Obesity News
Ztráta fyzické zdatnosti má na zdraví a život horší vliv než mírná nadváha

Ztráta fyzické zdatnosti má na zdraví a život horší vliv než mírná nadváha

MUDr. Marta Šimůnková

Česká epidemie obezity zřejmě již dosáhla vrcholu. Co je tedy současným ohrožením moderní populace? O tom Obesity News rozprávěla s MUDr. Martinem Matoulkem, Ph.D., obezitologem a vydavatelem těchto novin.

Jak byste zhodnotil současně trendy české populace: stále tloustneme?

Podle posledních dat z roku 2013, a předpokládám, že se to zatím nemění, se počet lidí s nadváhou a obezitou v naší populaci stabilizoval. Okolo 23 % dospělé populace se pohybuje v pásmu obezity a dalších 34 % v pásmu nadváhy. Co je však pro budoucnost horší: stále výrazněji omezujeme pohybovou aktivitu. To znamená, že při zachování hmotnosti, respektive BMI dochází ke snížení aktivní tělesné, tedy svalové hmoty a ke snížení zdatnosti. A to je pro budoucnost velmi ošidné. Tělesná zdatnost, což je schopnost vykonávat určitou činnost spojenou s fyzickou námahou, není jen nejsilnějším ukazatelem rizika úmrtí na srdečně‑cévní onemocnění ve vyšším věku, ale především ovlivňuje každodenní život. Pravděpodobně jde o nejsilnější parametr, který ovlivňuje kvalitu života.

V čem vidíte hlavní příčinu světové epidemie obezity?

V nedostatku času, se kterým se sami často příliš rychle smiřujeme. Chybí nám čas na běžnou pohybovou aktivitu a jen velmi obtížně si ten čas hledáme. A lidé, jejichž zdatnost výrazně poklesla, ten čas zpravidla ani nehledají. Samozřejmě svou roli hrají geny, ale ty se za posledních 40 let nezměnily, jen se více v tomto prostředí projevují. Velkou roli hraje i stresové prostředí, kterému se mnoho z nás naučilo „lépe“ čelit dobrými (tučnými a sladkými) potravinami, nebo dokonce skleničkou alkoholu, doplněnou těmi „dobrými“ potravinami. U většiny lidí je příčinou vzrůstu hmotnosti kombinace všech těchto tří typů rizikového chování: nedostatek pohybu, nesprávná strava a alkohol.

Jsou nějaké průlomové novinky v léčbě obezity?

Ačkoli výzkum na poli obezitolgie probíhá poměrně intenzivně, velkou průlomovou novinku nemáme. Máme k dispozici více typu tzv. bariatrických operací, které jsou‑li správně zvoleny, pak při dobré přípravě nemocného mívají až neuvěřitelný efekt: a to jak na dlouhodobý pokles hmotnosti, tak především na snížení krevního tlaku a kompenzaci cukrovky. Diabetes po bariatrické operaci často vymizí.

Stále máme k dispozici lék – orlistat, který je na lékařský předpis pod názvem Xenical. Funguje velmi dobře jako antiobezitikum a rozhodně stojí za to jej zařadit do redukčního režimu. Naopak žádné potravinové doplňky na bázi látek z exotických rostlin nemají prokázané účinky na pokles hmotnosti. Některé z moderních léků na cukrovku, tzv. analoga látky GLP 1 (glukagon‑like‑peptid, tedy látka, která vzniká v zažívacím traktu) vede nejen ke zlepšení cukrovky, ale také k docela zřetelnému poklesu hmotnosti.

Co chystáte vy pro své pacienty?

Zaměřujeme se na rozšíření banding klubů – tedy setkávání lidí po baritrických operacích s těmi, které o tomto výkonu uvažují, anebo se na něj připravují. Organizujeme již druhým rokem víkendový banding klub, kde si lidé doslova vidí do talíře. Během jednoho víkendu získají tolik informací, kolik by jinak získávali déle než půl roku a je otázkou, zdali by je vůbec získali.

Máme programy, které umožňují komunikaci na dálku: zahrnují nejen sledování jídelníčku, ale i pohybové aktivity. To umožňuje kontrolu stavu při sníženém počtu osobních návštěv. Osobní kontakt je však nutný na začátku nového režimu. Psaní emailů či zpráv je pro mnohé klienty zdlouhavé, avšak pro udržení setrvání v programu dostatečné. Chystáme spuštění i webu www.obezita.cz, nejspíše v polovině dubna.

Budou se novinky týkat také rekondičních center?

Rekondiční centra si žijí svým životem, někde fungují lépe, jinde spíše přežívají. Záleží na aktivitě členů v místě bydliště, eventuálně na lokálním zájmu o pohybové aktivity. My jsme vždy připraveni aktivity rozšiřovat, pokud se objeví požadavek. Díky podpoře společnosti NEMOS a práci absolventek našeho relativně mladého oboru na lékařské fakultě – nutriční terapie (Bc. Petra Štroblová a Bc. Veronika Vlčková) rozšiřujeme nově působení v Ostrově nad Ohří sice velmi pozvolna, ale věřím, že budeme úspěšní.

Žijeme v prostředí přesyceném informacemi, těžké je však najít ty správné. Kde hledat medicínsky odborně správné rady?

To je velmi složitá otázka. V poslední době začínám mít obavy, že i sebelepší rada, kterou poskytneme do medií, nemá moc velký dopad, jakmile je spojena s doporučením pohybové aktivity. Vždyť je to tak jednoduché – zákon zachování energie existuje a ošidit se nedá. Proto neustále vysvětlujeme, že pohyb působí nejen na snižování hmotnosti (to jen velmi málo), ale jeho hlavní efekt spočívá především ve snížení krevního cukru, snížení krevního tlaku, snížení zánětlivých parametrů, zlepšení psychiky a nakonec i na snížení chuti k jídlu. V důsledku několika desítek minut pohybové aktivity několikrát týdně se dostaví mnoho dalších pozitivních důsledků. Hlavně to nevzdávejte!

Přečteno:  4890×

Vyšlo:  5. 3. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020