Obesity News
Bariatrické operace – očekávání a výsledky

Bariatrické operace – očekávání a výsledky

Redakce

14. listopadu u příležitosti Světového dne diabetu se konalo setkání Banding klubu netradičně ve stanu „U Golema“ na Karlově náměstí. Golem, unikátní mobilní modul Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, byl ten den přistaven nedaleko a Pražané si v něm mohli zdarma nechat stanovit hladinu cholesterolu a glykémie z kapky krve. Banding klub umožňuje lidem po bariatrických operacích se setkávat a vyměňovat si zkušenosti. Často se takových setkání účastní i lidé, kterým byla bariatrická operace doporučena a oni tuto možnost zvažují. Využili jsme příležitosti a zeptali se účastníků, kteří již operaci absolvovali, jakých výsledků díky ní dosáhli a těch, kteří ji zvažují, co si od operace slibují a jaké otázky se jim honí hlavou.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
PAVEL ŠÍMA, 41 LET, TEPLICE, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 172 KG, DOSAVADNÍ ÚBYTEK 40 KG KONZERVATIVNÍ CESTOU, CHYSTÁ SE NA OPERACI

Dostal jsem se na III. Interní kliniku VFN díky problémům se srdcem. Mám hodně nepravidelnou srdeční arytmii, proto mi bylo doporučeno snížit hmotnost. Chystám se na tubulizaci žaludku (sleeve gastrectomy) ze zdravotních důvodů, mám problémy se srdcem, jsem i diabetikem 2. typu. Zhubnul jsem úpravou jídelníčku a pohybem během 1,5 roku již 40 kg, ze 172 na současných 129 kg. Cítím se už o hodně lépe, zlepšila se mi cukrovka, takže jsem už bez inzulínu. Slibuji si od operace, že nedojde k jo-jo efektu a podaří se ještě více zlepšit můj zdravotní stav. Moje cílová hmotnost je okolo 105 kg.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
KAREL HRADSKÝ, 45 LET, SOKOLOV, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 181 KG, ÚBYTEK 90 KG, ABSOLVOVAL GASTRICKÝ BYPASS

Po operaci se mi podařilo v průběhu 1,5 roku dostat z maximálních 181 kg na současných 89 kg. Nejhorší byl začátek, protože mě z nemocnice pustili domů na Vánoce, kde se připravoval můj oblíbený bramborový salát. Bylo to těžké, mohl jsem v té době jen bujón. Dnes se cítím výborně, z 10 léků na tlak nepotřebuji už žádný.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
JIŘÍ ŠENK, 56 LET, ČERVENÝ KOSTELEC V PODKRKONOŠÍ, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 149 KG, DOSAVADNÍ ÚBYTEK 24 KG, ABSOLVOVAL PLIKACI PŘED 13 DNY

Od operace si slibuji hlavně zhubnout a mít více energie do života. Mám diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. Ale už teď mám lepší hodnoty. Dnes mám 125 kg, tlak, který mi často lítal i na 160, jsem měl dnes 138/72, i glykémie se mi zlepšila. A nemáte žádný problém s pooperačním režimem?

Je to starost. Dříve byla na prvním místě firma, pak rodina a nakonec já. Teď se ráno probudím a řeším moje zdraví, pak je rodina a až nakonec firma. Jídlo si plánuji i dělám sám, dnes mám s sebou nutridrink, domácí dřeně a džus. V důsledku úbytku váhy je mi zima, doma jsem musel zvednout teplotu.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
JIŘÍ KLIMENT, 34 LET, VESNIČKA U MĚLNÍKA, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 230 KG, DOSAVADNÍ ÚBYTEK 18 KG KONZERVATIVNÍ CESTOU, RÁD BY PODSTOUPIL BARIATRICKOU OPERACI

V březnu před Velikonocemi se mi přihodilo srdeční selhání, se kterým se dodnes léčím, trpím fibrilací síní (nepravidelný srdeční rytmus). To byl můj poslední a nejsilnější impulz k hubnutí. Léčím se u pana doktora Matoulka, teď mám 212 kg, jde to pomalu. S pohybem mám problém, bolí mě klouby, kolena, kotníky. Přesto jsem jezdil jako strojník a velitel u jednotky dobrovolných hasičů a až do toho srdečního selhání jsem to zvládal. Teď na cvičení docházím a nějaké lehké činnosti mohu vykonávat. Jakmile se podaří zvládnout tu fibrilaci síní, rád bych podstoupil tubulizaci žaludku. Od operace si slibuji, že mi pomůže dodržet režim, hlavně zmenšení porcí. Také doufám, že se zlepší mé zdravotní parametry, mám vysoký krevní tlak, prášky beru i na cholesterol a dnu, trpím syndromem spánkové apnoe, jen diabetes nemám. Známí se mě ptají, proč jsem se snižováním váhy nezačal dříve, ale je to závislost, ze které mě probralo až to srdeční selhání. Chtěl bych vzkázat lidem, aby to nenechali dojít tak daleko, jako já, protože komplikace spojené s obezitou za to nestojí.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
VĚRA BARTÁKOVÁ, 42 LET, PRAHA, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 115 KG, ÚBYTEK 30 KG, ABSOLVOVALA PLIKACI ŽALUDKU

