Obesity News
Mýty a skutečnost v léčbě civilizačních onemocnění – Reálný vánoční cíl – nepřibrat!
Foto: shutterstock.com

Mýty a skutečnost v léčbě civilizačních onemocnění – Reálný vánoční cíl – nepřibrat!

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V druhé polovině letošního roku jsme se snažili uvést na pravou míru nejrozšířenější mýty, které se svém důsledku vedou k rozvoji civilizačních chorob, především k nárůstu hmotnosti, rozvoji či zhoršení diabetu, výskytu srdečně cévních onemocnění či k osteoporóze. Tento díl bychom mohli nazvat: jak přežít Vánoce bez rizika dalších kilogramů navíc.

NECHÁME TO HUBNUTÍ AŽ PO VÁNOCÍCH…

… teď už to stejně nemá cenu. Jeden z nejčastějších omylů vede k tomu, že v průběhu vánočních svátků přiberou obézní a lidé s nadváhou 2 až 4 kilogramy (mnohdy i více). Pravda je, že začínat s redukčním režimem začátkem prosince je jen pro silné povahy.

Jak tedy na to?

Můžeme považovat za velké vítězství, když váha ukáže na Tři Krále stejnou hmotnost jako na Mikuláše. Již takovýto plán znamená, že budeme během svátků sledovat, co jíme. Samotné monitorování vánočního jídelníčku vede k významnějšímu omezení energetického příjmu oproti „volnému režimu“, který je spojen až s novoročním předsevzetím hubnout. Mnozí lidé se v předtuše nutných režimových opatření, která nastanou po Silvestru, chovají, jako by to byly jejich poslední Vánoce v životě a dopřávají si ještě více než obvykle. Často svému předsevzetí věří a dokonce tvrdí, jak se těší, až v novém roce opět začnou s redukcí hmotnosti. Opak je však pravdou: začne se přiťuknutím, předsevzetím, ale co se zbytky vánočních hodů? Někdy vydrží až do poloviny ledna, kdy už je počáteční nadšení pryč. A vánoční kilogramy zůstávají.

POKUD JSEM SE O VÁNOCÍCH JEDEN DEN PŘEJEDL, DRUHÝ DEN BUDU O TO VÍCE HLADOVĚT.

Toto není rozumný příklad, jak kompenzovat pochybení. Jenom se tím dostanete do stresu a třetí den opět budete velmi hladoví. Vánoce pak prožijte střídavě o hladu a přejídání a navíc se špatným pocitem. Daleko lepší je takové pochybení nahradit zvýšením pohybové aktivity v následujících třech dnech. Jste-li na horách, uvědomte si, že chůze po sněhu je mnohem náročnější než po suchém povrchu, takže procházky mohou být i kratší a pomalejší a i tak budou mít velký efekt.

CELÝ ROK JSEM SE SNAŽIL, TAK ALESPOŇ O VÁNOCÍCH SI MOHU DOPŘÁT ZA ODMĚNU DVA TÝDNY KLID.

Hlavně toto nedělejte! Budete pak velmi nemile překvapeni tím, že dva týdny nezřízeného „odpočinku“ od diet vrátí vaší váhu o několik stupínků výše. Rozčarování z hmotnostního přírůstku vede často ke ztrátě motivace a k zanechání snah o redukci. Jojo efekt a několik dalších kilogramů navíc na sebe nenechají dlouho čekat.

KDYŽ CHCI POKRAČOVAT V DIETĚ I O VÁNOCÍCH, RADĚJI NEPŮJDU NA ŽÁDNOU NÁVŠTĚVU.

To je ale škoda, vždyť Vánoce jsou právě k setkávání a povídání. Je to doba, kdy máme čas na svou rodinu, přátele a známé, na které během roku čas nezbyl. Mnohá rodinná a přátelská setkání se stávají tradicí na dobře známých místech, ve stejném čase, za podobných podmínek, se známým tradičním jídlem včetně cukroví. Před takovou návštěvou si tak můžeme rozmyslet, co si z nabídky vybereme. Na slova: „nabídněte si, poslužte si, vyberte si,“ máme už připravenou reakci. Kdybychom si vybírali na místě ze široké a lákavé nabídky, neměli bychom šanci odolat. Po předchozí zralé úvaze však sáhneme po předem vytipované variantě. Pak se můžeme věnovat přátelům, nikoli tabuli. Tato metoda je daleko účinnější než neustále odpovídat – „Nezlobte se, já držím tu dietu…“.

HODNĚ ÚSPĚCHŮ V NOVÉM ROCE A CO NEJMÉNĚ OMYLŮ V HUBNUTÍ PŘEJE TÝM VŠTJ MEDICINA PRAHA

Setkáte-li se s mýty, nenechávejte se jimi rozhodit a svěřte se nám! Navštivte stránky www.civilizacnionemocneni. cz a v sekci „Kontaktujte nás“ naleznete formulář, do něhož můžete napsat svůj dotaz. Pokusíme se vám odpovědět a třeba i o vašem problému podrobněji napíšeme v některých z následujících čísel Obesity NEWS.

Na stránkách www.vzp.cz pak bude umístěna brožura o mýtech ze všech oblastí, které byly v rámci projektu prezentovány.

VZP Civilizační onemocnění

Přečteno:  4239×

Vyšlo:  18. 12. 2014

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020