Obesity News
Zdraví a první pomoc pod stromečkem
Foto: shutterstock.com

Zdraví a první pomoc pod stromečkem

MUDr. Marta Šimůnková

Ač tvrdíme, že by pro nás Vánoce nemusely být, tak téměř celý prosinec strávíme jejich přípravami. Jediným cílem (a noční můrou) je snaha, aby bylo hodně dárků pod stromečkem, aby bylo napečeno alespoň sedmero druhů cukroví a aby měla celá rodina, všichni hosté a veškeré příbuzenstvo o svátcích „co jíst“. Uklizený byt a dům je přece „základní podmínkou“ spokojených Vánoc.

Není divu, že se pak na Štědrý večer nedostaví očekávaná pohoda, ale únava, rozčarování a mnohdy i zdravotní potíže. Ty nemusí být jen v důsledku „nešizeného“ tradičního vánočního menu, ale i dlouhodobého stresu, který je největším nepřítelem našeho zdraví.

ADVENT – JINAK A LÉPE

Nedostatek slunečního svitu, krátké dny a dlouhé noci působí negativně na psychiku. Možná i proto naši praprapředkové vymysleli Advent – tehdy ne jako předvánoční šílenství, ale jako dobu setkávání s přáteli, dobu vzájemné pomoci, dobu, kdy se otvírají lidská srdce porozumění a soucítění s bližními. Přípravu „moderních“ Vánoc zcela „zrušit“ nejde, ale můžeme se vyhnout zbytečnému, nadměrnému a zdraví škodlivému stresu. Velké gruntování můžeme nechat až na Velikonoce, dárky koupíme přes internet a zbude nám více času na posezení s kamarádkou, návštěvu divadla nebo koncertu, relaxaci v sauně. A zbude čas i na pohyb. Adventem se nemusíme řítit, Advent si můžeme užít! Pak ve zdraví přežijeme i Vánoce.

VÁNOČNÍ PRVNÍ POMOC

I štědrovečerní hostinu můžeme připravit podle zásad racionálního jídelníčku, a tím se vyhnout zažívacím potížím. Avšak ne každá rodina přistoupí na toto vylepšení. Mnohde její členové tvrdošíjně vyžadují mastnou a smaženou „klasiku“ s bramborovým salátem s kupou majonézy. Velké porce takové dobroty mohou „zahýbat“ se zažívacím ústrojím. Nejčastěji se projeví jako pálení žáhy či nevolnost. Nezřídka spustí žlučníkový záchvat.

Pálení žáhy znamená „překyselení“ žaludku po těžkých tučných jídlech. Kyselé žaludeční šťávy se dostávají do jícnu (zejména vleže) a vyvolávají nepříjemný pocit, který přechází v bolest někdy takové intenzity, že napodobuje bolest na hrudi při infarktu srdečního svalu. Pokud dojde k pálení žáhy jedenkrát do roka po sváteční hostině, pak pomohou léky, které snižují kyselost žaludečních šťáv (například volně prodejný Maalox, Tums, Rennie) nebo tzv. inhibitory protonové pumpy (například omeprazol, pantoprazol). Při dlouhodobých potížích je nutné stav konzultovat s lékařem.

Pocit tíže v břiše, nadýmání, nevolnost mohou být důsledky „obyčejného“ přejedení. Trávicí enzymy nejsou schopny najednou rozštěpit nezvyklý příděl jídla. Může dojít i k zvracení a průjmu. Trvá-li stav několik hodin, pak stačí hladovka. Není dobré „rozpouštět“ tučná jídla v alkoholu. Mastná a smažená jídla jsou už tak dost velkou zátěží pro činnost jater (a slinivky), alkohol stav ještě zhorší.

Přidají-li se kruté bolesti břicha, zvracení je opakované, případně stoupne-li teplota, je nutné vyhledat lékaře. I o Vánocích může totiž vzniknout akutní zánět slinivky břišní. Ten se musí léčit v nemocnici.

Žlučníkové kameny normálně nebolí. Když se však po dráždivém, mastném jídle začne žlučník stahovat, aby ze svého nitra vypudil do žlučovodu a střev dostatečné množství žluči, „propasíruje“ do tenkého žlučovodu i kameny (stačí jeden). Prudká kolikovitá bolest v pravém podžebří, která může vystřelovat i do zad, signalizuje, že se kamínek prodírá úzkým žlučovodem. Žlučníkový záchvat může provázet zvracení a nadýmání. První pomocí je klid, do ústupu potíží je nutné pít jen čaj. Lépe je vyhledat lékaře, který podá léky, které upravují napětí hladké svaloviny žlučníku, zpočátku v injekcích, dále v tabletách. Optimální je hned po prvním žlučníkovém záchvatu chirurgicky odstranit žlučník i s kameny (provádí se i laparoskopicky).

KOMU SLADKÉ VÁNOCE ŠKODÍ

Diabetici si musí i o Vánocích odměřovat své „chlebové“ jednotky, tedy adekvátní množství sacharidů a dodržovat svůj racionální jídelníček.

Lidé s vysokým srdečně-cévním rizikem – tedy obézní, lidé s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou LDL-cholesterolu a dalších tuků v krvi – stejně jako ti, kteří již prodělali infarkt nebo mozkovou mrtvici musí i o svátcích dodržovat léčebně-preventivní režim, tedy dietu s omezeným obsahem tuku (zejména živočišného), bez jednoduchých cukrů a se spoustou zeleniny a ovoce. Důležité je ani o svátcích nezapomínat na pohyb!

Alergici by si měli dávat pozor na to, co snědí o Vánocích nejen doma (kde je složení domácího cukroví, polévek a dalších jídel snadněji kontrolovatelné), ale především na návštěvách. Mnoho lidí neví, že jediný burský oříšek, dílek mandarinky či kousíček ryby může závažným způsobem ovlivnit zdravotní stav alergika. Podobně na tom jsou pacienti s celiakií, kteří doopravdy nesmějí nic z obilovin, tedy ani vánoční cukroví, tradičně obalený řízek či zapraženou polévku. Lidé se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, resp. ti, u nichž byla již diagnostikována dna, musí také dodržovat bezpurinovou dietu (zákaz masa, mořských ryb, fíků, hrášku, čokolády, kakaa a dalších potravin) a zcela se zdržet pití alkoholu.

I o Vánocích platí, že nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.

Přečteno:  4832×

Vyšlo:  3. 12. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020