Obesity News
Civilizační onemocnění – mýty a skutečnost
Foto: shutterstock.com

Civilizační onemocnění – mýty a skutečnost

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., MUDr. Marta Šimůnková

Raději věříme rychlým a jednoduchým radám, než abychom zapátrali po příčinách našich problémů a snažili se o jejich nápravu.

Žijeme v moderní, rychlé době plné nejrůznějších technických vymožeností, které nám usnadňují život. Do práce a z práce se přesouváme pomocí automobilů, tramvají, autobusů či metra. V zaměstnání strávíme osm a více hodin sezením na židli a sledováním monitoru počítače. V ranním spěchu nesnídáme (kromě hrnku kávy), oběd vyřešíme bagetou z automatu či jídlem z fast foodu, případně si necháme do kanceláře přivézt pizzu. Po návratu „vyluxujeme“ ledničku, dáme si pivo, víno a doslova se svalíme k televizi. Možná si ještě stihneme vysypat do mísy sáček (či spíše pytel) chipsů, anebo je zobeme přímo z originálního obalu připomínajícího kyblík.

Chůzi trénujeme jako jedinou pohybovou aktivitu při víkendové cestě nákupním střediskem, abychom doplnili zásoby na celý týden. Často nestačí jeden obrovský nákupní vozík a každý člen rodinné výpravy vláčí supermarketem ten svůj vlastní. Ostatně všimli jste si, že nákupní vozíky jsou čím dál větší?

Domácí technika (myčky, automatické pračky, robotické vysavače) byla vymyšlena, aby nám ušetřila čas, který pak můžeme věnovat koníčkům, pohybu a dalším volnočasovým aktivitám. Není její vina, že naše domácí pomocníky „hlídáme“ z křesla při sledování sportovního přenosu a nekonečného televizního seriálu.

Takový život prožívá nejeden člověk ve větším městě. Měli bychom se však mít na pozoru. Za svůj životní styl můžeme zaplatit, a to doslova. Většinu z nás dříve nebo později začnou trápit deprese, únava, stres, bolesti kloubů a páteře, zmnožení tukové tkáně (obezita), k čemuž se později mohou přidat i závažná onemocnění jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak, cévní mozkové příhody, srdeční infarkt a další choroby a jejich komplikace.

TO CHCE AKCI, ALE S ROZVAHOU!

Zastavme se na chvíli a zamysleme se. Každý jsme svého štěstí strůjcem, a tak pro svoje zdraví můžeme udělat víc než kdokoliv jiný. Nejjednodušším řešením je kompletní změna životního stylu. Zařazení pravidelného pohybu, vyvážené stravování, sledování etiket produktů, relaxace a v neposlední řadě i pravidelné preventivní prohlídky.

Také Vám poradili?

„JEZTE KAŽDÉ DVĚ HODINY!“

Tomu se říká kontinuální výživa a nikoliv redukční dieta – rozložení stravy musí být adekvátní energetickému výdeji, práci, sportu apod.

„NEJEZDĚTE VÝTAHEM, CHOĎTE PO SCHODECH!“

Pro děti v prevenci ideální doporučení, pro dospělé obézní s artrózou nosných kloubů…? S kardiovaskulárním onemocněním…?

Projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění vám nabízí jedinečnou příležitost odstartovat nový životní styl právě teď.

V průběhu celého roku 2014 budou probíhat v Praze, Brně a v Českých Budějovicích edukační akce zaměřené právě na civilizační onemocnění. Projekt byl již odstartován zjara a na podzim vás čeká 12 akcí, jejichž program najdete na www.civilizacnionemocneni.cz.

Za přítomnosti lékařů, nutričních terapeutek a sportovních instruktorů si můžete zasportovat, zjistit, v jakém stavu se aktuálně nachází vaše tělo pomocí měření inBody a v neposlední řadě můžete vyslechnout odborné přednášky na zajímavá témata. Na místě pro vás budou připraveny edukační materiály, zábavný program a budete moci využít konzultací s odborníky.

Projekt je zaměřen na čtyři nejčastější onemocnění, především pak na vyvrácení některých zažitých mýtů a omylů, které léčbu těchto „nemocí z blahobytu“ často doprovázejí:

  • Obezita
  • Diabetes mellitus
  • Kardiovaskulární onemocnění
  • Osteoporóza

Organizátorem projektu je VŠTJ Medicína, o. s. Odborným garantem se stala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Tamní odborníci se zúčastní připravovaných edukačních akcí a poskytnou vám konzultace a odborné poradenství v oblastech civilizačních onemocnění, na které se specializují.

Projekt vznikl za finančního přispění Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Veškeré informace o projektu a o nejbližších plánovaných akcích se nacházejí na stránkách www.civilizacnionemocneni.cz.

Mýty a skutečnost Všeobecná zdravotní pojišťovna

Přečteno:  5079×

Vyšlo:  4. 7. 2014

Diskuze: 2 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění

 
© Aleš Krupička 2007–2020