Obesity News
Kam pro zdravé potraviny? Přece do obchodů Tesco!

Kam pro zdravé potraviny? Přece do obchodů Tesco!

MUDr. Marta Šimůnková

Rozšířený sortiment produktů speciální výživy, potravin pro diabetiky, racio a bio výrobků se nyní objevuje v obchodech Tesco. Nemusíte je zdlouhavě hledat po celém obchodě, nebo dokonce supermarketu. Nyní je najdete přehledně uspořádané a viditelně označené na jednom místě. Z průzkumu mezi spotřebiteli jednoznačně vyplynulo, že takové uspořádání vítá 88 procent zákazníků. Novinkou je uvedení značky Free From, která nabízí bezlepkové výrobky.

Průzkum také prokázal, že celých 97 % dotázaných alespoň občas nakupuje produkty zdravé nebo speciální výživy. Více než třetina respondentů uvádí, že vaří zdravě sama pro sebe a 39 % dotázaných vaří z produktů zdravé výživy pro partnera/partnerku. „Sortiment jistě využijí nejen lidé s alergií na lepek, ale i ti, kterým záleží na tom, co vloží do úst. Potraviny bez přidaného cukru či racio výrobky mohou být vhodné pro redukční režimy. Zamyšlení nad skladbou stravy je prvním krokem pro její změnu,“ doporučuje obezitolog MUDr. Martin Matoulek, PhD, z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

HLEDÁTE INSPIRACI, CO ZDRAVÉHO UVAŘIT?

Pomohou vám www.tecsorecepty.cz – sekce Speciální výživa. www.tecsorecepty.cz/specialni-vyziva

Najdete zde mnoho velmi zajímavých receptů, například:

  • Kuličky z hovězího masa se sušenými rajčaty
  • Kuřecí špízky v sezamu
  • Pražma na citronech
  • Marocký mrkvový salát

Dobrou chuť!

Ve všech obchodech Tesco najdou zákazníci podle velikosti prodejny od šesti desítek až do šesti stovek produktů sortimentu speciální výživy. Velkou pozornost těmto výrobkům věnují především ženy a mladí lidé do 26 let, kteří dodržují zásady zdravého životního stylu.

Rozšířený sortiment speciální výživy v obchodech Tesco zahrnuje:

  • Produkty bez lepku (glutenu) jsou určeny pacientům s tzv. celiakií, autoimunitním onemocněním, které je vyvoláno reakcí na nerozštěpenou bílkovinu obilných zrn, na lepek. Trvalý zánět střevní sliznice přetěžuje imunitní systém a může být příčinou řady dalších onemocnění. Sortiment Tesco je rozšířen o novou řadu výrobků Free From.
  • Produkty bez obsahu přidaného cukru jsou vhodné pro osoby trpící cukrovkou/diabetikům, ale i lidem s nadváhou/obezitou.
  • Bio potraviny jsou produkty ekologického zemědělství, které byly vypěstovány bez použití umělých chemických látek. V sortimentu Tesco najdete exkluzivně i produkty Tesco Organic.
  • Racio potraviny obsahují optimální množství a poměr základních živin, vitamínů a minerálních látek.

TESCO DIABETIKŮM

Během posledních let se výživa a životní styl diabetiků změnily. Již je nikdo nenutí k přísné dietě a stálému odříkání oblíbených pochoutek. Sortiment specializovaných výrobků pro diabetiky a zdravý životní styl se chvályhodně rozšířil. Produkty pro diabetiky není nutné shánět ve specializovaných prodejnách, ale najdete je i v obchodech TESCO.

Nákup pro rodinu s nemocným, který vyžaduje speciální stravu, tedy můžete pořídit již na jednom místě bez obíhání mnoha obchodů. V obchodech Tesco je najdete na jednom místě, přehledně uspořádané a viditelně označené.

„Je dobře, že dnes v obchodech vznikají celá oddělení, kde je možno vybrat si z několika druhů specializovaných potravin. Zákazníci nejsou při výběru limitováni omezeným sortimentem a mohou si tak vybrat potraviny, které jim chutnají a zároveň odpovídají jejich dietě,“ sdělil svůj názor k rozšíření portfolia speciální výživy v prodejnách Tesco MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Diabetický jídelníček vychází ze zásad zdravé výživy. Je sestavován tak, aby obsahoval všechny důležité živiny a současně byl pestrý a chutný. Zvláštní důraz v diabetickém jídelníčku je kladen na správnou volbu sacharidů: měly by být vyloučeny jednoduché cukry (bílý cukr) a potřeba sacharidů by měla být kryta složitými cukry, tzv. polysacharidy s nižším glykemickým indexem (po jejich konzumaci stoupá hladina glykémie pomaleji).

Diabetici by si měli množství sacharidů ve stravě počítat podle tzv. výměnných jednotek, pro něž jsou vypracovány tabulky. Stejně důležité je sledovat i celkovou energetickou hodnotu pokrmu a dávat přednost rostlinným tukům (optimálně ve formě neupravovaných olejů, tzv. panenských, za studena lisovaných olejů) a do denního režimu přidat příjemný pohyb. Jen ten pohyb, který člověka baví, je skutečně prospěšný. U takové aktivity člověk totiž vydrží, optimálně po celý život. „Pravidelná fyzická aktivita by měla být přiměřená. Při výběru vhodného sportu se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem a nebojte se diskutovat o jeho vlivu na glykémii. Vyzkoušejte si na glukometru, jak váš organismus reaguje na jak na zátěž, tak na složení jídelníčku. Pouze tak můžete optimalizovat vliv pohybu a diety na cukrovku,“ dodává k tématu doktor Matoulek.

Přečteno:  5317×

Vyšlo:  6. 11. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes, Strava

 
© Aleš Krupička 2007–2020