Obesity News
Praha podporuje návrat ke sportu

Praha podporuje návrat ke sportu

Mgr. Bc. Martina Kollerová

Praha, držitelka titulu Evropské hlavní město sportu pro rok 2016 (EHMS 2016) se v uplynulém roce stala centrem pohybu. V rámci titulu EHMS 2016 Praha přispěla na podporu sportu více než 28 mil. Kč, tyto prostředky rozdělila mezi 340 projektů, především na budování sportovní infrastruktury, rekonstrukci sportovišť, podporu sportovních klubů a organizací a každodenní sportování na území Prahy pro všechny věkové skupiny.

Podpořeny byly ale i projekty, které pomáhají začít sportovat nebo se vrátit ke sportu těm, kteří z různých, zejména zdravotních důvodů, nesportují. Na tuto skupinu Pražanů se zaměřily projekty VŠTJ Medicina Praha. Umožnily Pražanům zdarma konzultovat s lékaři, fyzioterapeuty a pohybovými instruktory vhodné pohybové aktivity vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Nabídly také konzultace s nutričními terapeutkami na téma hubnutí nebo výživa při sportu. Dále umožnily vyzkoušet si sportovní aktivity pod dohledem kvalifikovaných odborníků zdarma a poznat nové trasy pro Nordic Walking procházky po naší metropoli.

KROKY KE ZDRAVÍ - 70 INSPIRACÍ PRO VAŠE PROCHÁZKY PRAHOU

Pohyb hraje významnou roli v prevenci a léčbě onemocnění jako jsou obezita, cukrovka, osteoporóza a další civilizační onemocnění. Nejjednodušší a nejpřirozenější pohybovou aktivitou je chůze. Intenzivnější formou je chůze s holemi - Nordic Walking (NW). V motivaci k pravidelným procházkám sehrává důležitou roli znalost cíle procházky, prostředí a obtížnosti zvolené trasy. Možnost zúčastnit se skupinové procházky se zkušeným instruktorem, který zájemce naučí správnou techniku NW, také podporuje setrvání při pravidelné pohybové aktivitě.

Projekt Kroky ke zdraví přináší 70 tras pro NW vycházky v atraktivní a srozumitelné podobě. Kromě toho nabízí pravidelné tréninky NW s možností zapůjčení holí. V průběhu roku 2016 tým VŠTJ Medicina pod vedením Mgr. Ondřeje Káděho zmapoval trasy v různých částech Prahy, které vždy začínají i končí u zastávky MHD. Mapy tras, jejich podrobný popis a fotodokumentaci najdete na krokykezdravi.vstj.cz. Na portálu je možné trasy třídit dle délky, náročnosti a vhodnosti pro různé cílové skupiny. Vyberou si zde zájemci o procházku do přírody i za kulturními památkami metropole. Z portálu je možné trasy stáhnout do mobilního zařízení a také mapu trasy i s celým popisem vytisknout a vzít s sebou. O pravidelných NW trénincích informuje web www.vstj.cz, www.obezita.cz a nově i krokykezdravi.vstj.cz. Kromě pravidelných tréninků jsou procházky pořádané také v rámci preventivních akcí a dnů otevřených dveří.

SPORTOVNÍ AKTIVITY PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST POD DOHLEDEM KVALIFIKOVANÝCH ODBORNÍKŮ

Pro veřejnost se v Praze organizuje mnoho pohybových aktivit, ale většina z nich není vhodná pro ty, kteří nemají dobrou fyzickou kondici z důvodů onemocnění nebo zdravotních omezení, bránících jim v plnohodnotném tréninku. Takovým lidem nabízí možnost bezpečného cvičení pod dohledem kvalifikovaných odborníků Rekondiční centra VŠTJ Medicina Praha. Do rekondičního centra si mohou přijít zacvičit lidé s vysokým krevním tlakem i cukrovkou, právě jim může pravidelná pohybová aktivita velmi prospět.

Praktičtí lékaři a diabetologové v Praze mohou informovat o přínosu pohybových aktivit v rekondičních centrech a svým pacientům nabízet poukázky na zkušební hodiny v RC VŠTJ Medicina Praha. V září 2016 také proběhla vzdělávací konference pro pražské instruktory fitness, zaměřená na téma vysokého krevního tlaku.

NÁVRAT KE SPORTU A POHYBOVÉ AKTIVITĚ

Primární náplní projektu jsou pravidelné konzultace v rámci celoročních aktivit Rekondičního centra VŠTJ Medicina Praha. Cílem konzultací je pomoc s výběrem typu a intenzity zátěže s ohledem na aktuální stav fyzické kondice a přítomnost přidružených onemocnění. Přítomnost odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice snižuje riziko nežádoucích událostí. V rámci projektu si zájemci mohou vyzkoušet 2 hodiny cvičení zdarma, bez nutnosti registrace. Konzultace pro veřejnost probíhají pravidelně online na webu www.vstj.cz.

S odborníky z VŠTJ Medicina Praha a VFN v Praze se v průběhu roku 2016 mohli potkat také návštěvníci významných pražských sportovních a preventivních akcí jako je Pražský maraton, 103. Pražské Primátorky, Světový den diabetu a podobně. Návštěvníci si mohli nechat změřit tlak krve v zátěži, vyzkoušet si správnou techniku cvičebních pomůcek, vyrazit s NW holemi na procházku poblíž konání akce, nechat si poradit vhodné pohybové aktivity vzhledem k zdravotnímu stavu, případně si popovídat s nutričním terapeutem o výživě ať už při sportu nebo hubnutí.

DĚTSKÉ DNY VŠTJ MEDICINA PRAHA

Hlavním cílem projektu je seznámit děti s pohybovými aktivitami formou her. Děti se zdravotními obtížemi společně se zdravými dětmi hledají pozitivní vztah k pohybu. Pohybová aktivita v dětství je nejlepší prevencí obezity v dospělosti a prakticky jedinou možností, jak si fixovat do budoucnosti pohyb jako příjemný zážitek. Rodiny s dětmi mohou využít pravidelná cvičení pro děti každou středu od 17.00 do 18.00 v Rekondičním centru GVP na Gymnáziu Na vítězné pláni. Cvičení probíhá v tělocvičně pod vedením zkušené lektorky. Jednou měsíčně vždy první sobotu v měsíci probíhá sportovní dopoledne pro rodiny s dětmi. V rámci prevence jsou jako součást programu nabízeny konzultace s lékaři a nutričními terapeuty na témata týkající se dětské obezity a cukrovky, možných rizik, vhodného pohybu a úprav jídelníčku.

Přečteno:  3680×

Vyšlo:  10. 12. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020