Obesity News
KOLO A CHŮZE STAČÍ…

KOLO A CHŮZE STAČÍ…

prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA

Kolik je v ČR přibližně diabetiků a jak si na tom stojíme ve srovnání s Evropou? V současné době se počet diabetiků v České republice blíží 1 milionu. Problémem však zůstává skutečnost, že vedle evidovaných diabetiků, např. prostřednictvím zdravotních pojišťoven, je u řady dalších osob cukrovka nediagnostikována. Je to dáno tím, že v těchto případech cukrovka nevede k potížím, které by člověka přivedly k vyšetření.

S rostoucím věkem procento pacientů s diabetem narůstá. Proto je důležité, aby lidé chodili na preventivní prohlídky k praktickým lékařům, při nichž je možno cukrovku zachytit. V porovnání se západní Evropou, dle dostupných zdrojů, je výskyt cukrovky v ČR o něco vyšší, dle některých statistik o 1-3 %, kdežto v porovnání s východní Evropou je výskyt srovnatelný nebo dokonce nižší. Jistě záleží, jak se údaje o cukrovce získávají. Přitom ve všech zemích dochází k trvalému nárůstu, v ČR se v posledních 35 letech výskyt cukrovky zhruba ztrojnásobil.

Cukrovka 2. typu je spojená často s obezitou, přesto jsou obézní, kteří ji nikdy nedostanou. Jak pacient pozná, zda mu cukrovka hrozí nebo zda spíše ne?

S obezitou narůstá inzulinová rezistence, tedy zhoršené působení inzulinu např. ve svalu, játrech či tukové tkáni. To vyvolává zvýšené nároky na uvolňování inzulinu ze slinivky. Člověk s dobrou reakcí slinivky pak udrží i při těchto zvýšených nárocích krevní cukr (glykemii) v normě a cukrovka u něho nevznikne. U osob s vrozenou (geneticky podmíněnou) dispozicí však uvolňování inzulinu při zvýšených nárocích vázne a glykemie pak stoupá, až je potvrzena cukrovka. Právě cukrovka 2. typu „přechází” z generace na generaci, a tudíž potomek rodiče léčeného pro diabetes má vysoké riziko rozvoje cukrovky. V takovém případě by měl věnovat zvýšenou pozornost správné životosprávě (s dostatkem pohybu a menším příjmem jídla, aby netloustl), neboť tím může podstatně oddálit rozvoj cukrovky.

Lze cukrovku léčit jen dietou a pohybem nebo musí pacient, který má diagnostikovanou cukrovku, užívat léky celoživotně?

V současné době je jednotný názor na léčbu cukrovky. Jakmile je potvrzena, pak je ihned od začátku zapotřebí používat celoživotně léky na cukrovku, a to spolu se zachováváním vhodné životosprávy (každodenním pohybem, vhodnými dietními opatřeními a vedle toho i dobrým psychickým stavem). Je třeba zdůraznit, že samotné léky na cukrovku nestačí a bez výše uvedené životosprávy se nepodaří dovést cukrovku do požadovaného stavu kompenzace. Řada pacientů, kteří toho dosáhli, může dosvědčit, že zvolené cíle léčby jsou splnitelné, a to zejména na začátku onemocnění, tedy krátce po stanovení diagnózy.

Jak to děláte vy, že jste tak štíhlý – sportem nebo dietou nebo máte nějaký tajný recept?

Myslím, že žádný tajný recept nemám. Je to vlastně jednoduché. Každý den chodím pěšky obvykle 3-4 km, a to poměrně rychle, a hlavně se nepřejídám. Přitom většinou nepociťuji hlad, abych se dojídal. Jím prakticky 3x denně, tedy jen hlavní jídla. Na sport bohužel nemám čas, ale ani dříve jsem se mu nevěnoval. Také svým pacientům doporučuji denně chůzi, kterou považuji za velmi účinný prostředek, jak zlepšovat cukrovku, a tedy i svou další perspektivu.

Přečteno:  2311×

Vyšlo:  16. 10. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020