Obesity News
Okénko lékárníka

Okénko lékárníka

Mgr. Věra Šperglová

Kromě problémů s hmotností řeším už mnoho let i zánět dásní a pomalu postupující parodontózu – podle mého zubaře. Doporučil mi, že mám používat speciální pasty a ústní vody, ale já se moc nevyznám v tom, kterou si vybrat. Můžete mi prosím poradit?

Dnes odpovídá: Mgr. Věra Šperglová

Na trhu je velké množství zubních past a je těžké se v nich vyznat. Doporučuji vybrat pastu bez SLS (sodium lauryl sulfát), s nízkou abrazivitou (obrušovací schopností). Při zánětech dásní je dobré použít zubní pastu s chlorhexidinem. Zubní pastu není třeba nanést na celý kartáček, stačí jen velikost zrnka hrachu. Používejte ji i na kartáček do mezizubních prostor. Po použití dobře zvolené zubní pasty není třeba vyplachovat ústa.

Mgr. Věra Šperglová

Dále mohu při krvácení a zánětu dásní doporučit chlorhexidinové dezinfekční přípravky. Při slabším krvácení zubní pasty a ústní vody s chlorhexidinem v koncentraci do 0,12 %. Při silnějším krvácení s vyšší koncentrací. Ty se mohou používat pouze 1 týden po dobu maximálně 14 dnů. Léčbu parodontitidy je možno podpořit také užíváním koenzymu Q10 v dostatečné dávce.

Správná ústní hygiena však nesouvisí pouze s přípravky, které při čištění používáme, ale především s typem našich čisticích pomůcek – tedy zubních a mezizubních kartáčků.

Pro výběr zubního kartáčku obecně platí – malá hlava, aby se dobře vyčistily i zuby vzadu a zevnitř, s co nejměkčími, rovně zastřiženými a hustými štětinami, které nepoškozují dásně a sklovinu. Lze doporučit i tzv. jednosvazkový kartáček, kterým se zuby opečovávají bez použití pasty. Nezapomeňte kartáček měnit po 2 měsících používání.

Žádný kartáček, párátko ani zubní nit ale nedokážou vyčistit dásňový žlábek. Na vyčištění tohoto prostoru se používá mezizubní kartáček, a to takový, který bez odporu projde dovnitř a vyplní celý mezizubní prostor. Určit správnou velikost kartáčku je pro začátečníka těžké, nejlépe poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka. Prostory mezi zuby nemusejí být stejné a většinou je třeba používat několik rozměrů kartáčků.

Správná ústní hygiena je prevencí i léčbou mírného stádia parodontitidy, a proto je dobré obrátit se na dentální hygienistku. Střední a těžké stadium řeší stomatolog.

Přečteno:  3410×

Vyšlo:  5. 9. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2019