Obesity News
Stačí se zlepšovat krůček po krůčku

Stačí se zlepšovat krůček po krůčku

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Deset tisíc kroků denně, které podle doporučení může změnit život, bývá pro mnoho lidí nedosažitelných, a to hlavně v případě, mají‑li o desítky kilogramů více než je optimální hmotnost.

Nachodíte-li nyní okolo 3 000 kroků za den, bohatě postačí, když budete zvyšovat průměr o 1 000 kroků/24 hodin každým týdnem a od šesti tisíc kroků třeba jen o 500 kroků/24 hodin za každých sedm dní. Samozřejmě to nemusí znamenat, že budete pochodovat každý den, ale vynahradíte si to o víkendu či ještě alespoň dvakrát v pracovních dnech.

Sledujte, jak dlouho vám trvá, než ujdete tisíc kroků, nebo kolik kilometrů ujdete při hodinové procházce. Sami budete překvapeni, jak se na začátku budou zlepšovat vaše výkony, ale především jak se bude měnit vaše pocity při a po takové procházce. Zlepšuje se nikoliv pouze zdatnost, ale pro život nesmírně důležitá tolerance zátěže. Ta přispěje k chuti i možnosti procházky prodlužovat.

Využijete-li účet eVito, nebudete potřebovat tužku a blok, protože eVito bude sledovat vaše sportovní úspěchy za vás. Monitorování eVito (například při využití „chytrých telefonů“) je možné rozšířit i na sledování jídelníčku. Dietní omezení vám mohou připadat zpočátku „krutá“, při nejmenším nepříjemná, ale po několika týdnech se jídelníček jako zázrakem začne upravovat sám. Nemá smysl zde vysvětlovat proč, ale po 8–12 týdnech sami uvidíte. Jedinou podmínkou je extrémně pravidelná pohybová aktivita – což nemusí znamenat denně, ale například obden, případně i v delších intervalech.

V prevenci a léčbě osteoporózy je však lepší „dvoufázová“ procházka (2krát denně) po 15–20 minutách s mírným zatížením osového skeletu (páteře a dlouhých kostí) například batůžkem o hmotnosti 2–4 kg. Mnoho lidí nad sebou potřebuje „bič“. Tím může být sdílení vlastního účtu eVito s přáteli, kteří mohou sledovat, jaké pokroky činíte. Optimální bude, když se k vám přidají. Kamarádské soupeření dělá divy, a to i podle hlesla: i malé kroky mohou postupně přinést velké změny!

eVito

Informace o produktech eVito najdete na www.evito.cz Vyplníte-li při objednávce kód OTH-OBNEWS automaticky dostanete slevu jak na zařízení, tak na poskytované služby.

Přečteno:  4999×

Vyšlo:  6. 11. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020