Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Za svůj život jsem zhubla celkem asi 100 kg (je mi 38 let). Navštěvovala jsem obezitologa, zhubla jsem 18 kg a mám je zpět. Chtěla bych se informovat ohledně podmínek zavedení bandáže žaludku a kolik to stojí.

Bandáž je zcela hrazena zdravotní pojišťovnou (zatím). Nepíšete, odkud jste, ale co se týká Prahy, tak doporučuji navštívit docenta Kasalického na 1. chirurgické klinice VFN každé pondělí mezi 9–11 hod.; nemusíte se objednávat. Doc. Kasalický s vámi tento zákrok probere. Před bandáží je třeba absolvovat jistá vyšetření, jako např. u obezitologa, gastroskopii, sono břicha, u psychologa, spirometrii aj. (viz www.medispo.net – Banding klub). Rovněž vám mohu doporučit návštěvu Banding klubu, scházíme se každý první čtvrtek v měsící od 16 hod. v Salmovské ulici.

Zdravím všechny ženy, které se trápí dietami a jsou opravdu obézní. Nebojte se vyrazit do Prahy za docentem Kasalickým na 1. chirurgickou kliniku, ordinuje každé pondělí. Taky jsem měla strach, ale je to moc příjemný doktor, vůbec není namyšlený, všechno mi vysvětlil a teď za ním pojedu pro termín operace. Měla jsem to udělat už dávno.

Rozhodně s vámi souhlasím, pan docent je fajn (což je v chirurgické obci výjimka) a 100% profesionál. Je s ním výborná spolupráce.

Hradí pojišťovna balonek do žaludku? Pokud ne, kolik tento zákrok stojí? Je mi 31 let, mám dvě děti, měřím 176 cm a vážím 125 kg, mám polycystický vaječník, hypofunkci štítné žlázy, vysoký krevní tlak, glaukom. Je pro mě tento zákrok vůbec vhodný?

Pojišťovna tento výkon nehradí, stojí dle zařízení 20–30 000 Kč. Možná že by bylo vhodnější volit bandáž žaludku či sleeve gastrectomy – ty jsou plně hrazeny pojišťovnou.

Za 14 dní jsem objednaná na sleeve gastrectomy, BMI mám 40. Nikde jsem na internetu nenašla odpověď na otázku, jaká rizika mě v budoucnosti čekají, co se stravy týká. Je tato metoda šetrnější než bandáž, v čem je lepší?

V době mé odpovědi jste již asi po operaci. Takže v kostce. Po bandáži žaludku je nutné celoživotně držet dost přísný dietní režim. Po sleeve gastrectomy ne, což je výhodnější u milovníků zeleniny a ovoce či u pacientů, kteří nejsou schopni přísný dietní režim držet a občas se přejí. Co se týká šetrnosti, u sleeve gastrectomy se odstraňuje část žaludku (ta již nedoroste), u adjustabilní bandáže žaludku zůstává celý, ale zase se bandáž může prořezat. Suma sumárum, každá z těchto metod má svá pro a proti, nicméně obě vedou k redukci hmotnosti.

Je mi 31 let měřím 175 cm a vážím 125 kg. Vyzkoušela jsem již mnoho diet i pomocných léků (xenical, adipex, meridie, lindaxa). Mám vysoký oční tlak (carteol lp 2 %), vysoký krevní tlak (bisoprolol 5 mg), hypofunkci štítné žlázy (letrox), polycistický vaječník (antikoncepce). A poslední dobou mám zvýšený cholesterol. Myslím si, že bych s tím měla něco udělat a uvažuji o bandáži. Byla by to pro mne riziková operace?

Záleží, z jakého hlediska budeme rizikovost posuzovat: z hlediska celkové anestezie máte zvýšené riziko, z hlediska metabolického syndromu máte riziko vysoké. Bandáž žaludku by vám mohla jistě pomoci hmotnost redukovat, nicméně vám radím, abyste si tento krok dobře rozmyslela. Bandáž znamená celoživotní odříkání. Pokud byste tohoto nebyla schopna, je vhodnější např. sleeve gastrectomy či gastrický bypass.

Je mi 20 let, měřím 167 cm a vážím 102 kg, čili můj BMI je skoro 37. Myslím si, že je to dědičné, protože můj otec má také nad 120 kg. Snažím se hubnout, ale stále bez většího úspěchu. Zhubnu třeba 10 kg, ale poté naberu 15 kg. Už nevím jak dál, nemůžu se na sebe už ani podívat! Myslíte si, že by pro mě přidala v úvahu operace čili bandáž žaludku? Žádné zdravotní komplikace nemám, až na bolesti zad a kloubů. Poradila byste, zda se bandáž žaludku provádí někde v Královéhradeckém kraji?

Bandáž žaludku pacientům jistě může pomoci v redukci hmotnosti, nicméně s bandáží je spojen velmi tvrdý režim nejen po operaci, ale v podstatě celý život. S bandáží se již nikdy „pořádně“ nenajíte. Bandáž pomáhá zbavit pocitu hladu, od chutí na jídlo vám ale nepomůže. Pokud tedy patříte k těm, kteří nedokážou ovládat své chutě, jsou výhodnější jiné bariatrické operace, např. sleeve gastrectomy (provádí se ve VFN v Praze) či gastrický bypass (provádí Nemocnice Na Homolce). Než se vypravíte k bariatrickému chirurgovi, dobře si vše výše uvedené promyslete. Co se týká operace samotné, doporučuji vám vyhledat centra, kde se tyto operace provádí takříkajíc rutinně a kde rovněž umí řešit komplikace. Zajeďte proto raději do Prahy k doc. Kasalickému, ambulanci má každé pondělí od 9–11 hod., objednávat se nemusíte.

Přečteno:  12435×

Vyšlo:  18. 3. 2008

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020