Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Žena 28/160/88, BMI 34,38. Ráda bych se zeptala, kolik kg a za jak dlouho je pro organismus ideální shodit. Potřebovala bych zredukovat min. 20 kg. A taky zda je pro mne vhodné cvičení jednou týdně a začít třeba dělenou stravu.

Ideální váhové úbytky se pohybují mezi 2–5 kg/měsíc. Zpočátku většina pacientů hubne více, později se tempo hubnutí zpomaluje. Je to dáno tím, že si lidský organismus postupně zvyká na nižší energetický příjem a energií začíná šetřit. Co se týče dělené stravy: jistě po ní budete hubnout, protože nebudete moci jíst vše najednou a v závěru budete jíst méně. Rozhodně ze všech možných diet patří tato k těm relativně bezpečným a lze se tímto způsobem stravovat celoživotně. Ke cvičení: záleží na tom, co by bavilo především vás, i když 1× týdně je málo. Zkuste 1× týdně někam chodit a naučené cviky ještě cvičit doma. Na to je ideální např. kalanetika nebo pillates. Též aqua aerobik není k zahození, ten ale doma cvičit asi nebudete moci :-).

Žena 25/175/93, BMI 30,37. Dříve jsem vážila 65 kg, po porodu jsem přibrala pomalu na 100 kg a kila se drží. Cvičím, jím dietní pokrmy, ale stále nic. Mám nějakou šanci, že mi doktor předepíše Adipex?

Adipex je již přežitý lék. Má mnoho nežádoucích účinků, může se užívat pouze 3 měsíce. Pokud chcete stejně účinný (stejný princip účinku) a stejně drahý lék, doporučuji Lindaxu či Meridii. Ty můžete užívat, pokud nekojíte. Pokud kojíte, v úvahu připadá pouze Xenical. Lindaxa a Meridie stojí cca 300–400 Kč/měsíc, Xenical cca 800 Kč/měsíc.

Ráda bych dostala radu pro svého syna. Je mu 15 let, měří 178 cm a váží skoro 90 kg. Není moc tlustý? Chtěl by zhubnout, ale neví jak. Rád by dělal nějaký sport, ale neví, jaký by mu mohl pomoci. Jednou týdně chodí na spinning, ale já ani on nevidíme žádnou změnu. Mohla byste nám nějaký sport poradit?

Co se týče váhy vašeho syna, tak je opravdu vyšší, nicméně pozor – syn je jestě v pubertě a roste. Pokud by teď začal razantně hubnout, tak se u něj může růst zastavit. Co se týče jídelních návyků a hubnutí: ať syn jí pravidelně 5–6× denně, nezapomíná na snídaně (jogurt s ovocem, chléb se sýrem a zeleninou atd.), svačiny by neměly být kupované (tím myslím ve škole nějaké laskominy), oběd klidně ve škole, k odpolední svačině jogurt, pečivo (celozrnné) se sýrem, zelenina, ovoce. Večeře pak v kruhu rodinném, co jíte všichni. Nevhodné jsou sladkosti, uzeniny a smažená jídla. Co se týče sportu: nedám dopustit na bojová umění – kluky to hodně uklidní, naučí se respektu vůči autoritám a v dnešní době se ubránit není také k zahození.

Již 5 let bojuji s nadváhou, je mi 31 let a cítím se jako buřt. Partner mi říká, jak jsem silná a já už si nevím rady. Moje diabetoložka mi předepsala Meridii 15 mg a denní příjem 5000 kJ. Ani to nezabírá. Je v mém případě možné uvažovat o chirurgickém zákroku (bandáž žaludku apod.), a pokud bych to chtěla na vlastní žádost, kolik by mě taková operace stála peněz.

O chirurgické léčbě lze určitě uvažovat. Pokud trpíte diabetem, tak za chirurgický výkon nic platit nebudete, i když BMI je menší než těch 35 (viz Indikace k operaci – další komorbidity k obezitě v minulých číslech Obesity NEWS).

Chtěl bych se zeptat, jaká je optimální denní dávka jídla v kJ? Jím asi tak 13 tis. kJ denně. Sportuji tak 3× týdně po 45 min. na 145 tepů za min.

Doporučená denní dávka energie je u každého trochu jiná. Kromě sportu záleží také na tom, jaké máte zaměstnání. Kdybyste byl např. horníkem, tak tam je doporučená energetická hodnota kolem 18 tis. kJ/den, při sedavém zaměstnání (např. úředník) je to kolem 8 tis. kJ/den. Asi bych se řídila tímto: pokud je vaše váha stabilní (nehubnete, ani nepřibíráte), je váš energetický příjem vyrovnaný. A přehled energetického výdeje u různých zaměstnání je k dispozici na www.obezita.cz.

Přečteno:  13000×

Vyšlo:  13. 5. 2008

Diskuze: 2 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020