Obesity News
KOMPENZACE STRESU? UŽÍVEJTE POHYB! HLAVNĚ PRAVIDELNĚ.

KOMPENZACE STRESU? UŽÍVEJTE POHYB! HLAVNĚ PRAVIDELNĚ.

Mgr. Martina Dyrcová

O tom, že pohyb je lékem téměř na všechno, tedy i na stres, není pochyb. Stejně jako jiné léky, i pohyb může náš stav zlepšit, ale ne zcela vyléčit pokud neodstraníme příčinu potíží. Dnes, v době vyznačující se hektičností a rychlostí, je téměř nemožné veškeré příčiny vzniku stresu eliminovat. Ale můžeme je pravidelně kompenzovat pohybem tak, abychom dosáhli žádoucí psychické rovnováhy.

Jako kompenzační prostředek stresu je vhodný takový pohyb, který je spojen s pozitivními emocemi. Vybírejme tedy aktivity, které máme rádi. Někdo se nejlépe odreaguje kolektivním sportem, kde ze sebe všechen nahromaděný stres „vybije“, jiný raději sedne na kolo a vyjede do lesa, kde odplavování stresu umocní i působení přírody.

Výhodou využití pohybu za účelem kompenzace stresu jsou další zdravotní benefity, které se s ním pojí a které těžko získáme např. sledováním televize na proleželém gauči. Konečným produktem pravidelného sportování je zdatnost, kterou chápeme jako schopnost odolávat stresům vnějšího prostředí - zlepší se tedy adaptace na stres, člověk snáze zvládá pracovní úkoly a lépe odolává únavě. Působením na hormonální úrovni je dosaženo ekonomičtější práce srdce, zvýšení citlivosti inzulínových receptorů, nižší potřeby inzulínu, ale třeba i zvýšení imunity, snížení krevního tlaku a chuti k jídlu. Zaznamenává se posílení sebedůvěry, snadnější rozptylování obav denního života a úprava výkyvů nálad. Celkově tedy vede pravidelné „hýbání se“ ke zvýšení kvality života.

Přijďte si vyzkoušet bezpečně vyrábět myokiny (hormony, které produkují naše svaly, když jsou v činnosti, a které pozitivně působí na mnohé orgány a soustavy) v přátelském prostředí Rekondičních center VŠTJ Medicina Praha, kde vám zkušení instruktoři pomůžou jak ve vašich začátcích s pohybovou aktivitou, tak i při zvyšování zdatnosti a výkonnosti.

Přečteno:  4265×

Vyšlo:  19. 6. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020