Obesity News
Žij zdravě pro kvalitnější život

Žij zdravě pro kvalitnější život

Nový projekt pod názvem Žij zdravě chce přispět ke změně našeho chování v přístupu ke stravování a pohybu a napomoci tak k dodržování tzv. rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou odstartovala v říjnu loňského roku nová celostátní edukační kampaň Žij zdravě. Jejím cílem je zvýšit povědomí české veřejnosti o obezitě jako celonárodním problému a zdůraznit důležitost zdravého stravování a pohybu. Projekt nenutí lidi, aby za každou cenu hubli, spíše ukazuje, jak žít zdravěji a jak být sám se sebou spokojený. Tvůrci projektu věří, že cestou prevence mohou zmírnit ohrožení naší populace nadváhou a obezitou a s nimi souvisejícími civilizačními chorobami. Alarmující je tento trend zejména u dětí.

Web pro děti i dospělé

V rámci projektu Žij zdravě vznikly dvě internetové stránky ŽijZdravě.cz (www.zijzdrave.cz) a YesNeYes.cz (www.yesneyes.cz). První z nich je určena široké veřejnosti a přináší rady, doporučení a užitečné informace o tom, co může každý z nás udělat pro svůj zdravý život. Stránky poutavou formou seznamují se stále aktuálními tématy, jako jsou např. zdravý život či pohyb a stravování, jejichž důležitost však mnoho lidí podceňuje. Na stránkách jsou umístěny komentáře odborníků k různým typům pohybových aktivit. Každý zájemce o problematiku zdravého životního stylu se může zaregistrovat a účastnit se tak on-line diskusí s odborníky, diskusních fór, soutěží nebo přidávat komentáře k článkům. Unikátní službou je dotazník pro registrované, po jehož vyplnění obdrží doporučení od odborníka "ušité" přímo na míru. Veškeré publikované texty jsou konzultovány s lékaři a odborníky.

Druhé zmiňované internetové stránky – www.yesneyes.cz – jsou určeny dětem, resp. jejich zdravému životnímu stylu. Na jejich fungování se spolupodílí známá dvojice kuchařů – Filip Sajler a Ondřej Slanina. Stránky seznamují děti se zásadami správného stravování, nutností dostatečného pohybu a nabízejí řadu zajímavých receptů na jednoduchá, chutná a zároveň zdravá jídla. Jsou zde umístěny tabulky nutričních hodnot dětmi oblíbených jídel a potravin, užitečné informace o bylinkách a koření, komentáře známých osobností a v neposlední řadě soutěže o hodnotné ceny.

Zaostřeno na školáky

V prosinci se v rámci projektu Žij zdravě uskutečnila Jízda kuchařů "YesNeYes" po českých školách. Jejím cílem bylo zvýšit povědomí o zdravém stravování mezi žáky základních škol a víceletých gymnázií a ukázat jim, že vaření je zábava. Žáci druhého stupně a jejich učitelé mohli zhlédnout kuchařskou show známých kuchařů Filipa Sajlera a Ondřeje Slaniny. Učitelé navíc získali brožuru věnovanou problematice obezity a pohybu, kterou mohou využít při vyučování.

V rámci Jízdy kuchařů byl mezi dětmi proveden průzkum věnovaný jejich stravovacím návykům. Ukázalo se například, že české děti ve věku 12 až 15 let jedí nejraději pizzu, těstoviny a těstovinové saláty. Správný stravovací režim, tedy 3 až 5 jídel denně, dodržuje více než polovina dětí. Řada z nich podceňuje důležitost snídaní, přičemž čtvrtina dětí je zcela vynechává. Z ankety také vyplynulo, že celá čtvrtina dětí má pocit, že trpí nadváhou nebo obezitou, přičemž 32 % školáků někdy drželo, drží nebo se chystá držet dietu.

Přečteno:  12048×

Vyšlo:  24. 1. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020