Obesity News
Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Lucie Hermanová, DiS.

Chystáme se k moři. Já sluníčko snáším dobře, ale manžel (je silně obézní) se vždycky spálí, i když nikdy neleží přímo na slunci. Předpokládám, že letošek nebude výjimkou. Jaké přípravky na opalování a na ošetření spálenin bychom si měli přibalit do kufru?

Dnes odpovídá: Lucie Hermanová, DiS.

Váš manžel má zjevně velmi citlivý typ pokožky, tzv. fototyp I, který se může projevovat až alergickými reakcemi na sluneční záření. Pokožka tohoto typu nikdy nezhnědne, často se spálí a její přirozená ochrana proti slunci mizí po 5–10 minutách. Slunce neopaluje jen tehdy, pokud se mu vystavujeme přímo, pokožku je nutné chránit se stejnou pečlivostí, i když jste ve stínu.

Lucie Hermanová, DiS.

Až si budete vybírat přípravek na opalování, soustřeďte se především na hodnotu ochranného faktoru OF nebo SPF. Je‑li hodnota faktoru nižší než 10, poskytuje velmi nízkou ochranu, SPF do 30 přináší střední ochranu. SPF 50 poskytuje vysokou ochranu a doporučuje se právě jedincům s citlivou, alergizující pokožkou a dětem.

Další informace, které byste měla věnovat pozornost, je ta, zda opalovací přípravek poskytuje ochranu proti UVA i UVB záření. Není radno podceňovat ani jeden z typů záření, protože oba mohou způsobit nádorové onemocnění kůže.

Dalším indikátorem kvalitního přípravku pro vašeho muže je přítomnost fyzikálního filtru. Tento filtr je vhodný pro citlivou pokožku, protože chrání ihned. Nevstřebává se do kůže, ale vytvoří na ní neviditelnou vrstvu, která odráží sluneční paprsky. Oproti tomu ještě existuje filtr chemický, který se vstřebává do kůže, kde pohlcuje UV záření. Přípravky s tímto typem filtru ale působí až po 20 minutách od nanesení.

Samozřejmě doporučuji pohybovat se co nejméně na přímém slunci. Pokud je to jen trochu možné, pokuste se netrávit čas venku mezi 10. a 15. hodinou (a to ani ve stínu), kdy má slunce největší sílu. Na spálenou pokožku je vhodné namazat zklidňující krém po opalování, který by se měl používat po každém opalování, i když se nespálíme. Mezi tyto přípravky patří „kalciové masti“ nebo bepanteny. Podobných přípravků je široká škála, vždy si ale raději (stejně jako při výběru opalovacího přípravku) nechte poradit od odborníků. Postižená místa chlaďte, až do zhojení je nevystavujte přímému slunečnímu záření a dbejte na dostatečný přísun tekutin. Po sloupnutí spálené kůže vždy použijte kvalitní opalovací přípravek s vysokým faktorem.

Alphega lékárna

Přečteno:  5060×

Vyšlo:  4. 7. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2019