Obesity News
Pohyb vás bavit nemusí!!!

Pohyb vás bavit nemusí!!!

Jeden z nejčastějších omylů, že pohyb musí bavit, je neustále šířen nejen mezi laickou veřejností, ale i mezi některými odborníky. Pravdou je, že pohyb má antidepresivní účinky, ale na druhou stranu u některých lidí může depresivní příznaky vyvolat…

Pohyb je příjemný jen tomu, kdo má propojené příjemné prožitky s pohybovou aktivitou nebo sportem v dětství nebo v mládí. Požitky ať už příjemné nebo nepříjemné jsme schopni optimálně fixovat v době, kdy je mozek „plastický“. Udává se, že je to cca do 25-28 let, později je to už složitější. Samozřejmě záleží na síle vjemu.

První období, kdy jsme schopni přijmout pohybovou aktivitu jako přirozenou či dokonce příjemnou je období do dvou let. To samozřejmě neznamená, že roční batole vyzveme ke sportování. Nicméně změna poloh s příjemným prostředím, úsměvy, může navodit zvyk, že při nepohodě je třeba se hýbat. Někteří rodiče však plačící dítě ponechají raději tzv. vyplakat s tím, že dá později pokoj. Většinou mají pravdu, ale tyto „odložené“ děti jsou v budoucnu méně aktivní a potíže většinou přečkávají někde v klidu a mají větší sklon k depresí.

Rada pro ty, které pohyb nebaví: Cvičte se svými prcky co nejčastěji a smějte se na ně, jednou vám za to budou vděční. Mimochodem zvednutí 4-6 kg je i dobré posilování…

Druhé období je období mezi pátým a sedmým rokem, kdy dítě pozná hru. Spojení s pohybem pak může být velmi zajímavé. Za pochvalu od dospělých zvláště od rodičů, babiček a dědečků jsou schopni doslova umřít fyzickým vyčerpáním. Obvykle však po několika desítkách vteřin opět zregenerují, což nám dospělým občas nemusí být příjemné. Pozor! Nesrovnávejte pohybové dovednosti v tomto věku s ostatními dětmi, určitě není nyní podstatné, zda je dítě šikovné na fotbal nebo basketbal či dokonce florbal, protože teprve dozrávají tzv. bazální ganglia a CNS a dítě se správné pohybové vzorce teprve učí. Klíčové pro toto období je radost ze hry, která pak může vydržet až do pozdního věku. Z těchto dětí často vyrostou lidé, kteří rádi pořežou během víkendu půl lesa, přeryjí celou zahradu či se jinak zničí, a pak se teprve dostaví pocit uspokojení.

Rada pro ty, které pohyb nebaví: Udržte co nejdéle tempo s vašimi dětmi nebo vnoučaty. Vaše kondice se začne jistě zvětšovat a vaše hmotnost může dokonce i mírně klesnout. Jistě se vám však sníží obvod pasu, což je pro vaší budoucnost velmi podstatné.

Třetí období je období puberty a časné dospělosti, kdy zvýšení hladin pohlavních hormonů predikuje nejeden tip pohybové aktivity, který si umí představit i méně kreativně smýšlející čtenář. Zvláště u kluků s navýšením hladin testosteronu může třeba i kondiční posilování vést k dramatické změně poměru sval/tuk, zvýšení kondice a je třeba tohoto období využít zvláště u adolescentů, kteří mají nadváhu.

Rada pro ty, které pohyb nebaví:
Zde je každá rada drahá :)

A co když vás to pohyb opravdu nebaví?

Většinou patříte mezi lidi, které rodiče k pohybu také nevedli. Tělesná výchova na školách pro vás byla noční můrou a ráno se vám při pomyšlení na tělocvik ani nechtělo vstávat. Neustále opakovaní a připomínání nepříjemných hodin tělocviku jste si zafixovali jako extrémně nepříjemné. A nyní vám někdo tvrdí, že vám musí být dobře… Nemusí a nebude. Nikdo by vám neměl říkat, jak se máte cítit, ale naopak naslouchat, jak se cítíte. To, že vás to nebaví, ale automaticky neznamená, že to musíte dělat. Dieta bez pohybu prostě nefunguje, resp. funguje jen omezenou dobu a nakonec skončí většinou opětovným vzestupem jako jojo efekt.

Hledejte tedy aktivitu, která vám nejméně vadí. Nakonec zjistíte, že chůze je nejpřirozenější a pokud máte zdravé dolní končetiny, tak v pohodlné obuvi choďte, choďte… není pochyb, že chůze může být klidně jedinou aktivitou v redukčním snažení. Změřte si například krevní tlak po třicetiminutové procházce, možná budete překvapení, krevní tlak po takové procházce bude nejspíše nižší než před ní. Po dvou až třech týdnech vám budou procházky možná i méně vadit…

Přečteno:  2953×

Vyšlo:  4. 4. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020