Obesity News
CHRÁPÁNÍ BRZDÍ HUBNUTÍ!

CHRÁPÁNÍ BRZDÍ HUBNUTÍ!

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V ambulanci je potkáváme často. Pacienti s obezitou, pospávající a na první pohled velmi unavení. Většina kolemjdoucích si myslí, že jsou jenom tlustí a proto nevýkonní. Jen menší část lidí si uvědomí, že může jít o závažné a doslova život ohrožující onemocnění, tzv. syndrom spánkové apnoe.

Syndrom spánkové apnoe často označovaný v odborné literatuře zkratkou OSA (z anglického Obstructive Sleep Apnoe) je poměrně časté onemocnění, které je sice o mnoho častější u pacientů s obezitou vyššího stupně, ale není zcela výjimkou, že se objeví i u lidí s nadváhou nebo dokonce s normální hmotností. Je charakterizované chrápáním až postupným oslabením dýchání, což je způsobeno relaxací svaloviny jazyka a hltanu a dochází k zúžení až uzavření dýchacích cest. To vede k postupnému poklesu hladiny kyslíku, a naopak hromadění oxidu uhličitého. Po chvilce dojde k prudkému nadechnutí s několika hlasitými výdechy a opět postupně k usínání a oslabení dechu až do další apnoické pauzy, která může trvat klidně i 5-10 vteřin a většinou vyděsí ostatní spolunocležníky.

Chrápání brzdí hubnutí

Podle počtu apnoických pauz se syndrom spánkové apnoe dělí do 3 stupňů:

 • mírný – 5–15 blokád za hodinu
 • středně těžký – 15–30 blokád za hodinu
 • těžký – nad 30 blokád za hodinu

Po vyloučení anatomických odchylek v dýchacích cestách je pak jedinou okamžitou pomocí zahájení léčby s dýchacím přístrojem s přetlakovou ventilací (CPAP) během spánku, což pomáhá, resp. zabraňuje apnoickým pauzám. Mnoho lidí si myslí, že se s přístrojem nenaučí spát, ale v praxi opakovaně vidíme, že když dojde k synchronizaci s přístrojem, pacienti s těžkou OSA se budí ráno jako znovuzrození. Existuje i chirurgická léčba, která ale musí mít zřetelný důvod k odstranění překážky.

Chrápání brzdí hubnutí
Málokdo z lidí, kteří netrpí syndromem spánkové apnoe, si dokáže představit, jak se opravdu cítí pacient po noci s OSA. Představte si, že jste v noci ulehli do nevyvětrané místnosti a leží vás tam hodně. Dochází k rychlému poklesu koncentrace kyslíku v krvi a nahromadění oxidu uhličitého a ráno se budíte s bolestí hlavy velmi unaveni. To, že v noci jste v hypoxii (nízká hladina kyslíku v krvi), vede k tomu, že vaše svaly nezrelaxují a ráno jste unaveni. Stejně tak je tento stav stresem pro organismus, ve vyšší míře se vyplavují stresové hormony, především katecholaminy, které vedou k vzestupu krevního tlaku a také např. ke zhoršení kompenzace cukrovky. Pacienti s neléčeným syndromem spánkové apnoe jsou pak po celý den unaveni a musí jíst a pít vysoce energetické nápoje a jídla, především s vyšším obsahem volných cukrů, což jim dodává nezbytnou energii pro mozek jako prevenci proti usnutí. Většinou je té energie více, než je nezbytně nutné, a to vede k dalšímu vzestupu hmotnosti. Bez adekvátní léčby základního onemocnění (OSA) není prakticky žádná šance na úspěšnou redukci. Velkým rizikem je to především u řidičů, kdy tzv. mikrospánek je jedna z nejčastějších příčin autonehod. Člověk, který má prokázaný syndrom spánkové apnoe a neléčí se, nesmí řídit automobil!

RIZIKOVÉ FAKTORY SYNDROMU SPÁNKOVÉ APNOE:

 • Mužské pohlaví
 • Věk nad 40 let
 • Obezita
 • Větší obvod krku
Mnoho pacientů po zaléčení syndromu spánkové apnoe velmi rychle redukuje hmotnost především z těchto důvodů. Nečiní jim potíže omezit vysoce energetická jídla a nápoje, nejsou tak unaveni a automaticky navyšují pohybovou aktivitu v běžném životě. Většinou i od určité hmotnosti syndrom spánkové apnoe zcela vymizí. Zvláště po bariatrických operacích dochází k odložení přístroje a zdá se, že syndrom spánkové apnoe je vyléčen. Pokud ale opět začnou přibírat, může se stát, že se plíživě opět objeví, což vede k akceleraci dalšího vzestupu hmotnosti.

Máte-li tedy problémy s chrápáním, není se zač stydět, ale naopak toto sdělte svému praktickému lékaři. Vyšetření se provádí na doporučení ve spánkových laboratořích, které jsou často spojeny s neurologickou nebo plicní klinikou, ale také mohou být i samostatné.

Chrápání brzdí hubnutí
 

MINITEST NA PODEZŘENÍ NA SYNDROM SPÁNKOVÉ APNOE:

 • Chrápete nebo vám někdo říkal, že chrápete, aniž byste si to uvědomoval/a?
 • Řekl vám někdo, že jste v noci přestal/a dýchat, a pak jste se rozdýchal/a?
 • Cítíte se po ránu unaveni a občas i přes den klimbnete/usnete?
 • Máte nutkání únavu přes den zajídat nebo zapíjet energetickými nápoji?

Pokud na většinu otázek odpovíte spíše ano, zeptejte se svého lékaře, zda nemůžete tímto syndromem trpět.

Přečteno:  2330×

Vyšlo:  6. 12. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Poruchy spánku

 
© Aleš Krupička 2007–2020