Obesity News
Nejdůležitější je udělat si v hlavě pořádek

Nejdůležitější je udělat si v hlavě pořádek

MUDr. Marta Šimůnková

Paní Martina si zaslouží čestné členství v klubu „Měla jsem 200 kg“. Než se začala léčit, její hmotnost byla dokonce ještě o 14 kg vyšší.

Její příběh uvedu komentářem MUDr. Aleny Váchové: „Paní Martina je úžasný pacient. Přišla do Rekondičního centra a po jedné konzultaci byla schopna si sama nastavit režim, upravit jídelníček a později i přidat cvičení. Jen jsme sledovali, jak jdou kilogramy dolů. Pak odjela za Dr. Matoulkem, podstoupila bariatrickou operaci a pokračuje dále. Stačí jen chválit! Takovou pacientku jsem ještě neviděla,“ říká MUDr. Váchová, diabetoložka a konzultantka Rekondičního centra v Českých Budějovicích. Příběh paní Martiny je velmi silný, stejně jako ona sama. Nechme ji tedy vyprávět.

„Před svatbou jsem měla necelých sedmdesát kilogramů. Měla jsem normální váhu. Ve dvaceti letech jsem chtěla otěhotnět, ale nedařilo se. Proto mi gynekolog začal píchat hormonální injekce, na nichž šla kila nahoru. Při prvním těhotenství jsem přibrala třicet kilogramů. Po porodu gynekolog prohlásil, že budu hormony potřebovat už stále a pravidelně mi je každý měsíc aplikoval – dalších osm let, takže jsem za 10 let přibrala skoro 80 kg. Pak jsem si našla jiného lékaře a hormonální léčba byla rázně ukončena. Hmotnost však zůstala.

Ještě v těhotenství jsem musela řešit rodinné trable, manžel byl ke mně velmi agresivní, takže jsme se rozvedli. Byla jsem se synem tři a půl roku sama a mnoho starostí řešila jídlem. Pak jsem se vdala znovu a vyvdala syna, jehož výchova byla velmi obtížná. Chytil se party, a kdybychom nezasáhli, tak jsme mohli přijít o střechu nad hlavou. Pět let to bylo peklo. Denní hádky jsem zajídala, takže kilogramy šly stále směrem vzhůru, až přesáhly dvoustovku.

Doma mi hmotnost nikdo nepřipomínal, ani nevyčítal. Děti odrostly, druhý manžel si v padesáti letech našel dvacetiletou přítelkyni a odešel. Když to zpětně hodnotím, tak mu jsem za to vděčná. Neskutečným způsobem mě to nakoplo. Uvědomila jsem si, že jsem dělala vždy všechno pro rodinu a pro sebe nic. Po třech a půl letech jsem mu dokonce poděkovala, že mne opustil. Začala jsem žít úplně jiný život. Začala jsem myslet i na sebe. Nebylo to úplně snadné přehodnotit svůj způsob života a změnit se.

Cesta k panu doktoru Matoulkovi začala u praktického lékaře, a to konkrétně jeho slovy: „Paní D., nechcete se svou váhou něco udělat?“ – On se mnou vždycky tak trochu laškoval: „Vždyť to není možné, ženská s tak hezkou tvářičkou – to je škoda mít takovouhle váhu!“ Před tím byl na semináři u Dr. Matoulka a měl kontakty na obezitologii v Českých Budějovicích a tak mne poslal k Dr. Váchové. Ta říkala, že by moje značná hmotnost vyžadovala specializované pracoviště. Od ní jsem se dostala k Dr. Matoulkovi. Zavolaly jsme mu a on mne pozval do ordinace. Před cestou do Prahy – to snad byla má nejdelší noc. Strašně jsem se styděla jenom vyslovit, kolik vážím. Celou noc jsem nespala a řešila, jak říci, že mám 214 kg.

Ale u Dr. Matoulka ze mne obavy spadly. Povídali jsme si moc hezky a pan doktor mne tak nabudil, že jsem si při odchodu připadala, jako bych měla 60 kg. Prvních 6 měsíců šla kila rychle dolů. Opravdu jsem dodržovala všechna doporučení, nejdříve jsem si porce odvažovala na kuchyňské váze, pak už jsem byla schopna správné množství odhadnout.

Po půl roce jsem mohla přidat i pohyb, nejdříve na míči, pak na rotopedu a na pohyblivém pásu.

Časem se však hmotnostní úbytek zpomalil a pan doktor mi doporučil operaci. Strašně jsem se bála, že se neprobudím z narkózy. Po dvou letech od počátku změny životního stylu jsem se však k žaludečnímu bypassu odhodlala. Byla jsem v nemocnici přesně v době, kdy se nám narodil vnouček. Od té doby jsem shodila dalších 30 kg. Nyní jsem strašně spokojená, mám nového přítele a úplně nový život.“

V době, kdy jsem s paní Martinou hovořila (březen 2014) vážila 142 kg, tj. o 72 méně!

Gratulujeme!

Přečteno:  5342×

Vyšlo:  5. 2. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020