Obesity News

Udržet si hmotnost pomohla bariatrická operace

Mgr. Aneta Sadílková

Pan Jaroslav (ročník 1951) je velmi aktivní člověk. Pohyb měl vždy rád, od dětství až do 50 let hrál pravidelně fotbal, jezdil na kole a v zimě lyžoval. Celý život působil v jedné firmě, kde se v roce 1990 vypracoval na manažerskou pozici a v roce 2001 se stal výkonným ředitelem celé jednotky. Měl na starost více než 500 zaměstnanců po celé České republice.

To samozřejmě vedlo k velkému pracovnímu vytížení, stresu, nepravidelnému stravovacímu režimu a také zanechání pravidelné pohybové aktivity. Do té doby přibíral pan Jaroslav jen velmi mírně, ale mezi roky 2000 a 2003 vlivem všech zmíněných faktorů skokově navýšil tělesnou hmotnost z 85 kg až na 103 kg.

Rozhodl se tedy začít docházet do redukčního kurzu, kde se mu prostřednictvím pohybu a diety podařilo během tří měsíců zredukovat na hmotnost 87 kg (-15 kg). V pracovním vytížení však pan Jaroslav nedokázal nastavený režim udržet, a tak během dalších 2 let opět přibral až na 108 kg. V roce 2005 se tedy znovu přihlásil do redukčního kurzu, ale jak už to tak bývá, podruhé se mu již nepodařilo dosáhnout tak výrazného úbytku hmotnosti, přesto několik kilogramů zredukoval. Hmotnost opět začala pozvolna narůstat a v roce 2010 vážil pan Jaroslav 119 kg. V létě 2010 začal docházet do obezitologické poradny, zahájil přísnou redukční dietu a zredukoval na 102 kg (-16 kg) během 3 měsíců. Poté však nastaly zdravotní komplikace v podobě výrazné bolesti zad, která vyžadovala intenzivní léčbu a rehabilitaci. A hmotnost opět rostla.

Na podzim 2013 se pan Jaroslav přihlásil do tříměsíčního skupinového redukčního kurzu pořádaného v Rekondičním centru Salmovská, VŠTJ Medicina Praha. Kurz začínal 22. ledna 2014 a odborný dohled nad ním měl MUDr. Martin Matoulek. V té době byl pan Jaroslav na své maximální životní hmotnosti 132 kg s typickou mužskou kumulací tukové tkáně v oblasti břicha (obvod pasu byl 137 cm). Kromě chronické bolesti zad a kloubů trpěl onemocněním zvaným spánková apnoe (která byla i příčinou autonehody), refluxní ezofagitidou s častým pálením žáhy, měl zvýšené hodnoty krevního cukru a užíval kombinaci dvou léků na vysoký krevní tlak.

V rámci tříměsíčního kurzu začal pan Jaroslav chodit pravidelně třikrát týdně cvičit do rekondičního centra, zapisoval jídelníček a ve spolupráci s nutriční terapeutkou upravil své stravování. Po 3 měsících kurzu zredukoval 8 kg. Už v průběhu kurzu byla Jaroslavovi naznačena možnost bariatrické operace, která by podpořila jeho snahu zredukovat a především by mu pomohla dosažený úbytek hmotnosti dlouhodobě udržet, což se v minulosti ukazovalo jako největší problém. Po ukončení kurzu pokračoval pan Jaroslav v nastaveném režimu a zredukoval ještě o další 4 kg. Začal pravidelně docházet na banding klub – setkání pacientů před a po bariatrické operaci. Nakonec se pro operaci rozhodl a začal se na ni připravovat. Docházel k nutriční terapeutce, se kterou probíral dietu po operaci. Musel také podstoupit psychologické vyšetření k psoouzení jeho připravenosti na operační výkon. Před provedením operace se rozhodl odejít do důchodu, což mu také umožnilo naplno se věnovat sám sobě i specifickému stravovacímu i celkovému režimu po operaci.

Zmenšení (tzv. plikaci) žaludku pan Jaroslav podstoupil 6. 11. 2014. V den operace vážil 120 kg, hmotnost si tedy udržel od léta stejnou, výraznější redukce se však nedařila. Následně si prošel všemi fázemi pooperačního stravování (tekutá, kašovitá, polotuhá až tuhá strava), na které byl velmi dobře připraven, a proto neměl žádné komplikace. Nyní je pan Jaroslav půl roku od operace, jeho hmotnost je 84 kg (-36 kg od operace, -48 kg od maximální hmotnosti) a obvod pasu 95 cm (-42 cm od maximálního obvodu). Pan Jaroslav nyní neužívá žádné léky, hodnoty krevního tlaku i cukru se vrátily do normy, nemá žádné projevy refluxní ezofagitidy ani spánkové apnoe. Cítí se velmi dobře, nadále si hlídá příjem stravy a věnuje se pravidelné chůzi, denně nachodí v průměru 15 000 kroků.

Přečteno:  4705×

Vyšlo:  11. 6. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie

 
© Aleš Krupička 2007–2020