Obesity News
Rok prevence a podpory zdraví
Foto: shutterstock.com

Rok prevence a podpory zdraví

MUDr. Marta Šimůnková

Preventivní prohlídky jsou v České republice velmi podceňovány, pravidelně na ně chodí pouze 20 % lidí. Až 60 % lidí si myslí, že pokud je nic netrápí, nemusejí chodit k lékaři. Jestliže se však nemoc diagnostikuje včas (zpravidla v bezpříznakovém stadiu), má pacient obvykle velkou šanci na vyléčení. Informovat nejvíce lidí o významu prevence je nyní snahou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

S některými chorobami se rodíme, k jiným dostaneme do vínku genetické předpoklady, mnohé si způsobíme sami. Přitom je zcela jasně prokázáno, že nástup mnoha chorob, ke kterým jsme zdědili sklon, lze oddálit a včasnou léčbou mírnit jejich průběh. Těm, ke kterým jsme se dopracovali nezdravým životním stylem, lze předejít docela. Stačí „maličkost“ – absolvovat preventivní prohlídky a dodržovat zásady podpory zdraví.

PROČ ROK PREVENCE?

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze slaví 225. výročí svého založení. Při úvahách, jak nejlépe oslavit takové výročí, se rozhodlo vedení nemocnice uspořádat Rok prevence, tedy rok setkávání s lidmi, a to i s těmi, kteří (zatím) nejsou pacienty. Každé jednotlivé setkání je věnováno určité oblasti lidského zdraví, kde prevence hraje důležitou roli.

CO BYLO…

V lednu proběhlo první setkání, na němž si zájemci mohli dát vyšetřit nitrooční tlak (zvýšený je u zeleného zákalu, který bez léčby vede ke ztrátě zraku), předškolním dětem byl „dálkově“ vyšetřen zrak na přístroji Plusoptix a přístroj ClearPath provedl screening diabetu. Únorové setkání proběhlo ve znamení prevence bolestí zad a hlavy, v březnu se diskuze a vyšetření (spirometrie) zaměřila na prevenci onemocnění dýchací soustavy. Hřejivé dubnové paprsky vytáhly do popředí zájmu vyšetření kožních pigmentových znamének v prevenci zhoubného melanomu.

… A CO BUDE?

Další setkání proběhne 19. května (od 9:00 do 17:00) a bude se věnovat prevenci civilizačních onemocnění. Ve stanu na Karlově náměstí si můžete nechat změřit krevní tlak, na poliklinice pak hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a další parametry. Ve stanu bude také k vyzkoušení chůze na chodícím pásu. Můžete zde konzultovat s odborníky nad edukačními materiály, které vysvětlují nejčastější mýty o civilizačních chorobách. Novinkou bude Koutek zdravého životního stylu, ve kterém najdete ochotné zaměstnance lékárny VFN, se kterými se můžete poradit o užívání léků, častých chybách v užívání i o tom, co vám lékárník může v rámci podpory zdraví nabídnout.

Ve stanu na Karlově náměstí si můžete vypůjčit hole na nordic walking a zkusit si svižnou chůzi pod vedením instruktorek. Přítomen bude i lékař – fyzioterapeut, který pomůže s volbou vhodné pohybové aktivity a její intenzity jak ve zdraví, tak při některých chorobách. K prevenci chorob patří i péče o duševní zdraví a deprese již je mnohdy považována za civilizační onemocnění. Proto bude přítomen i odborník, který poradí, jak se vyrovnat se stresem a určí, zda by vám nepomohla léčba deprese či úzkosti.

Tématem červnové akce (bude se konat 16. června opět mezi 9:00 a 17:00) bude prevence srdečně-cévních onemocnění. Zájemci se naučí zásady první pomoci při srdeční zástavě, rozpoznat srdeční infarkt a další praktické dovednosti. Nejdůležitějším však zůstane podpora zdraví – tedy co dělat, aby se člověk nestal pacientem s infarktem nebo mozkovou mrtvicí, případně s nedokrevností dolních končetin způsobenou aterosklerózou (kornatěním tepen).

ČEŠI NEJSOU HLOUPÍ, ALE O ZDRAVÍ A JAK SI JE UCHOVAT, TOHO VĚDÍ MÁLO

Nedávno u nás proběhl sociologický průzkum jako v jiných osmi státech EU (a v dalších bude probíhat), který prokázal, že Češi sice vědí, kam se obrátit v případě potíží, ale téměř nevědí, jak si uchovat zdraví.

Lidský věk se díky životním podmínkám a zdravotní péči prodlužuje. Jde však o to, aby přibývaly roky ve zdraví a k tomu by měli sloužit projekty podpory zdraví: péče o zdravé životní prostředí s dostupností sportovišť pro všechny věkové kategorie, dostupnost zdravých potravin a čistý vzduch. Sami bychom měli umět přijmout taková rozhodnutí, která v důsledku budou znamenat, že pro nás stáří nebude utrpením. Vědět, kudy na to, je i cílem Roku prevence ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Přečteno:  4232×

Vyšlo:  14. 5. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020