Obesity News
Hubnutí nabízí mnoho center. Jak poznat to pravé?

Hubnutí nabízí mnoho center. Jak poznat to pravé?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Setkáváme se s tím téměř všude. Vždy se najde někdo, kdo nám radí, jak "zaručeně" zhubnout. Za cenu několika desítek korun až po desetitisíce nám nabízí různé programy na hubnutí. Jak se máme vyznat v tom, které metody jsou správné a které z nás mají jen "vytahat" leckdy nemalé finanční prostředky?

Korektní přístup lze odlišit hned na první pohled. Totiž pouze tam, kde se zajímají o anamnézu vašich stravovacích návyků, resp. podrobný rozbor jídelníčku před doporučováním různých redukčních diet, vám mohou pomoci, jelikož tak činí na základě získaných dat. Obecná doporučení typu "omezte tučné" apod. nemají žádný význam (zvláště pokud sami cítíte, že se tučným nepřejídáte).

Alfou a omegou je výběr správné pohybové aktivity

Ještě větší význam má předběžná analýza vstupních dat s ohledem na přidružená onemocnění (např. vysoký krevní tlak, cukrovku, artrózu nosných kloubů atd.) při volbě správné pohybové aktivity. Bez rozboru dat ji v podstatě nelze vybrat správně. Důležité je také to, aby mohl zaznít váš názor (a byl na něj brán zřetel) v otázce, který pohyb vám přináší největší radost. Mělo by vám být nabídnuto, abyste si vyzkoušeli více druhů pohybových aktivit, které ve vašem případě přicházejí do úvahy. Pohyb pro vás musí být radostí, jen tak jej můžete vydržet déle.

Pohybovou aktivitu už jsme vybrali. Teď před námi stojí další významný úkol – a sice stanovení intenzity cvičení (tedy jak moc cvičit: jak rychle chodit, na jakou zátěž nastavit rotoped apod.). Například návody ke cvičicím strojům ve fitness centrech, ale i většina instruktorů, se nejčastěji orientují podle tepové srdeční frekvence.

Pokud se vás tedy nikdo nezeptá, zda užíváte léky ovlivňující srdeční frekvenci nebo vám nezměří krevní tlak před, v průběhu a po zátěži, je jasné, že v takovém centru nemají žádné zkušenosti se cvičením obézních pacientů, resp. nevědí nic o rekondičních programech a úskalích spojených se cvičením lidí s nadváhou a obezitou.

Ruce pryč od zaručených univerzálních řešení

Centra, která nabízejí zaručené a stejné metody pro každého, mnohdy založené na prodeji různých doplňků stravy, přístrojů a pomůcek umožňujících hubnutí "bez námahy", jsou vysloveně nekorektní. Jejich výsledky nejsou založeny na důkazech, jak požadují řádné klinické studie. Na veškeré možnosti hubnutí se proto ptejte svých ošetřujících lékařů. Nebojte se diskutovat o všem, třeba i o medialně známých metodách, jejichž prezentace působí otevřeně a důvěryhodně, ale ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Jenom skutečný odborník vám totiž může vysvětlit, proč naprostá většina vámi vyzkoušených metod u vás nefunguje, ačkoliv víte, že u všech ostatních ano.

Informace o různých dietách naleznete na: www.obesity-news.cz a poradna je vám k dispozici na: www.medispo.net, www.linda-linie.cz a www.obezita.cz.

Přečteno:  13068×

Vyšlo:  17. 4. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020