Obesity News

Vánoce opředené mýty a polopravdami

Mgr. Aneta Sadílková

Vánoce jsou spojeny s mnoha mýty a zvyklostmi. Některé jsou symbolické a nedokázali bychom si bez nich Vánoce představit. Je ale určitě rozumné zamyslet se nad tím, jestli nám některé zvyky Vánoc spíše neškodí.

1. DESET DRUHŮ VÁNOČNÍHO CUKROVÍ JE NAPROSTÁ NUTNOST

Patříte mezi hospodyňky, pro které představuje základ Vánoc pět krabic s deseti druhy napečeného cukroví? A to bez ohledu na značný stres, který tento závazek často přináší? Možná by stálo za úvahu zeptat se rodinných příslušníků, zda vůbec o takové množství cukroví stojí. Pravděpodobně budou raději, když upečete tři nejoblíbenější druhy v menším množství a ušetřený čas strávíte posezením a příjemným popovídáním s nimi.

2. KAŽDÝ DÁREK UDĚLÁ RADOST

Každý dárek jistě potěší, už jen z toho hlediska, že na nás daný člověk myslel a chtěl nám udělat radost. V poslední době jsou oblíbeným dárkem tzv. vouchery – poukazy. Ty však radost pokaždé udělat nemusí. Poukaz do restaurace může vést na straně obdarovaného k následným výčitkám svědomí po spořádání tříchodového menu. Poukaz do fitness centra zase může vyvolat stres z povinnosti trávit čas s neznámým trenérem v zadýchané tělocvičně. Pokud máte tedy ve svém okolí někoho, kdo se pokouší zhubnout, raději než poukaz mu darujte svou aktivní podporu v jeho snažení. Vyrazte s ním například ven na dlouhou procházku.

3. PŘÍRŮSTKU HMOTNOSTI BĚHEM VÁNOC NELZE ZABRÁNIT

U některých lidí není žádná tradice tak pevná, jako tradiční vánoční přírůstek na váze. Ne všechny tradice je však nutné dodržovat. Zkuste letos hmotnost udržet. Věřte, že to jde. Využijte pohybovou aktivitu pro kompenzaci vyššího příjmu energie. Většina z nás má během vánočních svátků volno, a proto by neměl být problém věnovat alespoň hodinu denně svižné procházce či jízdě na rotopedu – klidně i rozloženě do dvou až tří časových úseků.

4. BEZ SMAŽENÉHO KAPRA A BRAMBOROVÉHO SALÁTU SE NELZE OBEJÍT

Nikdo netvrdí, že si tuto tradiční dobrotu nesmíte dát. A to i v případě, že se snažíte zredukovat svou hmotnost. Jedna tučná večeře totiž v rámci celých svátků nehraje roli a jistě nezpůsobí přírůstek na váze. O tom, jak se celé vánoční svátky odrazí na vaší váze, rozhodne stravování a pohyb během celého 14 denního vánočního období.

5. JE TŘEBA DÁT SI NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Většina novoročních předsevzetí upadne do zapomnění ještě před začátkem jejich realizace. Zkuste si tedy stanovit reálný cíl v kterýkoli den roku. Zásadní je, abyste na to byli sami vnitřně připraveni. Leden je už tak období dosti nepříznivé pro psychiku, proto není třeba ještě ji zhoršovat pocitem viny z toho, že musíte začít dodržovat stanovené předsevzetí.

Přečteno:  4332×

Vyšlo:  3. 12. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2019