Obesity News
NADVÁHA, OBEZITA A CUKROVKA

NADVÁHA, OBEZITA A CUKROVKA

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V posledních 40 letech platíme daň z blahobytu. Dostatek energetických zdrojů a omezení fyzické práce vede k tomu, že došlo k významnému zvýšení počtu obézních, ale i diabetiků. Je nepochybné, že za to můžou i geny, které byly pro minulá století pro naší populaci výhodou.

DŘÍVE VÝHODNÉ GENY UŽ NEJSOU

Schopnost akumulovat přebytečnou energii do formy tukových zásob v přípravě na hladomor a válku byla pro některé rody v minulých desítkách či spíše stovkách let skutečnou výhodou. Tento tzv. úsporný genotyp vedl k tomu, že v případě nedostatku potravin (války, neúroda atd.) se dokázali dobře geneticky vybavení jedinci adaptovat na nízký příjem a maximálně „zhubli”. Od té doby se traduje: „Až budou tlustí hubení, tak hubení budou studení…”. Nejčastější příčinou úmrtí pak bylo podlehnutí i relativně banálním infekcím, protože jedinci neměli dostatek zdrojů pro imunitní systém. Lidi s „úsporným” genotypem jsou v dnešní době schopni dosáhnout i 150- 200 kg či více, ale také se velmi rychle přizpůsobit skoro jakékoliv dietě a při jejím porušení okamžitě nabrat kilogramy. Méně se už ví, že tento úsporný genotyp je také spojen s kratší dobou tzv. pozátěžové termogeneze – tedy produkcí tepla po fyzické aktivitě. To vede k tomu, že pohybová aktivita není tak efektivní jako u štíhlých a je potřeba ji provádět s jinou frekvencí i intenzitou.

CUKROVKA A OBEZITA

Nadváha obezita a cukrovka

Cukrovka se samozřejmě může vyskytnout i u štíhlých, nicméně zvláště v mladším věku se většinou jedná o cukrovku 1. typu, která má úplně jiný základ. Zde dochází k destrukci ostrůvků slinivky, kde se inzulin tvoří, a pacienti s tímto typem cukrovky jsou celoživotně léčeni inzulinem. Ve výjimečných případech lze také transplantovat ostrůvky pankreatu, a tím cukrovku v podstatě vyléčit. U pacientů s obezitou je pak přítomna tzv. cukrovka 2. typu, která je u obézních 6x častější než u osob s normální hmotností. Pochopitelně najdeme mezi lidmi s obezitou, a to i extrémní, i ty, kteří nemají cukrovku ani vysoký krevní tlak, ale na to není možné spoléhat. Zvláště pokud se cukrovka vyskytuje v rodině, pak každým kilogramem navíc roste riziko. Je nepochybné, že se cukrovka vyskytuje u současné populace cca o 20 let dříve než v minulém století. Je to dáno prostředím, ve kterém žijeme.

ZHUBNOUT SE VYPLATÍ!

Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, nezoufejte. Většinou to automaticky neznamená, že život skončil. I díky moderním lékům na cukrovku, kterých se v posledních letech objevilo hodně, máte docela dobrou šanci být v léčbě úspěšní. Je prokázáno, že každý kilogram, o který zredukujete svou hmotnost do 1 roku po diagnóze cukrovky, vám prodlouží život o 3 měsíce. To může být velmi zajímavé pře redukci hmotnosti například z 90 na 82 kg. Není bez zajímavosti, že moderní léky na cukrovku dnes přispívají i ke snižování hmotnosti, a dokonce některé jsou i od letošního roku registrovány jako léky na obezitu. Samostatnou kapitolou léčby cukrovky je chirurgická léčba obezity. Po většině tzv. bariatrických výkonů cukrovka prudce, a v některých případech i zcela, vymizí na několik let. Není však každý vhodný k operačnímu řešení, je třeba se k tomu připravit, vybrat optimální výkon.

A CO POHYB?

Pohybová aktivita patří k základním prostředkům léčby nejen cukrovky. Zvýšením zdatnosti nepochybně zlepšíte svoji životní prognózu i nezávisle na poklesu hmotnosti. Sportující lidé s nadváhou a obezitou mají 3,5x nižší výskyt cukrovky. A to by mohla být dobrá motivace pro ty, kteří mají jídlo opravdu rádi a nechtějí se moc omezovat. Je to naopak mnohem přirozenější než držet diety a nehýbat se. Je nepochybné, že pohyb v každém věku má svá specifika, zvláště u diabetiků. Konkrétní rady, rizika, ale i návody můžete najít na stránkách www.cviceniscukrovkou.cz

ČAS PRO ZDRAVÍ

Nejdražší, co můžete investovat do svého zdraví, je čas. Pokoušíme se vám ho ušetřit, a tak na portálu www.casprozdravi.cz si můžete monitorovat jak jídlo, tak pohyb, ale i hladinu cukru nebo dokonce krevního tlaku. Pokud uvidíte tyto hodnoty na jedné stránce, možná pochopíte, jak vše u vás funguje, nebo vám dokonce může někdo poradit, jak s minimální námahou a odříkáním dosáhnete maximálního efektu.

Přečteno:  2286×

Vyšlo:  16. 10. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020