Obesity News
Léčba obezity z pohledu praktického lékaře

Léčba obezity z pohledu praktického lékaře

Ing. Bc. Ivana Pražanová

MUDr. IGOR KAREN – Praktický lékař v Benátkách nad Jizerou, jeho ordinace jsou akreditovaným školicím pracovištěm, školí lékaře před atestací ze všeobecného lékařství. Místopředseda SVL ČLS JEP pro profesní záležitosti.

PANE DOKTORE, VY JSTE NEDÁVNO ABSOLVOVAL STÁŽ V OBEZITOLOGICKÉM CENTRU 3. INTERNÍ KLINIKY VFN V PRAZE. S JAKÝM CÍLEM JSTE NA STÁŽ NASTUPOVAL?

Mě jako praktického lékaře hlavně zajímalo, co mohu nabídnout svým pacientům s nadváhou či obezitou, pro které nemám zázračnou pilulku, ale ani čas na individuální vysvětlování vhodných změn životního stylu. Po zrušení regulačních poplatků mám v ordinaci denně až 60 pacientů. Zhruba třetina z nich trpí nadváhou nebo obezitou a dalšími onemocněními, které s obezitou souvisí.

O JAKÁ ONEMOCNĚNÍ SE JEDNÁ?

Velmi často jsou to pohybové obtíže, ale i vysoký krevní tlak, cukrovka nebo poruchy metabolismu tuků. Tyto choroby pak následně mohou vyústit v trvalé poškození organismu v důsledku infarktu myokardu, ischemické choroby srdeční, ischemické choroby dolních končetin nebo cévní mozkové příhody, které se všichni nejvíce bojí kvůli možné ztrátě hybnosti.

UVĚDOMUJÍ SI SAMI PACIENTI, ŽE BY MĚLI ZHUBNOUT NEBO JE MUSÍTE UPOZORNIT?

Ne každý si je ochotný přiznat, že řešením jejich potíží je snížení váhy, a tak raději hledá pomoc u svého praktického lékaře. Jsem rád, že svým pacientům mohu dnes doporučit objednat se na konzultaci v Obezitologickém centru s jasným cílem redukce hmotnosti. Nutriční terapeut jim na základě rozboru jídelníčku vysvětlí co a jak jíst, kolikrát denně a v jakém objemu. Individuální přístup se v centru uplatňuje i při doporučování vhodné pohybové aktivity. Praktický lékař či specialisté ve svých ordinacích na nic z toho mnohdy čas nemají.

Léčba obezity z pohledu praktického lékaře

CO MYSLÍTE, ŽE BY NEJVÍCE PACIENTŮM V JEJICH SNAZE POMOHLO?

Individuální přístup a také skupinová terapie může pacienta motivovat k lepším výsledkům. Pro některé pacienty se vzhledem k přítomnosti řady onemocnění ukáže jako nejvhodnější cesta redukce hmotnosti bariatrická operace. V Obezitologickém centru je možnost se setkat s pacienty, kteří operaci již v minulosti podstoupili a rádi se podělí o své zkušenosti s adepty na podobný výkon (tzv. Banding klub). Často se stává, že se pacienti po bariatrické operaci a následné redukci hmotnosti zcela zbaví cukrovky nebo se jim aspoň uberou léky, a to nejen na cukrovku, ale například i na vysoký krevní tlak.

SPLNILA STÁŽ V CENTRU VAŠE OČEKÁVÁNÍ?

Abych mohl pacienty do Obezitologického centra doporučit, chtěl jsem zjistit, jak funguje, jak jsou školeni pracovníci centra, jaké má centrum výsledky. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil o vysoké profesionalitě pracovníků centra, že centrum úspěšně funguje již několik let a navíc je určeno i pro pacienty Středočeského kraje. Já mám totiž ordinaci v Benátkách nad Jizerou. Líbila se mi i možnost pobytových akcí pro pacienty centra, které jsou zaměřeny na režimová opatření. Pacienti se pod odborným dohledem učí, jak si sestavit jídelníček, jak se začít hýbat, dochází tam k výměně informací.

ZAUJALO MĚ VAŠICH 60 PACIENTŮ DENNĚ. JAK TAKOVÉ MNOŽSTVÍ ZVLÁDÁTE?

Je to velká zátěž. Domnívám se, že kvalita trpí na úkor kvantity. Po zrušení regulačních poplatků pacienty nic nelimituje, a tak se přijdou poradit pokaždé, když si někde něco přečtou a praktický lékař nemá žádnou obranu. Specialisté jsou chráněni objednacími lhůtami, ale ty jsou často tak neúměrně dlouhé, že se péče stává pro pacienta nedostupnou. Například v Benátkách je objednací lhůta na oční 6 měsíců, na alergologii 9 měsíců. Na lhůtách ke specialistům se částečně podílí i fakt, že pacientům jejich lék nemůže předepsat praktický lékař, protože je daný lék tzv. preskripčně vázaný. Pacienti tak mnohdy cestují desítky kilometrů a objednávají se ke specialistům jen proto, že jim došly léky na cukrovku, poruchy metabolismu tuků nebo ředění krve.

MÁTE SROVNÁNÍ S EU, KOLIK PACIENTŮ DENNĚ NAVŠTÍVÍ SVÉHO PL?

V Německu nebo Rakousku mají průměrně 30 pacientů na den. Ve Švédsku pacienti kontaktují zdravotní zařízení v průměru 3 x za rok, zatímco v ČR 12 x rok. V EU se neplatí „regulační poplatky“, ale „příspěvek na péči“, kterým jsou podporována přímo zdravotní zařízení, která pacienti navštěvují.

JAKÉ SYSTÉMOVÉ ZMĚNY BYSTE Z POZICE MÍSTOPŘEDSEDY SEKCE VŠEOBECNÉHO LÉKAŘSTVÍ ČESKÉ LÉKAŘSKÉ SPOLEČNOSTI JANA EVANGELISTY PURKYNĚ (SVL ČLS JEP) TEDY NAVRHOVAL?

Na základě průzkumu víme, že až 77,5% pacientů si přeje, aby jim praktický lékař předepisoval léky, pro které si chodí ke specialistům. I pro zdravotní pojišťovnu je návštěva u praktika levnější než návštěva specialisty. Roli specialisty vidím v péči o pacienta, u kterého terapie selhává. Až jedna třetina pacientů si chodí ke specialistovi jen pro recept. Kdyby léky předepisoval praktik, čekací lhůty ke specialistům by se logicky až o jednu třetinu zkrátily.

DĚKUJI ZA ROZHOVOR A NA ZÁVĚR DOVOLTE OSOBNÍ OTÁZKU: JAK SI UDRŽUJETE HMOTNOST VY SÁM?

Pravidelně každé ráno cvičím a cca 3–4 týdně se snažím běhat či jezdit na kole.

Přečteno:  4413×

Vyšlo:  19. 6. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020