Obesity News
Malabsorpční a kombinované typy bariatrických výkonů (část 1)

Malabsorpční a kombinované typy bariatrických výkonů (část 1)

Mgr. Aneta Sadílková

Bariatrické výkony lze rozdělit na dva základní typy – restrikční a malabsorpční. V minulém díle Obesity NEWS jsme se zaměřili na výkony restrikční, v tomto a příštím díle se budeme věnovat výkonům malabsorpčním a kombinovaným.

Principem malabsorpčních výkonů je zmenšení části trávicího traktu schopného vstřebávat živiny z přijaté stravy, zjednodušeně řečeno – ne vše, co pacient zkonzumuje, je vstřebáno a organismem využito. Ovšem i u malabsorpčních výkonů je žaludek mírně zmenšen, tudíž jsou tyto zákroky také někdy řazeny mezi kombinované.

Kombinované bariatrické výkony se vyznačují tím, že spojují prvky restrikce (sníženého příjmu stravy z důvodu zmenšení žaludku) i malabsorpce (zamezení určitému úseku střeva vstřebávat živiny).

BILIOPANKREATICKÁ DIVERZE SE ZACHOVALOU DUODENÁLNÍ PASÁŽÍ

Biliopankreatická diverze (BPD) je výkon, při němž se zmenšuje objem žaludku a redukuje plocha střeva schopného vstřebávat živiny z potravy. Jelikož převažuje právě snížené vstřebávání, je biliopankreatická diverze častěji řazena mezi výkony malabsorpční.

Zmenšená část žaludku je napojena na tenké střevo, jímž strava prochází do dalších částí trávicího traktu. Zbylá část žaludku se odstraňuje, avšak duodenum (dvanáctník) zůstává beze změny, putují jím trávicí šťávy ze žlučníku a slinivky. Vznikají tedy dvě kličky střeva – jedna, kterou putuje strava ze zmenšeného žaludku, a druhá, do které jsou vylučovány trávicí šťávy ze slinivky a žlučníku. Tyto kličky se po určité vzdálenosti spojí, trávicí šťávy se smísí s obsahem z potravy a teprve tehdy se vstřebá nejvíce látek. Jelikož je tato „společná“ část střeva značně kratší než obvykle, celkově se vstřebá méně živin.

Tento typ výkonu je vhodný pro pacienty, které často trápí „chuť“ a u kterých je třeba výraznější redukce hmotnosti. Výhodou je relativní tolerance k občasným výkyvům ve stravovacím režimu. Nutné je však pravidelně sledovat množství vitaminů, minerálů a dalších látek v těle, jelikož z důvodu omezeného vstřebávání hrozí jejich nedostatek.

Ilustrace se svolením převzata z: Doležalová K, Býma S, Fried M, et al. Bariatrická chirurgie a primární péče. Praha: Axonite, ed. Asclepius, 2012.

Přečteno:  5440×

Vyšlo:  4. 7. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie

 
© Aleš Krupička 2007–2019