Obesity News
Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Redakce

Které přípravky – volně prodejné léky na chřipku a nachlazení nemají vliv na hmotnost a hladinu cukru? Jsem diabetik na inzulínu a hlídám si přísně vše, co vložím do úst. S váhou bojuji celý život a diabetes mám od dětství. (Zdeněk R., Klatovy)

Dnes odpovídá: Mgr. Leona Štěpková

Mgr. Leona Štěpková

Z kombinovaných přípravků na chřipku a nachlazení byste měl ve vašem případě vynechat přípravky typu „horký nápoj“. Většina z nich sice obsahuje umělé sladidlo, ale bohužel také sacharózu (řepný cukr). Její množství v jedné dávce nebývá vysoké – asi 5 g na jeden sáček, ale obsažena tam je.

Na trhu je velké množství alternativních léků ve formě tablet. Většina z nich obsahuje jako základ paracetamol nebo ibuprofen a další látky. Přípravek potom mírní hlavní příznaky nachlazení, jako jsou teploty, bolesti svalů a kloubů a rýma.

Pokud potřebujete léčit kašel, máte téměř volnou ruku. Tablety a pastilky na cucání můžete užívat jakékoliv, sirupy (s výjimkou klasického jitrocelového) také. Většina výrobců už do sirupů cukr nepřidává. S cukrem se můžete setkat pouze u tradičních bylinných sirupů nebo u přípravků obsahujících med. Jestliže užíváte při kašli nejraději kapky, je potřeba dát si pozor nejen na obsah cukru, ale též alkoholu. Zejména naše „staré známé kapky“ jej totiž obsahují.

Léky na bolesti v krku si můžete koupit jako pastilky, spreje nebo kloktadla. U sprejů a kloktadel si můžete vybrat bez omezení. Alkohol sice mnohdy obsahují, ale způsob jejich podání vylučuje jeho zvýšené vstřebávání. Kloktadlo vyplivnete a sprej aplikujete na sliznici ve velmi malém množství. U tohoto typu podání hrozí spíše riziko, že byste mohl bezprostředně po aplikaci „nadýchat“ nějaká ta promile při silniční kontrole. Ale v krvi se alkohol neprokáže, protože dávka je opravdu zanedbatelná (samozřejmě jestliže dodržíte doporučené dávkování).

Na závěr vám doporučím, abyste při nákupu léků na nachlazení vždy upozornil na to, že trváte na přípravku bez cukru a alkoholu. Pak se nemůžete splést.

Alphega lékárna

Přečteno:  4685×

Vyšlo:  2. 10. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2019