Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Je mi 47 let, měřím 163 cm a vážím 87 kg. Před 15 lety jsem byla na operaci – totální SE štítné žlázy. Hormonální léčbu mi lékař nasadil až po 2 měsících po operaci a moje váha se tehdy vyšplhala ze 63 kg na 90 kg! Něco jsem zhubla po nasazení léků, ale 78 kg mi zůstalo. Tato váha mi kolísá až do 92 kg! V loňském roce jsem byla na další operaci – byla mi odebrána děloha, vaječníky, vejcovody a lékaři provedli i plastiku močového měchýře – čímž se moje váha zase vyšplhala. Vyzkoušela jsem spoustu diet. Dělenou stavu, tablety, koktejly, náplasti – dosáhla jsem jen zničení rodinného rozpočtu a jo-jo efektu. Trpím hypertenzí, takže jakákoliv větší fyzická zátěž mě totálně ničí. Zkoušela jsem aerobik, strečing, cvičení na rehabilitačních balonech apod. Časově to nezvládám. Taky už nejsem nejmladší a nějaké "hopsání" mi připadá trapné. Prosím o radu. Nemám ani příliš pevnou vůli a čas na nějaké vážení či měření potravin. Nestojím o sladké, ale po mase a zelenině se mohu utlouci. Co se mnou?

Vzhledem k neúspěšným opakovaným pokusům hubnout (následný jo-jo efekt) by bylo vhodné vyhledat odbornou pomoc. Proto vám doporučujeme návštěvu obezitologa, se kterým byste prodiskutovala vaše jídelní zvyklosti. Nevím, zda jste z Prahy, nicméně v Praze je obezitologie např. ve Fakultní poliklinice na Karlově náměstí 32.

Je mi 13 let, měřím 167 cm a vážím 46 kg. Kolik bych měla optimálně vážit? Vím, je to málo, ale mám "špíčky" na břiše, vždycky přiberu právě na břiše, udělají se mi další "pneumatiky". Ruce mám slabé, i když posiluji formou kliků, břicho zase posiluji leh-sedy. Poraďte, jak mám zesílit ruce a současně zmenšit břicho. Okolo pasu mám totiž 68 cm, což je na mou váhu dost, ne? Posiluji 10 min. denně a jednou týdně chodím na hip hop. Asi málo, že?

Ve 13 letech se vaše tělo stále vyvíjí. Optimální váha se u vás pohybuje mezi 55–67 kg, nicméně u dětí a adolescentů je nutné vidět trend váhy – dělají se tzv. percentilové grafy. Je třeba vidět, zda jste byla od narození spíše hubená, nebo zda jste zhubla až nyní. Rozhodně nedržte dietu, zaměřila bych se opravdu jen na pohyb. Choďte cvičit 2× týdně. Co se týče špíčků – rostoucí tělo nějaké ty špíčky potřebuje, protože roste. Zkuste, jak jsem radila jiné adolescentce, cvičit kalanetiku, ta by vás mohla těch špíčků zbavit.

Je mi 19 let, měřím 162 cm a mám 93 kg, potřebovala bych zhubnout, ale nemůžu cvičit všechno, protože mám velké problémy s páteří. Poraďte mi prosím.

Ve vašem případě bych doporučila navštívit obezitologa v místě vašeho bydliště. Potřebujete doporučení od PL. Ten vám poradí, kde v místě vašeho bydliště sídlí obezitolog. Před návštěvou obezitologa je vhodné zapisovat si přibližně po dobu jednoho týdne jídelníček (vše, co sníte a vypijete). Hodně štěstí do hubnutí.

Jaké je složení Elsinorských tablet? Může je předepsat lékař z metabolického oddělení na požádání? Děkuji za odpověď.

Elsinorské tablety obsahují kombinaci efedrinu a kofeinu. Předepsat vám je může i praktik, ale vzhledem k tomu efedrinu, který je návykový, se tyto tablety již moc nepředepisují.

Jsou tabletky Xenical účinné? Jak moc jsou škodlivé a co jo-jo efekt? Je mi 37 let a vážím 83 kg. Doporučili byste mi je?

Xenical patří mezi antiobezitika. Je na lékařský předpis. Moji pacienty, kteří Xenical užívali, po něm zhubli cca 10–15 kg za rok. Nutno však podotknout, že to jsou většinou diabetici, často na inzulinu, kterým se obecně hubne špatně. Účinek Xenicalu spočívá v tom, že zabraňuje vstřebávání tuků ve střevě, tedy závisí na tom, kolik tučného jíte. Pokud již nyní jíte málo tučné potraviny, neočekávejte po Xenicalu velkou redukci hmotnosti. Naopak pokud jste "husový" či "vepřový" typ jedlíka, tak po Xenicalu jistě hubnout budete. Jinak Xenical určitě škodlivý není, maximálně vás za vaše jídelní prohřešky "ztrestá" hodně velkým průjmem.

Přečteno:  9829×

Vyšlo:  21. 2. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020