Obesity News
eVito: externí pevná vůle

eVito: externí pevná vůle

MUDr. Marta Šimůnková

Telemedicína, to nejsou jen dálkové přenosy složitých operací a zprostředkování odborných konzilií napříč kontinenty, ale telemedicína se stává součástí každodenní praxe. Umožňuje lékařům sledovat důležité parametry na dálku, aniž by pacient vkročil do ordinace. Stačí mít „účet“ a monitorovací zařízení, která posílají do systému data. V čele společnosti, která vyvíjí systémy eVito na sledování parametrů, především krevního tlaku, výše glykémie, hmotnosti, počtu kroků a jiné tělesné aktivity, ale také složení jídelníčku, stojí Ing. Filip Linhart.

Pane inženýre, co vás přivedlo k telemedicíně?

Kdysi jsem pracoval u telekomunikační společnosti, měl jsem na starost vývoj elektronického zdravotnictví a při tom jsem si uvědomil výhody a perspektivu telemedicíny. Velké společnosti však nejsou vždy schopny rychle reagovat na měnící se poptávku po inovacích, takže jsem byl následně rád, když jsem mohl projekt realizovat v prostředí malé soukromé firmy.

Takže vy jste duševním otcem systému eVito?

Duševních otců bylo víc. Projekt především odpovídal záměrům jednoho z investorů, což je firma Secar Bohemia (poskytovatel služby SHERLOG), který projektu věřil. Donedávna se tato společnost starala jen o bezpečí aut, o něž se dále stará. Její manažeři však pochopili, že to nejdůležitější, co nesmí být ukradeno, je zdraví, protože zdraví se jednoduše nahradit nedá. Auto si můžeme koupit nové, už nepředstavuje takovou hodnotu, jako v 90. letech minulého století. Nejdůležitější je kvalita života, a ta je více či méně spojena se zdravotním stavem i fyzickou kondicí.

Myslíte si, že už přišla doba, kdy jsou lidé ochotní do svého zdraví investovat?

Řekl bych, že se to i u nás lidé pomalu učí. V Americe je investice do zdraví běžná věc, tam se podobné systémy používají již několik let. V zámoří je problematika ovlivněna tím, že nemoc pro většinu lidí znamená finanční výdaj, nebo ztrátu výkonnosti, či práce vůbec. Je tedy i ekonomicky výhodnější starat se o své zdraví dříve, než se objeví choroba. Jak má manažer dokázat, že je schopen postarat se o chod podniku, když není schopen starat se o své zdraví? Jsme o několik let za USA, ale trend aktivního přístupu ke zdraví určitě přijde. Náznaky obratu k lepšímu tu jsou, ale nikoli v takovém rozsahu, jaký bychom si přáli.

Lidé prostřednictvím svého účtu sdělují vašemu serveru citlivá data, dalo by se říci, že ta nejcitlivější, protože se týkají jejich zdraví. Jak je zabezpečeno, aby se k datům nedostal někdo nepovolaný?

Zadali jsme vypracování odborné studie společnosti, která se bezpečností dat zabývá. Podle jejích doporučení jsme pak vypracovali celý systém zabezpečení a na základě provedených opatření byl systém registrován u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Míra zabezpečení je plně srovnatelná se zabezpečením internetového bankovnictví. Klient se přihlašuje svým jménem (loginem), heslem a může požadovat i zabezpečení pomocí kódu zaslaného systémem na jeho mobilní telefon ve formě krátké zprávy (sms).

Jak byste systém eVito představil, co všechno umí?

Umí přenést data z certifikovaných přístrojů: krokoměru, tonometru, glukometru, či váhy do počítače, který má přístup k účtu na našem serveru. Nejenže jsou informace zapsány a uchovány, systém je umí zobrazit a vyhodnotit podle požadovaných kritérií, takže je schopen dát klientovi určitá doporučení. Tato data lze doplnit o informace o složení jídelníčku, výsledky laboratorních vyšetření nebo údaje o dalších pohybových aktivitách. Čím více informací systém dostane, tím lepší doporučení může dát. eVito nemůže nahradit lékaře a ani nemáme ambice jej nahradit, avšak doporučení, která vydává náš systém, vycházejí ze světových, evropských či regionálních doporučených postupů.

