Obesity News
Květen – měsíc, kdy vybíráme dovolenou

Květen – měsíc, kdy vybíráme dovolenou

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

S blížícím se létem začínáme čím dál tím častěji uvažovat o tom, že bychom měli pár kilogramů zredukovat. Kdo z nás si aspoň jednou v životě neplánoval, že před dovolenou zhubne pět až deset kilogramů, aby mu to slušelo do plavek… A pak hubnout dál. Léto je přece typické tím, že je dostatek a velký výběr ovoce, zeleniny a dalších většinou nízkokalorických pokrmů.

Jistě se to netýká jen dámské části našich čtenářů, a tak i muži budou souhlasit s tím, že trvalé zatahování pupku na pláži před mladšími ženami je s pokročilou denní dobou (a věkem) stále náročnější. Bohužel se často stává, že naše odhodlání držet dietu před dovolenou stále odsouváme, až pak dva týdny před jejím začátkem se vrhneme po „osvědčené“ dietě typu „3 kg dole za týden“. Výsledkem je, že na dovolenou jedeme hladoví a pokud si koupíme zájezd all inclusive, je zaděláno na neštěstí – tedy na pořádné přibrání.

Nejezte to, i když je to v ceně

Mnozí z nás plánují tzv. hubnoucí dovolené, nejlépe u moře. Musím vás ale, milý čtenáři, varovat. Pokud o tomto typu dovolené uvažujete, dbejte na to, aby součástí pobytu byla kromě pohybové aktivity i dietní strava. Rozhodně není dobré jezdit na dovolenou bez zajištěného stravování, neboť v rámci úspory peněz si většina z nás veze potraviny pro redukci zcela nevhodné (instantní polévky, nudle aj.). Další věcí, kterou musíme při výběru sportovní dovolené pečlivě zvážit, je skutečnost, na jakou pohybovou aktivitu je pobyt zaměřen. Pokud totiž pravidelně nesportujeme, nebude například zájezd zaměřený na jízdu na kole Alpami asi to pravé. Stejně tak pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou, nebude zřejmě aerobik u moře (i když to zní krásně) tou nejlepší volbou. A je potřeba upozornit i na nebezpečí zájezdů all inclusive, neboť neustálý přísun jídla a pití vede k tomu, že, i když nechceme, máme tendenci se přejídat. No, nejezte to, když je to v ceně.

Nic nepodceňujte, ani mořské živočichy

Kromě toho číhá na turisty u moře další nebezpečí, a to v podobě mořských živočichů. Nemusí se nutně jednat o jadranského žraloka, ale i takové šlápnutí na mořského ježka není nic příjemného. Pokud se to stane zdravému jedinci, tolik se zase neděje. V případě diabetika to při troše smůly může bohužel skončit až amputací končetiny. V neposlední řadě zvažujeme při výběru dovolené způsob dopravy. Obecně si myslím, že na cestu k moři je nejlepší letecká doprava, cesta autobusem je přece jen velmi zdlouhavá a existuje tak riziko vzniku trombózy (vlivem dlouhého sezení).

Co je tedy v létě lepší – dieta, nebo pohyb?

Ideální by bylo obě aktivity sloučit v jednu. Vím, že ne vždy to jde, ale – buď jak buď – léto je prostě z celého roku tou nejlepší dobou, abychom se o to pokusili. Z pohybových aktivit v letních měsících je vhodná jízda na kole (ideálně každý den 30 minut) nebo plavání. Velmi dobrá je rovněž chůze, zejména tzv. nordic walking (chůze s holemi). Přeji vám šťastnou ruku při výběru dovolené.

Přečteno:  12321×

Vyšlo:  13. 5. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2019