Obesity News
Zimní rizika nepředstavuje jen náledí
Foto: shutterstock.com

Zimní rizika nepředstavuje jen náledí

MUDr. Marta Šimůnková

Pády po namrzlých zledovatělých chodnících končí sice velmi nepříjemnými zraněními, třeba zlomeninami, nebo „pouze“ podvrtnutím kloubu, ale daleko nebezpečnější mohou být další zimní rizika.

V lednu a v únoru, zpravidla však až do poloviny března trvá období, kdy nás ohrožuje tzv. sezonní chřipka. Ta každým rokem zapříčiní zhruba 2 500 úmrtí jen v České republice. A to nehovoříme o pandemické chřipce, kterou očekáváme již minimálně deset let. Poslední epidemie pandemické chřipky postihla ČR již v roce 1969, šlo o tzv. Hongkongskou chřipku. Od té doby se očekává výskyt dalšího viru, proti němuž současná populace není odolná a proti němuž neexistuje očkovací látka, a tudíž bude schopen způsobit onemocnění většiny populace.

CHŘIPKA NENÍ BANALITA

Ti, co tvrdí, že se nikdy očkovat nedají, že je chřipka běžná chorůbka, pravou chřipku nezažili. Poslední epidemie byla u nás před 46 lety. Kdy udeří? Podle epidemiologů tu již měla být před devíti lety, kdy se začalo více hovořit o chřipce ptačí.

JAK SE CHŘIPKY LIŠÍ?

Každoročně udeří epidemie tzv. sezonní chřipky, zpravidla se první případy objeví v prvních prosincových týdnech. Infikovaných nemocných přibývá, ale kolem Vánoc jako by se epidemie zastavila – lidé mají dovolenou a tráví více času v rodinném kruhu, čímž se riziko přenosu viru minimalizuje. Plnou silou udeří sezonní chřipka v prvních lednových týdnech. Poslední případy se objevují obvykle ještě v březnu. Sezonní chřipka je předvídatelná – tedy víme předem, jakým typem viru bude vyvolána, a podle antigenního typu jsou pak vyrobeny příslušné vakcíny pro následující sezonu, které chrání před onemocněním v dané sezoně. Protože se typy virů mírně mění, je nutné očkovat každý rok znovu proti „čerstvým“ virům.

Každým rokem v ČR na komplikace chřipky – na zápal plic či dekompenzaci chronického onemocnění, například srdečního, respiračního, jako je třeba rozedma plic (chronická obstrukční plicní nemoc, CHOPN) – zemře přes dva tisíce infikovaných. Chřipka je také nebezpečná pro diabetiky, obézní, onkologické pacienty, nemocné, kteří užívají léky tlumící imunitu, a v podstatě pro všechny lidi, kteří nejsou úplně zdrávi.

Sezonní chřipky, i když se původci mírně odlišují, si jsou podobné, s většinou běžných typů se téměř každý člověk setkal a má proti známým a častým virům určitou úroveň ochrany – zdravý imunitní systém si viry pamatuje a umí proti nim zasáhnout. Proto málokdy přejde sezonní chřipka v pandemii, kdy se nakazí a onemocní většina obyvatelstva.

Pandemická chřipka – naposledy se jednalo o tzv. Hongkongskou a proběhla v roce 1969, kdy způsobila celosvětově přes milion úmrtí – je způsobena zcela novým typem viru. Proto vzbudily takovou pozornost případy tzv. ptačí chřipky, která byla dříve považována za nepřenosnou na člověka. První případy lidského onemocnění byly vyvolány viry, které byly změněné (uvažovalo se, že to bylo v důsledku života u „mezihostitele“, tedy v těle domácích zvířat (vepře), kteří často žijí na jednom místě i s ptáky v určitých oblastech jižní Asie).

