Obesity News

Podzimní deprese? Znejte jen z doslechu!

Přiznejme si, jak je snadné svádět naši sníženou aktivitu a nechuť dělat cokoliv navíc se zkracujícími se dny a ubývající intenzitou slunečních paprsků právě na „podzimní depresi“? Tento jev, odborně nazývaný sezónní afektivní poruchou, není výmyslem. Prokazatelně se v naší populaci vyskytuje. Vzniká v důsledku ubývání množství přirozeného světla a nerovnováhy v hormonální činnosti. To ale neznamená, že podzimní depresi vezmeme jako automatickou součást příchodu nového ročního období. Těžme co nejdéle z nasbírané sluneční energie během letních měsíců a nenechme se „uspat“ aneb kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody. Pomoci nám může následující:

Mějte plán! Již koncem léta promýšlejte, čím svůj volný čas naplníte s počátkem nového školního roku a nezapomeňte na aktivity venku. Nemusí to být jen sport, ale takový kurz exteriérového focení podzimní krajiny nebo sbírání nových kešek do sbírky je tou správnou volbou. Pokud víte, že máte k výkyvům nálad větší sklony než vaše okolí, naplánujte si dovolenou u moře na září a prodlužte tím expozici slunečních paprsků spolu s prázdninovou pohodou.

Zkuste korigovat příjem jídla a to obzvláště toho tučného a sladkého, které nám slouží jako kompenzační mechanismus proti špatné náladě. Na chvíli vám zcela jistě bude lépe, ale až blažený pocit pomine a pocítíte následky, bude vaše podzimní deprese hlubší a hlubší a to za to určitě nestojí. Mějte promyšlené, kdy si prohřešky povolit (návštěva, oslava, rodinný oběd,..) a kdy jsou zbytečné (samota, nuda, špatná nálada,..).

Nenechte se po dovolené zavalit nadmírou povinností a zájmů, které nemáte šanci bez stresu stíhat. 1/3 našeho dne se snažme věnovat práci, 1/3 volnočasovým aktivitám a odpočinku a 1/3 spánku.

Základem všeho je dostatek spánku! Postarejte se na noc o tmu ve vaší ložnici, jež je podmínkou pro optimální tvorbu spánkového hormonu melatoninu, používejte žaluzie nebo závěsy, které ráno opět roztáhněte, čímž naopak pomůžete produkci tohoto hormonu snížit.

Hledejte způsoby jak být co nejvíce venku. Pořiďte si psa nebo se přihlaste do klubu turistů a jezděte na pravidelné výlety, hrajte stopovanou se svými dětmi či vnoučaty. Fantazii se meze nekladou, vybírejte aktivity, ke kterým je pravděpodobné, že budete mít kladný vztah.

Nacházejte pozitiva i na ošklivém počasí. Zajděte si do sauny a na masáž nebo doma vygruntujte. Přečtěte knížku, kterou kvůli nedostatku času stále odkládáte. Zajděte s přáteli do kina nebo aquaparku. Radujte se z maličkostí!

Pomocníkem může být světelná terapie- fototerapie jako léčebná metoda. Dostatek světla můžeme ale doplňovat i pomocí umělého osvětlení (lampiček a svítidel nebo aromalamp či svíček, které navíc pozitivně působí na psychiku).

Vědecké studie prokazují, že pravidelně prováděná pohybová aktivita 3 – 4 x v týdnu hraje v prevenci i léčbě deprese přední roli. Jedním z důvodů může být fakt, že k pohybu je nutná zvýšená aktivita kosterních svalů a na činnost mozku tudíž už moc prostoru nezbývá. Vyrovnává se léčbě antidepresivy, v některých případech je dokonce účinnější a vedlejší účinky vykazuje při správné indikaci jen pozitivní :-)

A kde se pravidelně hýbat?

Například s VŠTJ Medicina Praha vyrážíme na pravidelné nordicwalking vycházky po Praze a okolí každé úterý od 16:30 a to i v průběhu podzimu. Pokud se vám nechce ven samotným, mohl by to být způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Seznam vycházek najdete na www.vstj.cz.

Na počasí se ale nedá obzvláště na podzim stoprocentně spoléhat, rezervujte si tedy pravidelné cvičební hodiny aerobního nebo odporového tréninku pod vedením instruktorů přímo v rekondičním centru. Rodinné prostředí a odborný dohled může zpříjemnit cvičení i ne zrovna pohybovým nadšencům.

Přečteno:  3480×

Vyšlo:  5. 11. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020