Obesity News

Kombinované typy bariatrických výkonů

Mgr. Aneta Sadílková

Bariatrické výkony lze rozdělit na dva základní typy – restrikční a malabsorpční. V minulých číslech Obesity NEWS jsme vysvětlili restrikční a malabsorpční, zbývá poslední typ – kombinované.

Gastrický bypass patří mezi kombinované výkony. Spojuje prvky restrikce (zmenšení objemu žaludku a tím i množství přijaté stravy) a prvky malabsorpce (omezení plochy střeva schopné vstřebávat živiny). Výkon je podobný biliopankreatické diverzi (BPD) – žaludek je zde zmenšen na poměrně malý objem a napojen na kličku tenkého střeva, která vede potravu. Ze zbývající části žaludku (která zůstává na svém místě a neodstraňuje se) pak vede druhá klička, kterou putují trávicí šťávy ze žlučníku a slinivky. Zhruba po 1,5 m délky se kličky spojí, potrava se promísí s trávicími šťávami a rozběhne se proces vstřebávání látek. Na rozdíl od BPD se zachovalou duodenální pasáží je zde menší žaludek, ale společná (spojená) klička střeva je delší – potrava se tedy může vstřebávat v delším úseku tenkého střeva. U gastrického bypassu tedy převažuje omezení množství potravy nad omezením vstřebávání látek.

Gastrický bypass je stejně jako BPD vhodný pro pacienty, kteří často podléhají „chuti“ k jídlu. Je to výkon nevratný a je nutné pečlivě sledovat hodnoty vitaminů, minerálů a dalších látek v těle.

Výživa v pooperačním období

Přestože většina operací se v současnosti provádí laparoskopicky (bez velké operační rány), v mnoha případech jde o značnou zátěž nejen samotné trávicí soustavy, ale i celého organizmu. Krátce po operaci je možné (a nutné) přijímat tekutiny a včas začít sice s tekutou, ale plnohodnotnou výživou, která obsahuje dostatek bílkovin a dalších nezbytných složek (vitaminů, minerálů a stropových prvků) pro hojení. Těmto požadavků odpovídá tzv. klinická výživa, což jsou lahvičky nebo krabičky (například Ensure) s nápoji (sipping). Jejich specifikem je vysoký obsah živin, potřebný obsah kalorií v malém objemu. I když se jedná o přípravek určený spíše lidem, kteří trpí podvýživou, uplatní se v krátkém pooperačním období i u bariatrických pacientů, aby u nich došlo k rychlejší rekonvalescenci po chirurgickém výkonu.

Přečteno:  4444×

Vyšlo:  5. 9. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020