Obesity News
eHealth, telemedicína a cukrovka

eHealth, telemedicína a cukrovka

Redakce

Moderní prvky telemedicíny jsou nadějí pro léčbu nejen cukrovky, ale například i obezity či kardiovaskulárních onemocnění. Telemedicína je charakterizována přenosem dat na dálku, jejím shromažďováním, eventuálně vyhodnocováním. Může velmi dobře pomoci, ale stejně tak zkomplikovat celý proces léčby.

KVALITNÍ SBĚR DAT JE ZÁKLAD

Základem pro léčbu cukrovky i obezity je sběr dat o životním stylu. Existuje mnoho aplikací, do kterých zapisujete například jídelníček. Není třeba ho psát vždy on-line do počítače nebo telefonu, nicméně pokud si večer budete vzpomínat, co jste snědli, je to skoro zbytečné. I malý zápis do notýsku s přepsáním do elektronické podoby je násobně přesnější, než večerní rozjímání nad jídlem. Klíčové pro přesnost je autenticita záznamu – tedy okamžitý záznam po jídle. Co nejpřesnější zánam množství pak pomůže při nastavování změn. V běžné praxi využíváme www.kaloricektabulky.cz, které jsou sice přecpány množstvím nesmyslných reklam, ale z hlediska databáze potravin a jídel jsou pravděpodobně nejdokonalejší.

eHealth, telemedicína a cukrovka

I proto je podporujeme vlastním systémem www.casprozdravi.cz, kde na jedné stránce máme možnost porovnat pohyb pomocí kroků, jídlo a eventuálně aktuální hladinu krevního cukru (glykémii) nebo krevní tlak, pokud tyto parametry zaznamenáváme. Poměrně hodně lidí při zápisu, ještě před podrobnější analýzou, mírně redukuje. Jistě i v databázích potravin můžete nalézt chyby, ale chyby v našich jídelníčcích jsou řádově větší. Hodnocení pohybové aktivity je velmi orientační. Pokud se nejedná čistě o sportovní činnost plánovanou, tak pro běžné hodnocení nám stačí záznam o počtu kroků, který je dnes v aplikaci každého chytrého telefonu. Pravdou je, že máme raději náramky nebo chytré hodinky, protože ty většinou nezapomeneme, a tím o kroky nejsme ochuzeni a lépe charakterizují denní aktivitu. Není ani nezbytně nutné, aby byly kroky extrémně přesné. Většina moderních aplikací, event. náramků, se vejde do variability 5 %. Nakonec chyba je vždy stejná, takže navýšení i s malou chybou není chybou.

Hodnocení intenzity pohybové aktivity pomocí tepové frekvence může být vypovídající, ale hodí se spíše pro sportovce a nelze u jedince, zvláště s různým onemocněním, přesně vypočítat. Bereme ho tak jako velmi pomocný ukazatel. Výhoda sběru dat je v jejich uchovávání, možnost dát data k náhledu, event. konzultovat na dálku. Konzultace on-line lze však pouze u osob, které se znají. Nelze doporučovat režim někomu jenom na základě záznamu.

Moderní technologie v diabetologii dnes umožňují nejen zápisy glykémií, ale například kontinuální měření i díky podkožním senzorům (CGM). Pravdou je, že pojišťovna je hradí pouze relativně velmi omezeně. Nicméně senzory mohou být otevřené, kdy pacient vidí přímo na aktuální glykémii s označením trendu pro vzestup nebo snižování v následujícím čase. Existují i tzv. zaslepené systémy monitorace, kdy pacienti nevidí hladinu cukru, a chovají se pak většinou přirozeně a nestresují se z okamžitého výsledku, což může být někdy výhodou.

Z našich výsledků jednoznačně vyplývá, že ten, kdo se monitoruje a sleduje, je úspěšnější než ten, kdo se jen snaží.

Pozor!!! Pod pojmem telemedicína jsou často představovány postupy, ve kterých je terapeut nahrazen automatickým či poloautomatickým řešením různých, předem definovaných situací, které sice násobně zlevňují provoz, ale jsou často předmětem mnoha chyb, které pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním nebo ve vysokém kardiovaskulárním riziku mohou být zásadní. Telemedicína by měla tedy především umožnit rychlý přenos informací s možností získání zpětné vazby pro další rozhodování pacienta.

Přečteno:  1912×

Vyšlo:  16. 10. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020