Obesity News
Jak správně redukovat hmotnost po porodu

Jak správně redukovat hmotnost po porodu

Základem hubnutí po porodu by měla být vyvážená pravidelná strava. Velmi důležité je jíst alespoň 4–5× denně po malých dávkách. Hubnutí by nemělo být nijak drastické, ideální úbytek je 1–2 kg za měsíc. U nekojících žen může být úbytek větší, až 1 kg týdně. Je třeba dbát na dostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku.

Strava kojící matky by měla být šetřící, tzn. omezit nadýmavé pokrmy a potraviny, alergičky navíc alergenní potraviny, jako jsou např. citrusy, jahody, med, ořechy, čokoláda a rajčata. Ovoce konzumujte zhruba 2× denně, nejlépe na svačinu. V rámci šetřící stravy dbejte na výběr nenadýmavého ovoce, které nebude působit problémy vašemu kojenému miminku (např. jablka, banány). Zeleninu lze zařazovat prakticky ke každému jídlu, jelikož obsahuje vlákninu, vitaminy, minerální látky a především málo kalorií. I zde je potřeba dávat pozor na nadýmavé druhy, jako jsou květák, zelí, kapusta, kedlubna, brokolice apod., a potenciální alergeny, např. rajčata. Přísnější k sobě buďte zejména v prvních třech měsících, kdy je miminko nejcitlivější a probíhá u něj tzv. tříměsíční kolika. Poté můžete do jídelníčku postupně zařazovat i nadýmavé druhy. Nic nezkazíte tím, když budete pravidelně pít čaj pro kojící matky nebo přímo fenyklový čaj.

Nezapomínat na libové maso a omezit příjem sacharidů

Důležité je pamatovat na kvalitní zdroj bílkovin, tedy libové maso (ryby, drůbež, králík), z uzenin je nejvhodnější kvalitní šunka, z mléčných výrobků jsou to jogurty, acidofi lní, jogurová a kefírová mléka. Pozor na klasické mléko, některým miminkům může působit bolesti bříška nebo dokonce i alergické reakce v podobě ekzému. Kysané mléčné výrobky jsou mnohem lépe snášeny, navíc obsahují bifi dobakterie a laktobacily.

Pokud potřebujeme shodit nějaké to kilo, je dobré omezit především množství sacharidů (jež jsou základem každé stravy). Přednost proto dávejte celozrnným potravinám s tím, že je důležité individuálně vyzkoušet, zda nečiní problémy kojenému miminku. Z pečiva je vhodnější chléb či tmavé pečivo, a to raději bez semínek, rovněž celozrnné obiloviny (rýže, kuskus). Jídelníček můžeme dále obohatit o jáhly, pohanku a celozrnné těstoviny. Kromě vlákniny obsahují celozrnné obiloviny celou řadu minerálních látek a vitaminů. Velmi dobrým zdrojem kvalitních bílkovin jsou luštěniny, většina z nich je bohužel nadýmavá. Pro kojící matku jsou vhodné fazole adzuki a červená čočka.

Příklad jídelníčku
Snídaně: grahamový chléb, máslo, sýr eidam, ledový salát
Přesnídávka: jablko, sklenice kefírového mléka
Oběd: kuřecí vývar s rýží a zeleninou, kuřecí plátek, dušená mrkev, vařené brambory, sklenice ředěného 100% džusu
Svačina: jogurt, loupák ze špaldové mouky
Večeře: kuskusový salát s hráškem, mrkví, kukuřicí a uzeným tofu, hlávkový salát

Dostatek tekutin je důležitý pro tvorbu mateřského mléka

Velmi důležitým faktorem, jenž přispívá k úspěšnému úbytku tukových polštářků, je řádný pitný režim. Je nutné dbát na to, abychom si zajistili dostatečný příjem tekutin, jelikož ten je důležitý pro tvorbu mateřského mléka. Je třeba si uvědomit, že pokud celý den nepijeme a večer před spaním do sebe „nalijeme“ 2 litry, bude výsledný efekt nulový. Nejvhodnější je pít pravidelně v malých dávkách. Pokud patříte k těm, jež mají minimální pocit žízně a pravidelné pití jim činí potíže, snažte se mít celý den na očích lahev s vodou s tím, že si dáte za úkol vypít denně aspoň jednu. Důležité dále je, jaké tekutiny si vybíráte. Preferujte (hlavně kvůli miminku) kvalitní stolní vody, ředěné 100% ovocné šťávy, neslazené ovocné a zelené čaje, některé bylinkové čaje (pozor, ne všechny bylinky jsou pro kojící maminku vhodné – např. šalvěj, která zastavuje laktaci). O konzumaci alkoholu u kojící ženy snad není nutné se rozepisovat. Omezte sladkosti, cukr a slazené nápoje. Velmi dobrým pomocníkem při shazování kil je samotné kojení. Tvorba mateřského mléka je poměrně energeticky náročný proces. Ani na to se však nelze univerzálně spoléhat, jelikož to je, jak jinak, individuální. Některé maminky si mohou dopřát jídlo podle chuti, nijak se nehlídají a při plném kojení brzy dosáhnou předtěhotenské váhy, jiné mají potíže a ani plné kojení jim s kily dolů moc nepomůže.

Nejvhodnějším pohybem jsou procházky

Důležitou součástí hubnutí je samozřejmě pohyb. S mírným cvičením lze začít již v porodnici. Pod dohledem rehabilitační sestry posilují maminky svaly dna pánevního a šikmých svalů břišních. Po návratu domů je spousta běhání okolo miminka. Přesto je dobré najít si chvilku pro sebe a zacvičit si doporučené cviky z porodnice. Další možností je začít chodit na nějaké cvičení určené pro maminky po poro-du (např. posilování svalů dna pánevního, zpevnění bříška apod.). Nesmí se zapomínat na záda, která také hodně trpí.

Pokud hodláte provozovat více náročnou fyzickou aktivitu, jako např. aerobik, posilování apod., snažte se nakojit miminko již před cvičením a další kojení si naplánujte minimálně hodinu a půl po jeho ukončení. Některá miminka totiž mohou odmítat mateřské mléko vytvořené bezprostředně po fyzickém výkonu, jelikož obsahuje kyselinu mléčnou (uvolňuje se ze svalů během cvičení). Za hodinu a půl po cvičení však bývá její vliv na chuť mléka minimální. Nejvhodnější formou pohybu jsou každodenní několikakilometrové procházky s kočárkem nebo plavání (i s miminkem). Spojíte tak příjemné s užitečným a navíc to je nádherná forma relaxace.

A důležitá informace závěrem: Nikdy se nesnažte začít hubnout už během šestinedělí, jelikož v tomto období má vaše tělo spoustu problémů samo se sebou a potřebuje zvláštní péči, než se všechny jeho funkce vrátí do normálu.

Zdravá strava

Přečteno:  16458×

Vyšlo:  13. 5. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Obezita v těhotenství

 
© Aleš Krupička 2007–2019