Obesity News

KARDIO 7 P

Sedm ověřených faktorů životního stylu, které by měl pacient pro své blaho dodržet.

1. P POHYB

Sedavý způsob života představuje moderní pandemii a je spojen s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Již zavedení malého objemu pohybové aktivity (3× denně cca 10 minut pohybové aktivity o mírné intenzitě – např. svižnější chůze) představuje významné snížení nejen kardiovaskulárního rizika, ale i rizika nádorových a metabolických onemocnění.

2. P POTRAVA

O vlivu stravy na zdravotní stav člověka nejsou spory. Mnohdy stačí jen malé změny a relativně malá redukce kalorického příjmu k dosažení významného snížení kardiovaskulárního rizika

3. P PITNÝ REŽIM

Zatímco bez jídla člověk přežije desítky dní, bez dostatečného přísunu tekutin jen několik dní. Bohužel v současné populaci příliš mnoho lidí bere za adekvátní i pití slazených nápojů, které mohou významnou měrou přispívat k dennímu kalorickému příjmu a k rozvoji obezity. Příjem alkoholických nápojů je potřeba také omezit.

4. P PSYCHIKA

Tak jako dnes již nejsou pochyby o tom, že zdravé složení stravy vyjádřené např. v jídelní pyramidě nebo nověji v MyPlate® má nesporné zdravotní benefity, tak se ukazuje, že i správná skladba času, který věnujeme své psychice, významně zlepšuje prognózu. Tím spíše, že pacienti po akutní koronární příhodě trpí velmi často nejen úzkostí z nové situace, ale mnohdy již i plně vyjádřenou depresivní symptomatologií.

5. P PREVENCE

Kontrola rizikových faktorů (hladiny tuků v krvi, krevního tlaku, metabolismu cukrů, nadváhy a obezity) patří neodmyslitelně k prevenci v kardiologické péči.

6. P PŘESTAT KOUŘIT

Jedno z nejlepších rozhodnutí, která může pacient kardiak udělat.

7. P POSPAT SI

Chronické nevyspání představuje pro organismus stresový podnět obdobný chronické zánětlivé odpovědi organismu. Z epidemiologických studií vyplývá, že zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob mají pacienti, kteří málo resp. nedostatečně spí. Navíc mezi kardiaky je potřeba pátrat po pacientech, u nichž je kvalita spánku omezena při syndromu spánkové apnoe, jehož léčením lze signifikantně zlepšit nejen kvalitu života pacientů, ale i snížit riziko a tím snížit zdravotní výdaje.

Přečteno:  4603×

Vyšlo:  14. 5. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Kardiovaskulární

 
© Aleš Krupička 2007–2020