Obesity News
Rychlé shazování kilogramů s VLCD

Rychlé shazování kilogramů s VLCD

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Setkáváme se s nimi na každém kroku. Tajemná zkratka VLCD znamená very low calorie diet, tedy dieta s velmi nízkým příjmem kalorií. Jde o přísné stravovací plány, které vedou k rychlému poklesu hmotnosti. V mnoha obměnách jsou na trhu již více než 40 let. Používat by se měly ale opatrně a jen pod dohledem odborníků.

KOMU JSOU URČENY

Agresivní redukční diety většinou byly používány především u lidí s vyšším stupněm obezity, kde běžná redukční dieta neměla dlouhodobý efekt, nebo bylo potřeba radikálně a rychle snížit hmotnost ze zdravotních důvodů. Pacient při nich přijímá okolo 5-6 tisíc kJ. Dříve většinou byly předepisovány na lůžku po dobu 4-6 týdnů za doplňování vitamínů apod. Mohou se použít u pacientů s těžkou inzulínovou rezistencí, u diabetiků 2. typu, ale vždy za dohledu lékaře resp. nutričního terapeuta. Efektivní mohou být u pacientů, kteří jsou již adaptovaní na nízký příjem a vzhledem k přidruženým onemocněním nemohou cvičit nebo jinak adekvátně zvýšit energetický výdej.

KRABIČKOVÁ DIETA

Je velmi oblíbená v posledních letech mezi spíše solventnější klientelou – její cena se pohybuje od 3 do 10 tisíc Kč za měsíc. Hlavním benefitem je, že se nemusíte o nic starat a někdo vám přiveze jídlo až domů či do práce. Diety však většinou bývají poměrně přísné, kvalita potravin různá, o čemž se můžete čas od času přesvědčit v různých testech. Pravdou je, že při přechodu na krabičkovou dietu většina lidí redukuje. Při návratu k „běžnému“ jídlu se váha většinou vrací na „běžnou hodnotu“. Většinou si v průběhu pojídání krabiček neosvojíme jiné složení stravy a po ukončení nevíme jak dál. Samozřejmě to může být alternativa na 2-4 týdny, ale čas pro vytvoření vlastní krabičky i například s konzultací nutričního terapeuta s využitím chuťových preferencí se nám bohatě vrátí v konečném výsledku. Nevýhodou je, že energetická hodnota je často příliš nízká a neodpovídá potřebám vašeho organismu, který má 100 kg a více. Velmi často je hodnota stravy, pokud byste se stravovali podle krabičkových diet, dokonce pod tzv. bazálním výdejem. Krátkodobě je pokles hmotnosti příjemný a nabíjející, ale jen s obtížemi se dá vydržet několik měsíců a navíc třeba s aktivním pohybem.

Rychlé shazování kilogramů s VLCD

PRÁŠKOVÉ NÁHRADNÍ STRAVY

Známe je dobře již ze sedmdesátých a osmdesátých let z nemocnic jako Reditu, v devadesátých letech jako Herbalife, později Cambridge diet apod. Jsou to většinou dobře definované diety, které vedou při náhradě běžné stravy k rychlému úbytku hmotnosti. Pokud však návrat k běžnému jídlu není řízený pod dohledem nutričních terapeutů, často tito lidé končí v typickém jojo efektu a po několika měsících obvykle zahajuje další kůru.

RIZIKA? ZHORŠENÍ FUNKCE LEDVIN, PORUCHY SRDEČNÍHO RYTMU…

Dobře vedená VLCD dieta může skutečně mít velký efekt. Nízký kalorický příjem s sebou ale přináší i řadu rizik. Zvláštní opatrnost je třeba mít u diabetiků a lidí s dalšími onemocněními. Rychlý pokles hmotnosti často bývá spojený s rychlým poklesem krevního tlaku, může dojít ke zhoršení funkcí ledvin, poruchám srdečního rytmu i hypoglykémii. Proto vedení těchto diet by mělo být vždy pod kontrolou zdravotníků tak, aby se minimalizovalo riziko poškození organismu.

Přečteno:  4340×

Vyšlo:  10. 4. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020