Obesity News
Kvalita života u lidí s nadváhou a obezitou

Kvalita života u lidí s nadváhou a obezitou

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Každé onemocnění s sebou nese určité snížení kvality života. Ne jinak je to i s obezitou, ačkoliv mnoho lidí s nadváhou nebo obezitou mají kvalitu života více než dobrou. Na druhou stranu ani normální hmotnost nezaručuje vysokou kvalitu života.

KVALITA ŽIVOTA KLESÁ S VĚKEM, ALE I S ROSTOUCÍM BMI

V rámci projektu „Žij zdravě“ na reprezentativním vzorku více jak 2000 lidí z populace České republiky byla hodnocena kvalita života a spokojenost se zdravím. Není žádné překvapení, že kvalita života klesá s věkem, ale velmi překvapivěji a možná ještě více s obezitou. Dokonce se ukazuje, že s věkem se dokážeme více sžít než s rostoucím BMI, resp. hmotností. I z toho plyne, že obvyklé tvrzení, že tlustí lidé jsou spokojeni a nechtějí hubnout, není pravda. Obézní lidé jsou často na veřejnosti skutečně veselí, a často společenští, ale velmi často uvnitř jsou smutní až depresivní.

Kvalita života není jen o pocitech, ale i o schopnostech absolvovat různé aktivity, schopnost sebeobsluhy apod. Ta je často dána nikoliv hmotností a tím, jak obézní člověk vypadá, ale tím, co vydrží a co dokáže. Je tedy zřejmé, že ještě více kvalita života souvisí s fyzickou zdatností. Čím je člověk zdatnější, tím roste kvalita života, resp. klesá tzv. depresivní skóre.

FIT FAT JE LEPŠÍ NEŽ UNFIT A UNFAT

Již více než 15 let jsou známé výsledky studie, která prokazovala, že fyzicky zdatný člověk je i přes vysokou hmotnost na tom z hlediska zdravotního stavu a prognózy významně lépe než člověk s nízkým BMI a zároveň nízkou fyzickou zdatností. Je to docela pochopitelné a vysvětlitelné. Pravidelnou pohybovou aktivitou a tedy zvyšováním kondice se automaticky zlepšuje kompenzace cukrovky, vysokého krevního tlaku, snižují se také krevní tuky. Je tedy zcela evidentní, že vylepšením těchto parametrů se snižuje pravděpodobnost výskytu kardiovaskulárních příhod apod. Dokonce se ukazuje, že zdatnost je nejlepší prognostický faktor pro budoucnost, zvláště u lidí nad 60 let. I proto u lidí s obezitou nižších stupňů je daleko významnější zvýšení zdatnosti, než držet přísné redukční diety. Většina lidí, která zvýší svou kondici, pak i lépe toleruje diety.

ANI ZHUBNUTÍ NEZNAMENÁ AUTOMATICKY ZLEPŠENÍ KVALITY ŽIVOTA

Mnoho lidí očekává, že po snížení hmotnosti zmizí spousty problémů a zlepší se kvalita života. Ale bohužel pro mnoho lidí to neplatí. Zvláště rychlé snížení hmotnosti, např. po bariatrických výkonech, vede k tomu, že často dochází ke zvýšení bolesti zad a nosných kloubů, protože se mění směr a místo jejich zatížení, stereotypy pohybových vzorců, na což není organismus připraven. Povislá kůže na mnoha místech také mnoho radosti nepřidá. A jakmile opadnou první pochvaly od příbuzných a známých a naopak většina lidí začíná čekat chybu, přichází větší napětí a více stresových situací. Zajídat či zapíjet stres se při redukčním režimu jaksi nehodí, je nejvyšší čas navštívit psychologa a důkladně tuto situaci probrat. Řízená pohybová aktivita, resp. pravidelný trénink, kterým může být pouze chůze, je jednou z možností. Jen je třeba s tím začít poměrně brzo a nevynechávat. Selhání po bariatrických výkonech je často způsobeno zhoršením psychiky a postupným zajídáním, resp. přejídáním z důvodu zlepšení psychického stavu.

Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, pokud redukce hmotnosti nevedla k očekávanému efektu a vás to trápí, nebo dochází k opětovnému vzestupu hmotnosti. Kompletní monitoring jídla a pocitů před návštěvou odborníka velmi pomůže při rozhovoru a identifikaci problému.

Kvalita života je nesmírně důležitá v každém věku a zvláště ve vyšším, kdy i mírná nadváha je vlastně výhodná, pokud si lidé udrží zdatnost. I proto platí: Co se v mládí naučíš, ve staří jako když najdeš. Pro pravidelný trénink a fyzickou kondici to platí beze zbytku.

Přečteno:  3680×

Vyšlo:  10. 10. 2017

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020