Náš systém dokonce umožňuje, aby se lékař díval na vybraná data v účtech našich klientů, když to pacient dovolí, a to jen na ta data, k nimž klient poskytne oprávnění ke sdílení. To lékaři umožňuje rychlý náhled na data skupiny jeho pacientů.

Klient může svá data sdílet s rodinou, kamarády, nebo s celou skupinou, která spolu soupeří například v tom, kdo ujde nejvíce kroků za určité období. Je však na každém jedinci, aby si zvolil, co sdílet chce a co nikoli. Když si nepřeje, aby kamarádi věděli, kolik právě váží, může si to nechat jako své tajemství a tento údaj nesdílet.

Systém eVito není jen pro nemocné, ale lze jej využít i v prevenci?

Jistě, eVito je systém vhodný pro všechny, kdo chtějí zlepšit své zdraví a životní styl. Jeho motivační úloha je nezpochybnitelná. To mám vyzkoušeno sám na sobě. Nikdy jsem se nezajímal o skladbu svého jídelníčku, ale díky eVito vím, proč jsem právě několik kilogramů přibral. Přes léto jsme hodně grilovali a vůbec jsem si nehlídal, kolik tuků přijímám.

Jsou lidé, kteří říkají: ale my nebudeme každý den zapisovat, co jsme snědli. Stačí je pár dní, a ze záznamů a vyhodnocení eVito vyplyne, jaký má vliv složení konkrétního jídelníčku na pocit, hmotnost i výkonnost, případně jaký má vliv tělesná aktivita na další hodnoty, a to jak u zdravých v prevenci, tak u obézních nebo diabetiků v léčbě. Lidé mají tendenci své „hříšky“ nevnímat a přehlížet prohřešky proti zdravému životnímu stylu. V tom případě eVito může fungovat jako „externí pevná vůle“. Vidím to opět i u sebe. Jsem přesvědčen, že sportuji čtyřikrát v týdnu, ale když se dívám na konkrétní záznamy, tak zjišťuji, že tomu je tak jen v některých týdnech.

Máte ohlasy od uživatelů?

Ano, máme. Sdělují nám své dojmy, jak jim systém pomáhá, jak se zlepšila jejich kondice i nálada. Jsou i tací, kteří nachodí i 30 000 kroků, jen aby se dostali na pomyslnou „bednu“, tedy stupně vítězů v určitém měsíci. V počátku lidi většinou nové aktivity baví, ale po různě dlouhé době zevšední. Systém eVito umožňuje udržet motivaci. Jako nejperspektivnější uživatelé eVito se v současné době jeví obézní pacienti.

A co obézní děti, které sedí ve volném čase u počítače?

Za našeho dětství bylo nejhorším trestem, když jsme nesměli ven. Pro současné děti je zákaz počítače snad ještě horší. Nedostatek pohybu je však jen jednou stránkou problému. Nesprávný jídelníček je možná ještě významnější. Nedávno jsme se účastnili projektu Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, tedy lázeňského pobytu obézních dětí, s nimiž pobyt absolvovali i rodiče. Ti si velmi často neuvědomovali, že obezita není jen estetický, ale především zdravotní problém. Jakmile pochopili jeho závažnost, pak se pohled na léčbu obezity podstatně změnil a je potěšitelné, že u řady dospělých došlo i k přehodnocení vlastního přístupu ke své osobě. Mladá generace je nadneseně řečeno 24 hodin on-line, internetové hry a soutěže je baví. Systém eVito by je mohl zaujmout a doufáme, že alespoň několik z nich přivede k redukci hmotnosti a zdravému životnímu stylu.

Jaké jsou vaše plány?

Stále je co zlepšovat. Snažíme se do systému přidat další zajímavé přístroje, například EKG, ale spíše se budeme věnovat zjednodušení aplikace, která obsahuje v současnosti mnoho funkcí a pro některé uživatele může být až příliš obsáhlá. K aplikaci pro chytré mobilní telefony chceme přidat i verzi pro tablety. Stále hledáme další přístroje, které by bylo možné připojit do našeho systému, například náramkové krokoměry – nově jsme přidali krokoměr Garmin vívofit, další typy tonometrů a dalších kvalitních přístrojů. My vyvíjíme software, přístroje pro naše klienty nakupujeme od renomovaných výrobců a snažíme se, aby se systémem eVito byly kompatibilní pouze certifikovaná a kvalitní zařízení.

Přečteno:  5011×

Vyšlo:  18. 12. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020