žaludeční bandáž

Principem je zmenšení žaludku manžetou, která rozdělí žaludek na dvě části spojené kanálem. Do první (menší) části je potrava přijímána a po jejím naplnění se pacient cítí sytý. V současné době se využívá především bandáž adjustabilní – „utažitelná“, u které je možno pooperačně utažení manžety regulovat pomocí portu umístěného v podkoží.

Tento výkon vyžaduje maximální spolupráci pacienta co se týče výběru potravin a dodržování velikosti porcí. Je tedy vhodný pro pacienty, kteří mají spíše hlad než chuť, mají dostatek sebekontroly pro dodržení jídelního režimu a nekonzumují velké množství ovoce a zeleniny. Bandáž nachází uplatnění zejména u pacientek s nutností snížit hmotnost před plánovaným otěhotněním, jelikož je tento výkon jako jediný vratný.

Tubulizace žaludku (sleeve gastrektomie)

Tento výkon omezuje množství přijímané stravy, protože je žaludek zmenšen do tvaru rukávu (anglicky „sleeve“). Toho je docíleno odstraněním velkého zakřivení žaludku a sešitím a vytvarováním zbývající části. Dochází také k omezení pocitu hladu tím, že je odstraněna ta část žaludku, kde je buňkami produkován hormon ghrelin. Jedná se o hormon způsobující mimo jiné zvyšování chuti k jídlu. Tubulizace žaludku je výkon nevratný, časem se však dá pozměnit na některé jiné typy. Ke změně se může přistoupit, když se hmotnostní úbytky zastaví. Tubulizace žaludku je vhodná pro pacienty, kteří mají spíše hlad než chuť a kteří mají rádi ovoce a zeleninu, jelikož dietní režim není tak striktní jako u žaludeční bandáže.

Plikace

Jde o restrikční zákrok podobný tubulizaci, liší se pouze ve způsobu provedení – velké zakřivení žaludku se neodstraní, pouze se složí, „zaroluje“ a prošije. Velké zakřivení se časem zmenší, čímž opět dochází k omezení produkce hormonu ghrelinu, a tím ke snížení pocitu hladu. Zároveň se zmenší objem žaludku, a tedy i množství přijímané stravy. Po-žadavky na stravovací režim jsou stejné jako u tubulizace.

Typ výkonuPrincipVarianty výkonu
Restriktivní zmenšují objem žaludku a tím omezují množství přijaté stravy
  • adjustabilní žaludeční bandáž
  • tubulizace žaludku (Sleeve gastrectomy)
  • plikace velkého zakřivení žaludku
Malabsorpční zmenšují část trávicího traktu schopného vstřebávat živiny - omezují vstřebávání nutrientů ze stravy
  • biliopankreatická diverze (BPD)
  • biliopankreatická diverze se zachováním duodenální pasáže („duodenal switch“)
Kombinované kombinují prvky restrikce i malabsorpce
  • gastrický bypass (Roux-Y)

Přečteno:  4903×

Vyšlo:  22. 5. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020