Obesity News
Dala bych jim všechny peníze!
Foto: shutterstock.com

Dala bych jim všechny peníze!

MUDr. Marta Šimůnková

Rekondiční pobyty organizované VŠTJ Medicína Praha pro své klienty nejsou jen o přijímání informací, nových návyků a cvičení, ale především o sdílení radostí, strastí a zkušeností jednotlivých účastníků. Co člověk, to usilovný a letitý boj s kilogramy. U mnohých jejich problém narůstá již od mládí. Tak tomu bylo i v případě paní Jarky, která se svými kolegy strávila letošní jarní rekondici v Srbech.

„Už v dětství jsme byli doma vedeni k tomu, že jídlo se dojídá a nenechávají se zbytky na talíři. Časem k tomu přistoupil i vliv mé profese, jsem vyučená uzenářka, takže došlo k prohloubení mého pozitivního vztahu k jídlu. Jídlo je zkrátka radost,“ vypráví pacientka, která má za sebou již nejen bariatrickou operaci, ale zbavila se i více než šesti desítek kilogramů.

Tukové polštářky začaly přibývat v těhotenství a starosti jejich růst ještě urychlily. Výsledkem bylo 176 kg. „Utratila jsem hodně peněz v dobrém úmyslu zhubnout. Platila jsem si nutriční poradkyni, jen vstupní pohovor mě stál osm stovek, a další kontroly taky nebyly bezplatné. Když jsem se snažila váhu zredukovat, tak se mi to dařilo, ale jakmile jsem svůj režim opustila, tak šla kila zase nahoru. Přišlo mi to jako vyhazování peněz, tak jsem toho nechala,“ vzpomíná Jarka.

Všechny zásady, které by jí pomohly, znala, ale s jejich dodržováním to už bylo horší. „Protože jsem se v normálních obchodech nemohla oblékat, dávala jsem si šaty šít. A jednou mi švadlena povídá – Vy jste taková prima ženská, legrace s vámi je. A já na to – ale tlustá! Švadlena pak dodala, že její kamarádka ztratila 40 kilogramů a nestálo jí to jmění! Prý chodila do Prahy na Karlovo náměstí,“ usmívá se při vzpomínkách paní Jarka. Slovo dalo slovo a jednoho dne se ona sama ocitla v obezitologické ambulanci profesora Svačiny. „Když si prohlédl všechny moje zdravotní záznamy a dal udělat rozbor krve, tak řekl – okamžitě na operaci!“

Hned druhý den dostala Jarka pozvání na pobyt na lůžku III. interní kliniky a po týdnu již redukovala hmotnost pod lékařským dohledem zdejších odborníků. Další hospitalizace následovala za necelého půl roku. Za tyto dva cykly shodila 14 kg. Vzápětí následovala bariatrická operace a další úbytek kilogramů. Současných 110 kg si Jarka udržuje již tři měsíce. „Ještě bych chtěla dát pár kilo dolů, ale teď už to není taková tragédie,“ uzavírá úspěšná pacientka.

Redukce hmotnosti paní Jarce umožnila zbavit se mnoha léků. Trpěla totiž zvětšením levé srdeční komory, vysokým krevním tlakem, měla vážné potíže s dýcháním a krátce před úspěšnou redukcí se objevil i diabetes 2. typu. „Na cukrovku teď už neberu nic, na srdce a tlak už jen polovinu prášků,“ pochvaluje si Jarka. „Redukce hmotnosti mi přinesla nejen zdraví, ale další radost ze života. Všechno mohu dělat, aniž se unavím, domácnost mi nedělá potíže a mohu pracovat i na zahradě. Baví mne činnosti, které jsem předtím nemusela,“ svěřuje se. Dříve i po těch nejnutnějších vykonaných povinnostech paní Jarka vyčerpáním usnula již odpoledne v křesle. Únava byla nepřekonatelná. „Ani po probuzení jsem nebyla odpočatá. Probudila jsem se oteklá, fialová v obličeji a s pocitem, že jsem snad vůbec nespala.“

Nedávno byla již paní Jarka schopna uklidit sama celý byt po malířích, aniž by ji to „smrtelně“ vyčerpalo. „Jsem strašně spokojená. Kdyby to šlo, tak se odborníkům na Karláku pokloním, a kdybych měla hodně peněz, tak bych jim je všechny dala,“ líčí své pocity po léčbě velmi závažné obezity.

Přečteno:  5619×

Vyšlo:  4. 7. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Rekondiční centra, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2019