Teď to bude rok, co jsem absolvovala operaci. Těsně před operací jsem měla 102,5 kg a teď mám 85 kg. Nejdříve jsem hubla konzervativně a teprve poté jsem šla na zákrok. Chtěla jsem celkově zlepšit životní styl a pohyb. Jsem po úrazu kolene, mám ho třikrát operované, takže pohyb byl problém.

Neměla jste problémy s pooperačním režimem?

Neměla, protože si myslím, že jsme dobře připravení od celého týmu. Zpočátku jsem měla problém třeba se salátovou okurkou, která pro mě byla těžká a nedělala mi dobře. Dnes už jím všechno, ale méně. Musím jídlo plánovat a myslet na to, abych se za ten den stihla najíst i napít a abych měla dostatek tekutin. Ale problémy žádné nemám. Nelituji, že jsem na operaci šla, jsem nadšená!

Co byste vzkázala lidem, kteří bariatrickou operaci zvažují?

Aby to neoddalovali a zbytečně neinvestovali peníze do různých diet, produktů, poradců apod. Já jsem také zkoušela hubnout sama, za můj život se mi podařilo snížit váhu několikrát, ale ne ji udržet. Mám téměř 25-letou dceru, všechno začalo po porodu, kdy jsem měla 72 kg a pocit, že musím zhubnout. Vždy jsem zhubla, ale jen na chvíli. Zkoušela jsem i Lindaxu* a Adipex, to všechno mám za sebou. Všechno fungovalo, ale jen na chvíli.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
TOMÁŠ ADAMJÁK, 53 LET, PRAHA, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 184 KG, ÚBYTEK 64 KG, ABSOLVOVAL TUBULIZACI ŽALUDKU

Na konci května letošního roku jsem podstoupil tubulizaci žaludku. Maximální hmotnost jsem dosáhl v říjnu 2014, po redukci v rekondičním centru Salmovská za pomoci nutričních terapeutek jsem v květnu nastupoval na předoperační redukční pobyt na III. Interní kliniku VFN se 166 kg, během 10 dnů hospitalizace jsem zhubnul zhruba 10 kg. Na operaci jsem tedy šel se 156 kg a dnes mám 120 kg. Měl jsem vysoký krevní tlak, který se mi snížil a ustálil.

Daří se Vám dodržovat nový stravovací režim?

Je to teď jiné, jídlo a jeho plánování je priorita.

Bariatrické operace – očekávání a výsledky
JOSEF ADAMJÁK, 53 LET, PRAHA, DVOJČE TOMÁŠE, MAXIMÁLNÍ HMOTNOST 156 KG, SOUČASNÁ 140 KG, CHYSTÁ SE PODSTOUPIT BARIATRICKOU OPERACI

K panu doktoru Matoulkovi jsme s bráchou přišli spolu. Začali jsme docházet do Rekondičního centra v Salmovské, zapisovali jídelníček, zaplatili si kurs na půl roku. Já jsem zhubnul na 130 kg, udělalo se mi dobře. Ale pak přišly nějaké trable a to, co jsem pracně shodil, jsem lehce nabyl a teď jsem zase na nějakých 140 kg. Minulý týden jsem jel na rekondiční víkend do Srb s cílem získat další informace a následně jsem se rozhodl, že do toho půjdu a také se nechám odoperovat, i když jsem dlouho váhal.

Čeho jste se obával?

Bojoval jsem s myšlenkou, jestli už je teď ten správný okamžik. Je to nevratný zákrok a jen jedna šance, dalších možností už moc není. Žaludek je sval a dá se roztáhnout, někdy na setkáních Banding klubu slyším o případech, kdy se to stalo. Teď už o tom ale hodně vím. Čas a to, jak se daří bratrovi, mi pomohlo se rozhodnout, že správný okamžik nastal. Už se tomu nebráním. I když jsem se rozhodl pro operaci, i nadále cvičím a snažím se hubnout. Těch 130 kg se mi líbilo.

Co si od operace slibujete kromě snížení a ustálení hmotnosti?

Že bych mohl dělat i jiné sportovní aktivity. Rád lyžuji, ale cítím se neohrabaný a výstroj neseženu.

* Sibutramin, léčivá látka přípravku Lindaxa, zvyšuje pocit nasycenosti a současně energetický výdej organismu, pro zvýšené riziko závažných kardiovaskulárních příhod byla jeho registrace v celé EU pozastavena.

Přečteno:  4231×

Vyšlo:  10. 12. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie

 
© Aleš Krupička 2007–2019