Obesity News
Edukace nemocného s diabetem
Foto: shutterstock.com

Edukace nemocného s diabetem

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V posledních letech je slovo „edukace“ slyšet stále častěji. Co to vlastně znamená? Doslovný překlad zní „vzdělávání“.

Cukrovka, respektive diabetes je poměrně složité onemocnění, které zasahuje do mnoha tělesných dějů a pro jehož léčbu může mnoho udělat sám pacient. K tomu, aby věděl, jak se správně rozhodovat a chovat v určitých situacích, musí porozumět mechanismu vzniku a průběhu cukrovky. V současnosti již je k dispozici mnoho moderních a účinných léků, ale jejich užívání či aplikace není jediným rozhodujícím způsobem účinné terapie. Navíc, dávkování inzulinů si pacient přizpůsobuje aktuální situaci – především výši glykémie.

Na výši glykémie nemají vliv jen cukry přijaté v potravě, ale i tělesná aktivita, stres, běžná onemocnění, zvýšená teplota, chřipka apod. Proto by měl pacient vědět, co cukrovka s jeho tělem dělá, a udělat správné opatření v konkrétní situaci.

Porozumění tzv. fyziologickým a patofyziologickým pochodům v lidském organismu tedy nyní nezůstává jen doménou lékařů a sestřiček, ale všichni se snažíme, aby zjednodušená schémata tělesných pochodů v nemoci pochopil i pacient. Je zřejmé, že každý má jiné schopnosti a vlohy. Někdo je „biologicky“ zaměřen a nečiní mu potíže pochopit tělesné děje, někdo náleží spíše „k technickým typům“ a lépe pochopí podstatu problému v přirovnání k technickým principům – například analogie jater a elektrárny je poměrně pochopitelná pro většinu nemocných.

V letošním roce pro vás připravíme seriál tzv. konverzačních map, které velmi názorným způsobem pomáhají pochopit nejen samotnou podstatu cukrovky 2. i 1. typu, ale především porozumět životu s cukrovkou a léčbě tohoto onemocnění. V každém následujícím čísle Obesity NEWS tedy najdete část konverzační mapy s doprovodným a vysvětlujícím textem.

Musíme si však uvědomit, že každý pacient stůně svým vlastním způsobem, a to platí i u cukrovky. To znamená, že se průběh onemocnění, reakce na jídlo, sport, stres a další faktory u jednotlivých pacientů liší. Obecné principy jsou však pro většinu diabetiků společné. Konverzační mapy proto nemohou zcela nahradit vysvětlení a poučení (edukaci) lékařem a sestrou. Diabetologické centrum III. interní kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze používá tyto konverzační mapy nejen pro své pacienty, ale nabízí edukaci i lidem, kteří nejsou pacienty diabetologického centra. Seznam aktuálních edukací naleznete na stránkách www.diabetologickecentrum.cz. Pro všechny, tedy i mimopražské pacienty je připraven třídenní rekondiční pobyt. Nejbližší pobyt proběhne v březnu 2015 ve Sport-hotelu SRBY. Bližší informace naleznete na stránkách www.vstj.cz.

Přečteno:  4820×

Vyšlo:  22. 1. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020