Obesity News
Než přijdete k obezitologovi

Než přijdete k obezitologovi

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Rozhodli jste se vyhledat odbornou pomoc. Chcete navštívit obezitologa nebo jiného odborníka. Je dobré vědět, na co se připravit, jaké informace přinést. Tím ušetříte jednu návštěvu a možná i vy sami se lépe budete orientovat v dané problematice. Než vám skutečný odborník začne radit, bude mít totiž spousty dotazů. Pokusíme se v následujícím textu vysvětlit, co může být důležité.

ANAMNÉZA (informace z historie)

Anamnéza je samozřejmě součástí každého klinického vyšetření. Lze použít dostupnou dokumentaci (tu si vždy vezměte s sebou včetně laboratorních výsledků, pokud je máte). Můžete si je vyzvednout i u svého praktického lékaře. Klidně si doma vše sepište na papír.

RODINNÁ ANAMNÉZA (onemocnění v rodině)

Může velmi pomoci, protože může upozornit na rodinné dispozice k některým onemocněním jako je diabetes 2. typu, projevy ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody. Upozorní na rizika, která lze očekávat zhruba o 10 let dříve než u rodičů pacienta. Zvláště u mladších je důležité sledovat anamnézu i u prarodičů. Výskyt obezity u rodičů však nemusí být jen vloha, může to být také podobný životní styl.

OSOBNÍ ANAMNÉZA (výskyt onemocnění od dětství po současnost)

Aktivně pátráme po souvisejících onemocněních (vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina tuků v krvi apod.), lze k tomu využít i pacientem donesené laboratorní výsledky. Důležitá je i například kvalita spánku, chrápání nebo noční probouzení, změny nálad, depresivní stavy, poruchy příjmu potravy atd. To vše může být důležité pro rozhodování o dalším postupu.

OBEZITOLOGICKÁ ANAMNÉZA

Velmi zajímavý je graf závislosti vývoje hmotnosti na důležitých životních meznících a událostech. Významnými událostmi v životě pacienta mohou být – nástup na střední či vysokou školu, ukončení studia a nástup do zaměstnání, nástup na vojenskou službu, dále svatba, rozvod, úraz s omezením hmotnosti (zvláště ve vyšším věku) apod. Často ke změně hmotnosti vede větší stres (např. úmrtí v rodině). Výrazně se na tomto grafu projeví agresivní redukční režimy se snížením hmotnosti o 10 kg. Sami pacienti pak mohou reflektovat záznam a identifikovat tak období, kdy docházelo k největším vzestupům hmotnosti. Tím pádem se mohou lépe hledat vlastní příčiny nárůstu hmotnosti.

Vždy bychom měli znát věk, v němž bylo dosaženo maximální hmotnosti. Velmi důležité je zaznamenat počet redukčních pokusů, protože u tzv. chronických dietářů s desítkami redukčních pokusů, ať už více či méně úspěšných, můžeme předpokládat adaptaci k dietám, a tím i menší efekt konzervativních postupů. Zcela zásadní je pak vývoj v posledním roce, protože ten většinou určuje i další postup a upřesňuje naše očekávání. Příklad takového grafu – viz obrázek.

SPORTOVNÍ ANAMNÉZA

Je velmi důležitá pro plánování pohybové aktivity. U pacientů, kteří dříve nějakou pohybovou aktivitu provozovali, se snáze navazuje a existuje předpoklad lepší ochoty spolupracovat. Velmi často dochází k vzestupu hmotnosti po zanechání sportovní činnosti.

ABUSUS

Zcela zásadní je zjistit míru konzumace alkoholu, včetně piva. Energetická denzita alkoholických nápojů je extrémní a u mužů může být pro obezitu rozhodující. Nicméně existují i ženy s vyšším příjmem alkoholu, hlavně vína, ale je jich výrazně méně. U exkuřáků hledáme souvislosti zanechání kouření a vzestupu hmotnosti. Nemá smysl pokoušet se současně přestávat kouřit a současně redukovat hmotnost. Existují různé názory, čím začít. Nakonec musíte být sami rozhodnuti pro zásadní změnu svého životního stylu. Ponecháváme tedy většinou na pacientovi, čím chce začít. Pokud se rozhodne pro kouření, pak by naším cílem mohlo být udržení hmotnosti v následujících šesti měsících, což lze považovat za dostatečný úspěch.

(seznam obezitologických pracovišť – www.obesitas.cz – stránky České obezitologické společnosti.)

Než přijdete k obezitologovi

V 18 letech měla pacientka hmotnost 60 kg, následovaly dvě těhotenství víceméně s návratem k původní hmotnosti. Během pěti let však došlo k vzestupu hmotnosti s akcelerací během třetího těhotenství (rizikového) až na 112 kg. Po třetím těhotenství již k poklesu hmotnosti téměř nedošlo, proto byl indikován pobyt v nemocnici (hladovka) s následným opětovným vzestupem hmotnosti. Po čtvrtém těhotenství již k poklesu hmotnosti vůbec nedošlo. Hladovku pacientka ještě dvakrát zopakovala s typickým jojo efektem. Po dalším vzestupu hmotnosti až na 148 kg byla provedena bandáž žaludku, po které došlo k poklesu cca o 10 kg a hmotnost se stabilizovala. Po 14 letech byla bandáž žaludku z důvodu komplikací odstraněna a došlo opět k vzestupu hmotnosti až na 161 kg (maximální hmotnost). Pacientka byla konzervativně připravována na bypass, který byl proveden v 64,5 letech. Během 18 měsíců došlo k poklesu hmotnosti až na 101 kg a u pacientky byla následně provedena totální endoprotéza (TEP) levého kolene a poté i TEP pravého kolene.

Přečteno:  4659×

Vyšlo:  29. 1. 2017

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020