Obesity News
Monitorování glykémie eVito

Monitorování glykémie eVito

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Sledování glykémie, tzv. selfmonitoring, jednoznačně zlepšuje kompenzaci cukrovky. Systém eVito umožňuje nejenom sledování glykémie, ale současně s tím jídelníček i pohybové aktivity a jejich vliv na hladinu cukru.

Dost často chodí pacienti k lékaři pouze se záznamem glykémie. To většinou nestačí pro vyhodnocení příčiny, proč jsou glykémie takové, jaké jsou. K tomu, abychom se orientovali, potřebujeme znát nejen jídlo těsně před měřením, ale například i pohybovou aktivitu v posledních minimálně 24 hodinách, protože efekt zvláště intenzivnějšího pohybu (větší turistický výlet, návštěva fitness apod.) může přetrvávat 24 hodin i déle. Zvláště u pacientů s cukrovkou prvního typu může efekt pohybu způsobovat tzv. hypoglykémie i více než 24 hodin po aktivitě. Systém eVito umožňuje poměrně komfortně vyplňovat jídelníček přímo do počítače. Jídelníček obsahuje velmi rozsáhlou databázi potravin, kde najdete prakticky vše, co můžete koupit ve velkých nákupních centrech. Databáze je pravidelně doplňována. Hladiny cukru můžete doplňovat ručně nebo využívat některý z glukometrů, který je kompatibilní se systémem, a který pak prostřednictvím bluetooth přenáší glykémie do systému v reálném čase. Při přenosu dat s krokoměrem lze vše vyhodnocovat a pochopit změny, které se ve vás dějí. Dají se zde doplňovat i například jednotky inzulínu, takže je přesně vidět, jak je na danou glykémii reagováno a do budoucna modifikovat režim.

Výhodou je, že účet může sdílet například nutriční terapeut nebo edukační sestra, která může poměrně rychle reagovat a přímo v rámci systému komunikovat s klientem resp. pacientem na hodnoty glykémií, případně poradit vhodnou změnu jídla. Udržování historie umožňuje poměrně elegantní vyhodnocování jednotlivých profilů, průměrů a při náhlých změnách také odhalit příčinu. Většinou se pak ukáže, že náhlá zhoršení nejsou dílem porušování diety, ale například infekčního onemocnění (běžná respirační viróza, infekce močových cest atd.) nebo stresové reakce, což může být třeba obava ze zkoušky nebo rodinný konflikt.

Pokud máme tedy maximálně pravdivý předchozí záznam, umožní nám dokonale poznat vlastní onemocnění, jeho projevy a následně adekvátně reagovat a vlastně si tak svou cukrovku řídit skoro samostatně.

eVito

Přečteno:  4902×

Vyšlo:  4. 7. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019