Dalším potenciálním původcem pandemické chřipky byl virus mexické, „prasečí“ chřipky, který byl (stejně jako hepatitida E) zejména nebezpečný pro těhotné ženy. Epidemii však (zatím) také nezpůsobil. Vědci se domnívají, že ke „smrtící“ mutaci viru musí dojít každou sezonou, jen se zatím neví, která to bude. Stejně tak usuzují, že bude pravděpodobně fungovat tzv. zkřížená ochrana s chřipkou typu A – tedy tou nejběžnější. To je dobrým důvodem zvážit očkování, protože v každé vakcíně posledních let je tato antigenní struktura obsažena a vyvolává tvorbu protilátek proti typu A. Je nutno uvážit, že obezita je vážné chronické onemocnění, které je provázeno zvýšeným rizikem vzniku až smrtelných komplikací pravé chřipky. Pokud jste očkování proti chřipce letos (vlastně loni) nestihli, je nejvyšší čas uvažovat o včasné vakcinaci v příštím roce.

JAK POZNÁTE PRAVOU CHŘIPKU?

Hlavní příznaky jsou:

 • schvácenost, která přichází náhle z plného zdraví
 • vysoká horečka kolem 40 stupňů
 • bolesti hlavy, svalů, kloubů, zad
 • třesavka, zimnice
 • suchý dráždivý kašel
 • nechutenství, chroničtí nemocní a všichni při těžkém průběhu chřipky mohou i zvracet

Rýma nepatří k základním příznakům chřipky (jde o průvodní symptom chorob z nachlazení, což jsou běžné a zpravidla lehčí virózy), může se objevit později, jde však spíše o známku toho, že se přidaly i jiné mikroorganismy. Chřipka zpravidla trvá týden až deset dní, teploty mohou ustoupit po několika dnech, naopak kašel a únava mohou přetrvávat i tři týdny. V letošním roce se objevují virová onemocnění s velmi těžkým průběhem, vysokými teplotami a zažívacími problémy.

Léčba

 • základem je klid na lůžku dostatečně dlouhou dobu
 • mírnění horečky paracetamolem, ibuprofenem, zábaly, raději nepoužíváme kyselinu acetylsalicylovou – Acylpyrin, Aspirin
 • (může vyvolat krvácení do zažívacího traktu a u dětí smrtelný Reyův syndrom)
 • dostatek tekutin
 • vitaminy (v čerstvých ovocných a zeleninových šťávách i tabletách)
 • antivirotika (Tamiflu, Relenza) jsou vyhrazena jen pro nejvážnější případy a rizikové pacienty

Varovné příznaky – kdy hned k lékaři

 • horečka stoupá přes 40 stupňů
 • ke zvýšené teplotě se přidává neztišitelné zvracení
 • stupňují se bolesti hlavy a přidává se světloplachost, případně apatie, poruchy vědomí
 • přidávají se bolesti břicha
 • kašel se zhoršuje a provázejí jej potíže s dýcháním
 • objeví se potíže s polykáním
 • vysoká horečka postihne novorozence nebo kojence

CHOROBY Z NACHLAZENÍ

Choroby z nachlazení nejsou chřipka, i když jim tak říkáme. Každý z nás je zpravidla prodělá několikrát do roka. Vyvolává je mnoho druhů virů, kterým se dobře daří v sychravém počasí. Proti nim neexistuje očkování. Na rozdíl od chřipky toto onemocnění neprovázejí vysoké teploty a schvácenost; laicky řečeno – choroby z nachlazení se dají přechodit. Chřipka ne.

Příznaky chorob z nachlazení:

 • teplota do 38 stupňů
 • bolesti v krku
 • rýma
 • pokašlávání, kýchání
 • únava

Léčba chorob z nachlazení je stejná jako u chřipky, jen netrvá tak dlouho a teplotu do 38 stupňů není nutné snižovat, imunitní systém při vyšší teplotě funguje efektivněji. Není však radno podceňovat klidový režim, který léčí a brání šíření virů do nejširšího okolí.

Přečteno:  4502×

Vyšlo:  22. 1. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020