Obesity News
Je 3 tisíce korun za lék na hubnutí hodně?

Je 3 tisíce korun za lék na hubnutí hodně?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Na trhu existuje mnoho prostředků a postupů, které vedou k poklesu hmotnosti. Je mnoho center na hubnutí, které nabízí celoroční program za podobnou částku. Jsou zde společnosti s různými formami krabičkových diet s cenami od 5 do 15 tisíc/měsíc. A velmi skromně v řadě stojí i zdravotníci, resp. lékaři, kteří mohou předepsat léky na hubnutí za cenu 300-3000,-/měsíc.

CENTRA NA HUBNUTÍ

Centra na hubnutí, která se chlubí, kolik stovek kilogramů zhubli jejich klienti, jsou bohužel často velmi nebezpečná. Kvalitnímu marketingu a sběru kontaktů odpovídá pak i cena za program, často doplňována postupně i atakem pro další nákup doplňků stravy. Již nikde se nechlubí, kolik lidí v rámci typického jojo efektu zase přibralo. Pokud máte nějaké onemocnění typu cukrovka nebo dokonce kardiovaskulární onemocnění, rozhodně se těmto centrům raději vyhněte, zvláště není-li tam přítomen zdravotník. Všimněte si, přes kolik různých vstupů se dostanete nakonec ke stejnému programu.

KRABIČKOVÉ DIETY

Krabičkové diety jsou velmi dobrý nápad pro dnešní dobu, kdy nemáme na nic čas a máme pocit, že to za nás někdo vyřeší. Vyřeší, ale po tu dobu, co to bude řešit, budete platit částku minimálně 5 tisíc měsíčně. Většinou tím, že na nic není čas, tak ani nad zamyšlením, co v té krabičce vlastně je. Většinou tento program vede k redukci hmotnosti, ale jen přechodně, pokud se vrátíte ke stejnému režimu. Jen málokdy se „krabičky“ trefí do chutí a skutečné energetické potřeby. Pokud opět máte diabetes či další metabolická onemocnění, vždy se na začátku poraďte s lékařem. I rychlý pokles tlaku při poklesu hmotnosti o několik kilogramů může být nepříjemný a může vyžadovat léčbu vysokého krevního tlaku.

A CO LÉKY – MÁ TO SMYSL?

Jednoznačně ano. Většinou nikoliv hned ze začátku, ale minimálně po zahájení režimových změn. Nejnovější lék – kombinovaný preparát naltrexonu a bupropionu (Mysimba) dokonce napomáhá k udržení nastavených změn. Není pochyb o tom, že lék, který kombinuje antidepresivní účinky bupropionu a lék, který se užívá v léčbě závislosti na alkoholu, působí centrálně v mozku. Máme dost dat z klinického testování k tomu, aby byl tento lék zařazen do standardní péče. Jeho cena je různá, ale ve srovnání s nevědeckými postupy a doplňky stravy – ten tzv. cost/efektivita tedy náklad vs. efekt – je poměrně zajímavý. Naltrexon ovlivňuje návyk na chuťově atraktivní potraviny, který je u mnoha pacientů s obezitou velmi vyvinutý. I to může být důvodem, proč při jeho užívání to jde vše snadněji. Nemá smysl hodnotit efekt po jednom měsíci zvláště proto, že dávkování se postupně navyšuje a plného účinku dosáhnete až po 4 týdnech. Je daleko přirozenější se poradit s lékaři, kteří o účinné léčbě mají dostatek informací a současně mohou lék předepsat. Na rozdíl od drtivé většiny dostupných prostředků však mají prokázané výsledky. Léky nemusí vždy sloužit jen pro pacienty s vyšším stupněm obezity, ale i při větší nadváze, například před operací kýly či ortopedickým výkonem. Dokonce se ukazuje, že efekt přetrvává i po ukončení terapie, a zdá se, že několikaměsíční léčba pomáhá ke snadnější cestě za změnou životního stylu.

Vždy, než se rozhodnete aktivně hubnout, se ptejte svého lékaře o možných postupech, zvláště pokud máte různá onemocnění. Máte-li obezitu vyššího stupně, nebojte se kontaktovat obezitologická centra. Jejich dostupnost můžete nalézt například na stránkách České obezitologické společnosti www.obesitas.cz.

Přečteno:  3648×

Vyšlo:  10. 10. 2017

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020